Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Obeležen Dan oslobođenja u Bečeju: Osuditi svaki ekstremizam i fašizam

Obeležen Dan oslobođenja u Bečeju: Osuditi svaki ekstremizam i fašizamtrg_fontane

Povodom obeležavanja 8. oktobra, Dana oslobođenja Bečeja u Drugom svetskom ratu i pobede nad fašizmom, prošlog vikenda je organizovan dvodnevni program.

„Trke za srećnije detinjstvo“ za učenike i decu iz predškolskih ustanova održane su u petak na bivšem hipodromu pored Tise, a u večernjim satima je u sali Gradskog pozorišta, nakon dvadeset godina pauze, ponovo priređena i svečana akademija. Svečanost je počela himnom koju su izveli članovi crkvenog hora „Sveti velikomučenik Georgije“, a zatim je posetioce pozdravio predsednik SUBNOR-a opštine Gradimir Džigurski, koji je rekao da akademija nosi naziv „Slobodu osetimo kada je izgubimo“ i zahvalio se inicijatorima iz lokalne samouprave Dušanu Jovanoviću, Budislavu Meduriću i njihovim saradnicima koji su zaslužni za održavanje svečane akademije.
„Podsećamo da je naš narod rukovodeći se slobodarskim tradicijama prvi u porobljenoj Evropi ustao protiv fašizma, kao najvećega zla u istoriji savremenoga sveta. Poučeni iskustvom, rukovodimo se našom prošlošću za bolju budućnost, i kao takvi ne smemo dozvoliti da se obezvrede te tekovine, a da ih ubuduće više uvažavamo i dostojanstvenije obeležavamo. U to ime svim građanima opštine Bečej čestitamo 8. oktobar, Dan oslobođenja od fašizma“, rekao je Džigurski.
Prisutnima se obratio i zamenik predsednika opštine Budislav Medurić rečima: „8. oktobar je emocija Bečeja ali i istorijska činjenica i ne mogu da prihvatim da ceo svet i danas slavi pobedu nad jednom pošasti koja se zove fašizam, ako to svi rade, i Rusi i Amerikanci i Englezi, ne vidim razlog zašto mi u Bečeju taj datum ne obeležavamo kao Dan pobede nad fašizmom“, rekao je Medurić i dodao, „Ja, kao čovek koji se trenutno bavi lokalnom politikom, i mi koji smo javne ličnosti, imamo obavezu da kritikujemo sve oblike ekstremizma i fašizma, da ga osuđujemo jer nemojte zaboraviti da mi živimo u višenacionalnom Bečeju i da je to jedan kvalitet koji nemamo prava da menjamo. Više tolerancije, više uvažavanja, više demokratizacije, to je uslov za naš život i život naše dece.“
Na svečanosti je prikazan kratkometražni dokumentarni film o oslobođenju Bečeja u kom su o borbi za oslobođenje govorili tadašnji akteri, Mileva i Mihajlo Šević i Stevan Doroslovački. Potom su učenici Gimnazije recitovali revolucionarne stihove, a svojim nastupom su program upotpunili i članovi kulturno umetničkih društava „Đido“ i „Dr Kiš Imre“ iz Bačkog Petrovog Sela, koje nosi ime humaniste koji je ostao zapamćen, pored lečenja i brige o tadašnjoj sirotinji, i po „najvećem ljudskom činu“, sprečavanju streljanja više stotina kolonista u Bačkom Petrovom Selu.
U subotu su vence kod spomen-ploče na zgradi opštine položile delegacije udruženja boraca iz Bečeja i drugih mesta, predstavnici lokalne samouprave, članovi porodica boraca i građani.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *