Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Civilne organizacije: Obustava saradnje sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji

Obustava saradnje sa zakonodavnom i izvršnom vlašću u Srbiji(Ilustracija: pexels.com)

Saradnja vlasti i civilnog društva, motivisana javnim interesom, uobičajena je u demokratskim zemljama. Već godinama, međutim, vlast u Srbiji skoro svakodnevno odstupa od bazičnih demokratskih standarda i principa vladavine prava zbog čega obustavljamo svaki vid saradnje s organima zakonodavne i izvršne vlasti. Povlačimo se iz članstva, formalnog ili neformalnog, u radnim grupama Vlade i ministarstava, kao i u drugim stalnim ili ad hoc telima u čiji rad smo bili uključeni.

Uprkos iskrenoj volji da specifičnim znanjima pomognemo uspostavljanju funkcionalnijeg institucionalnog sistema, svesni smo da formalnim uključivanjem civilnog društva vlast samo nastavlja da fingira demokratske procese. U praksi, zaštita ljudskih prava i sloboda u konstantnom je padu već dugo vremena, što postaje sasvim očigledno danas kada vlast na sve načine pokušava da uguši studentske proteste i izbegne ispunjavanje zahteva koji ne bi smeli da budu sporni ni za koga kome je u interesu Srbija kao pravna država.

Nije moguće preceniti značaj borbe koju predvode studenti, upravo zato što je usmerena na odgovornost institucija i nosilaca javnih funkcija kao na temelj funkcionisanja društva. Zahvaljujući studentima, sve veći broj građana uviđa da prosperiteta za Srbiju nema sve dok institucije ne počnu da rade u skladu sa svojim nadležnostima i dok se ne smanji koncentracija moći u rukama onih koji nisu nadležni. Bezrezervno podržavamo sve zahteve studenata.

Ovih dana svedočili smo uznemiravanju, hapšenjima i proterivanju stranih državljana i targetiranju građana s dvojnim državljanstvom, deljenju ličnih podataka i ugrožavanju bezbednosti studenata. 

Organizacije civilnog društva predugo su izložene pritiscima, pretnjama i kampanjama mržnje. Uverili smo se kako se bezbednosne strukture zloupotrebljavaju zarad nelegalnog špijuniranja i zastrašivanja aktivista, novinara i drugih kritičara vlasti.

Neprijateljstvo prema civilnom sektoru dobilo je i institucionalni oblik kroz Predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja, kreiran po uzoru na Rusiju i Belorusiju.

Nećemo odustati od vraćanja institucija Republike Srbije njihovim nadležnostima i građanima. Nastavićemo da pratimo procese donošenja odluka i da redovno informišemo javnost o njihovim efektima, kao i da koristimo sve pravne, administrativne i druge mehanizme u cilju zaštite ljudskih prava i drugih interesa građana, navedeno je u saopštenju civilnih organizacija 4. februara.

Potpisnici su:

A11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava

Alternativni centar za devojke

ASTRA-Akcija protiv trgovine ljudima

Asocijacija medija

Asocijacija onlajn medija

Autonomni ženski centar

Beogradski centar za bezbednosnu politiku

Beogradski centar za ljudska prava

Centar savremene politike

Crta

Evropski pokret u Srbiji

FemPlatz

Građanske inicijative

Helsinški odbor za ljudska prava

Inicijativa mladih za ljudska prava

Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S

Kolektiv Ministarstvo prostora

Komitet pravnika za ljudska prava – YUCOM

Međunarodna mreža pomoći IAN

Nacionalna koalicija za decentralizaciju

Nezavisno društvo novinara Vojvodine

Nezavisno udruženje novinara Srbije

Partneri za demokratske promene Srbija

PIN – Mreža psihosocijalnih inovacija

Polekol – Organizacija za političku ekologiju

Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu – RERI

SHARE Fondacija

Slavko Ćuruvija fondacija

(Izvor: NUNS)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *