Obeležavanju Svetskog dana knjige koji se u svetu i u Srbiji proslavlja 23. aprila različitim kulturnim manifestacijama, pridružila se i Narodna biblioteka Bečej, gde je 21. aprila priređen program posvećen stogodišnjici rođenja Meše Selimovića i stogodišnjici smrti Marka Tvena.
O ovim poznatim i značajnim piscima govorio je gost biblioteke Zoran Živković glavni i odgovorni urednik izdavačke kuće Nolit, a odlomke iz njihovih dela su čitali učenici Ekonomsko-trgovinske škole Stevan Sekulić i Marko Pakai, dok su nastupom program upotpunili članovi KUD-a „Đido“. Priređena je i mini izložba knjiga Meše Selimovića i Marka Tvena. Manifestaciji je prisustvovalo tridesetak ljubitelja pisane reči.
Glavni i odgovorni urednik izdavačke kuće Nolit Zoran Živković je nadahnuto govorio o značaju obeležavanja međunarodnog praznika književnosti i knjige kao osnovi svetske civilizacije i razvoja sveta i o veličini Marka Tvena i Meše Selimovića, koji su dali neizmeran doprinos književnosti. „Danas u ovoj biblioteci svedočimo koliko je književnost nezamenljiva i neizmerna kvintesencija ljudskog duha. Knjige, pričanja, priče uopšte, predstavljaju nešto što u osnovi smatramo mitom ili izmišljenim, ali upravo ta magija i ono što to sadrži često je stvarnije od onoga što nazivamo pravom istinom. I rečenica da je književnost nezamenljiva kvintesencija ljudskog duha je važna rečenica za jedan praznik, koji mi osećamo odskoro praznikom, nažalost, ali posle silnih praznika koje više ne proslavljamo i nekih koji su u najavi, imamo zaista praznik koji nas čini građanima sveta. Ove godine u okviru te proslave kojoj se Bečej priključio među prestižnim i kulturnim gradovima u Srbiji, obeležavamo stogodišnjicu rođenja Meše Selimovića i stogodišnjicu smrti Marka Tvena“, rekao je Živković.
„Mark Tven je važan pisac za najmlađe generacije koje se prvi put susreću sa knjigama, jer kada deca pročitaju knjige Marka Tvena mogu da zavole knjige za ceo život. Tven je umro 23. aprila 1910. godine, a njegova dela su ostala kao opšta tekovina svetske književnosti. Tri dana kasnije, 26. aprila 1910. godine, u Bosni, u Tuzli, rodio se Mehmed Meša Selimović, pisac bez kojeg danas ne možemo da napravimo pregled srpske književnosti. Roman `Derviš i smrt` je bio jedan neverovatan trenutak u istoriji srpske književnosti. Smatralo se da se na taj način i o toj temi više ne može kod nas svedočiti, a dogodio se roman koji prosto svedoči da konačne istine ne postoje“, objasnio je Živković.
Na kraju programa je Eržebet Kinka v. d. direktora Narodne biblioteke pročitala pismo učenika Gimnazije iz Šilova, opštine Gnjilane, u kojem su oni izrazili zahvalnost što je Narodna biblioteka iz Bečeja razumela njihovu tešku situaciju i potrebu za knjigama na srpskom jeziku, te im je poslala dva paketa knjiga za njihovu školsku biblioteku.
Inače, zvaničan program povodom Svetskog dana knjige u Srbiji je održan u Sremskim Karlovcima, gde su predstavnici Ministarstva kulture proglasili 2010. godinu godinom knjige i jezika u Srbiji i najavili niz akcija posvećenih unapređenju domaće izdavačke delatnosti i promocije srpske književnosti u inostranstvu, uz posebno podsticanje prevođenja dela domaćih autora na strane jezike, nakon čega je otvoren i Prevodilački centar.
LJ.M.