Od 1. jula cene prirodnog gasa su niže od dosadašnjih u proseku za 11,2 odsto za sve kupce koji imaju pravo na javno snabdevanje, a 10,5 odsto za domaćinstva, saopšteno je iz Agencije za energetiku.
Saglasnost na odluke organa upravljanja 33 javna snabdevača o novim cenama prirodnog gasa za javno snabdevanje Savet Agencije za energetiku dao je 26. juna.
Pojeftinjenje gasa je posledica usklađivanja sa cenama derivata nafte na osnovu kojih se određuje uvozna cena prirodnog gasa, kao i promene kursa dolara. Uvozna cena gasa se za naš region usklađuje kvartalno sa kretanjem cena derivata nafte u proteklih devet meseci. Iz Agencije navode da je ovo drugo smanjenje cene prirodnog gasa u 2015. godini.
U Srbiji oko 250.000 domaćinstava ima priključak na gas i oni će kubni metar prirodnog gasa u proseku plaćati za 5,3 dinara (bez PDV) manje nego do sada, tako da bi prosečan mesečni račun sa PDV-om, pri ovom nivou cena bio za 390 dinara manji.
Prema informacijama iz preduzeća „Gas“ d.o.o. Bečej, domaćinstva i mali potrošači koji se preko ovog preduzeća snabdevaju prirodnim gasom, od 1. jula će plaćati umanjenu cenu gasa za 10,84 odsto, odnosno domaćinstva će za kubni metar gasa plaćati 43,45 dinara umesto dosadašnjih 48,73 dinara, a ostali potrošači 41,31 umesto 46,59 dinara.
„U vreme kada je svakim danom život sve skuplji i kada svim proizvodima raste cena, naše građane će sigurno obradovati vest da je prirodni gas od 1. jula pojeftinio. Naime, usled promene planirane nabavne cene prirodnog gasa za javno snabdevanje, stvorili su se uslovi da pojeftini gas i za domaćinstva u Bečeju, koji će sada ovaj energent plaćati 43,45 dinara po kubnom metru“, rekao je direktor preduzeća „Gas“ d.o.o. Bečej Radoslav Ivanović. Dodao je da prilikom priprema za narednu grejnu sezonu treba imati na umu činjenicu da je prirodni gas i dalje najjeftiniji energent, što su pokazali i proračuni stručnjaka.
Poređenjem cene grejanja za referentni objekat površine 100 kvadratnih metara, koji je izolovan i greje se centralnim grejanjem, za grejnu sezonu, od oktobra do aprila naredne godine, dobijaju se sledeći rezultati:
„Trenutne cene ogreva i energenata su raznolike, pa se za grejanje izolovane porodične kuće površine od 100 metara kvadratnih u toku jedne grejne sezone, koja traje od oktobra do aprila naredne godine, može potrošiti od 53 do 144 hiljade dinara, a iz priloženih tabela se vidi da je najjeftinije grejanje na prirodni gas, koje iznosi oko 53.000 dinara ukoliko se koriste tzv. kondenzacioni kotlovi. Nešto skuplje je grejanje na drvo i prirodni gas, ukoliko se koriste klasični, odnosno konvencionalni kotlovi, oko 65.000 dinara, zatim grejanje na ugalj – lignit – iznosi oko 85.000 dinara. Ostali energenti, kao što su struja, toplana, propan-butan, mnogo su skuplji i troškovi grejanja prelaze 100.000 dinara. Prilikom donošenja odluke o izboru energenata pored cene energije potrebno je obratiti pažnju i na komfor koji se dobija izborom određene vrste grejanja, odnosno koliki stepen automatizacije je moguće postići, da li treba skladištiti ogrev ili ne, koliko je potrošač nezavisan od drugih i slično. Bez obzira na vrstu energenta ili energije koja se koristi za zagrevanje objekta, najbolje i najpovoljnije je smanjiti potrošnju poboljšanjem izolacije objekta. Ne treba preterivati ni sa temperaturom unutar grejne prostorije jer svaki stepen iznad 20 stepeni Celzijusa povećava potrošnju goriva za 6-7 procenata“, naveo je Ivanović.
Da podsetimo, zbog rasta kursa dolara gas je u Srbiji poskupeo početkom marta i cena prirodnog gasa za domaćinstva u Bečeju je iznosila 51,45 dinara, a za ostale potrošače 49,31 dinar po metru kubnom, zatim je usledilo pojeftinjenje gasa od 1. juna, kada je cena za domaćinstva bila umanjena za 5,3 odsto i iznosila je 48,73 dinara, dok je za ostale potrošače to bilo 46,59 dinara. Nakon poslednjeg pojeftinjenja gasa od 1. jula od 10,84 odsto, domaćinstva u bečejskoj opštini će kubni metar gasa plaćati 43,45 dinara, a ostali potrošači 41,31 dinar.
Lj.M.