A Magyar Nemzeti Tanács először a 2011/12-es tanévben ír ki felsőoktatási ösztöndíjpályázatot.
Dr. Korhecz Tamás, az MNT elnöke a Magyar Szó napilapnak azt mondta, reméli, hogy a 2011/2012-es tanévtől kezdve legalább 500, de esetleg 600-700 stúdiumát elkezdő fiatalt tudnak majd támogatni.
Az ösztöndíjak összege várhatóan havi 120 és 150 euró között alakul majd. Az ösztöndíjat csak a szerbiai felsőoktatási intézmények elsőévesei pályázhatják meg.
Az első pályázatot 2011 nyarán írják ki, miután a felsőoktatási intézményekben lezajlottak a felvételik, illetve kiderül, hogy kit hová vettek fel. A tanulmányi előmenetel nem számít majd, az a lényeg, hogy az ösztöndíjas ne ismételjen évet, mert akkor elveszíti a jogot a támogatásra.Az ösztöndíjak kifizetéséhez szükséges összeg nagyobb részét magyarországi támogatásokból fedezik. A felsőoktatási ösztöndíjprogramról, valamint a pályaválasztással, illetve az egyetem vagy a főiskola kiválasztásával kapcsolatos információkat tartalmazó tájékoztató anyagot személyesen viszik el Vajdaság összes magyar tannyelvű végzős középiskolai osztályába.
Korhecz közölte, hogy a következő félév elején a zentai és a szabadkai tehetséggondozó gimnáziumokban szerveznek felkészítő műhelyfoglalkozást. Ezen a foglalkozásokon nemcsak a két gimnázium érettségizői, hanem minden felvételi előtt álló végzős is részt vehet.
Az MNT 2011 szeptemberében minden ösztöndíjasa számára szerb nyelvű felzárkóztatási képzést szervez majd Újvidéken.
A felsőoktatási ösztöndíj megszerzését az alábbi elemek segítik hangsúlyozottan a pontozási rendszerben: hiányszak, magyar nyelvű egyetemi oktatás, a szülők iskolai végzettsége, a jelentkező gazdasági helyzete, a lakóhely és az oktatási intézmény közötti távolság, a magyar választói névjegyzéken való szereplés, van-e mód kollégiumi elszállásolásra a felsőoktatási intézmény közelében, munkaviszonyban van-e a képzés időszakában, a 2010/11-es tanévben érettségiztek. Az alacsonyabb végzettségű szülők gyermekei kapnak több pontot, mivel ezt a részletet szociális hátrányként veszi figyelembe a bírálóbizottság. A magyar választói névjegyzéken való szereplés pedig Korhecz szerint azért fontos, mert a fiatalok ezzel is kifejezik a közösséghez tartozásukat. Nem kaphatnak ösztöndíjat azok, akik nem államilag támogatott hallgatói helyre nyertek felvételt, akik nem magyar nyelven végezték a középiskolát vagy az általános iskolát, akik nem először iratkoznak felsőoktatási intézménybe Szerbiában, és akik nem szerbiai felsőoktatási intézménybe nyertek felvételt
B.M.