Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Oko 2.000 dece i mladih koriste usluge Centra za socijalni rad: Kako će biti smanjeno siromaštvo dece u Bečeju?

Oko 2.000 dece i mladih koriste usluge Centra za socijalni rad: Kako će biti smanjeno siromaštvo dece u Bečeju?trg_fontane

Novi Lokalni plan akcije za decu izrađen je u januaru 2017. godine i uskoro bi trebalo da bude usvojen na jednoj od sednica Skupštine opštine Bečej. Reč je o strateškom dokumentu opštine Bečej čiji je cilj definisanje pravaca delovanja lokalne samouprave u oblasti unapređenja položaja i prava dece. Novi akcioni plan bi imao „rok važenja“ od 2017. do 2020. godine i trebalo bi da zameni prethodni.

Podsetimo da je prvi Lokalni plan akcije za decu usvojen 2008. godine.

U predlogu novog akcionog plana piše da je opština Bečej suočena sa velikim problemima koji su odraz opšte situacije u zemlji, a najviše pogađaju najmlađe, a to su siromaštvo, uslovi i kvalitet obrazovanja, bolesti zavisnosti, problem nedovoljne informisanosti o pravima dece, kulturni život dece, zlostavljanje i zanemarivanje dece, težak položaj dece sa smetnjama u razvoju kao i dece bez roditeljskog staranja.

Međusektorski savet, koji je napravio predlog plana, definisao je 8 prioritetnih oblasti na osnovu Nacionalnog plana akcije za decu: smanjenje siromaštva dece; kvalitetno obrazovanje i vaspitanje za svu decu; bolje zdravlje dece; zaštita dece od zlostavljanja, zanemarivanja, iskorišćavanja, nasilja; zaštita dece sa smetnjama u razvoju; zaštita dece bez roditeljskog staranja; zaštita dece u sukobu sa zakonom i prevencija maloletničkog kriminala; unapređenje informisanosti i kulturnog života dece.

U vezi sa siromaštvom dece u planu je navedeno da siromaštvo pored nedovoljnih prihoda za zadovoljenje životnih potreba, podrazumeva i nemogućnost zapošljavanja, neodgovarajuće stambene uslove i neadekvatan pristup osnovnim dobrima i uslugama, što ugrožava sposobnost najsiromašnijih da u potpunosti participiraju u društvenim procesima. Prema podacima za 2015. godinu 25,4 odsto građana Srbije živelo je ispod apsolutne linije siromaštva koja je za tu godinu iznosila 14.920 dinara. Na teritoriji naše opštine oko 12 odsto stanovništva (broj građana opštine Bečej je po poslednjem popisu 37.351) koristi neka prava iz oblasti socijalne zaštite.
Po podacima iz prethodnog popisa stanovništva, ukupan broj stanovnika na teritoriji opštine iznosio je 40.987.

Što se tiče demografskih karakteristika, uočava se tendencija pada broja dece. U toku 2015. godine registrovano je 118 novorođenčadi, što ne odgovara jasnoj slici priraštaja stanovništva, jer u opštini Bečej ne postoji porodilište, pa se stanovnice Bečeja porađaju u bolnicama u Novom Sadu, Senti ili Vrbasu.

Prema podacima iz 2015. godine u opštini Bečej evidentirano je 3.796 nezaposlenih osoba.

Obrazovni status romske nacionalne zajednice je i dalje najniži u odnosu na sve druge nacionalne zajednice u Srbiji. Procena je da je tako i u našoj opštini, iako se beleži blagi rast iz godine u godinu.
Začarani krug siromaštva može se prekinuti samo ukoliko se ulaže u njihovo obrazovanje i zapošljavanje i razvijaju se potencijali dece od samog rođenja. Prema evidenciji romskog koordinatora trenutno se 331 dete romske nacionalnosti nalazi u sistemu osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. U našoj opštini jedan od prioriteta je socijalno-pedagoška podrška ovoj deci.

Nedovoljna iskorišćenost postojećih kapaciteta, stagnacija male privrede i uslužnog zanatstva, neadekvatan pristup sistemu obrazovanja i visoka stopa nezaposlenosti uticala je na značajan porast broja siromašnih.
Ukupan broj korisnika u registru Centra za socijalni rad na aktivnoj evidenciji u 2015. godini iznosio je 4.513, od toga 1.987 muškaraca i 2.526 žena. Broj dece korisnika usluga Centra za socijalni rad do 17 godina bio je 1.595, a mladih do 25 godina 448. Broj dece od 6 do 14 godina koja pohađaju neku ustanovu obrazovanja, a korisnici su Centra za socijalni rad bio je 850, od toga 149 dece ide u predškolsku ustanovu, 604 u osnovnu školu, a njih 97 ne pohađa školu.
Ove kategorije stanovništva su promenljive i svakodnevno se menjaju ali se broj korisnika svake godine povećava. Najveći broj korisnika je na području Bačkog Petrovog Sela, Bačkog Gradišta i III Mesne zajednice. Siromaštvu su izložene porodice sa više dece, porodice sa decom sa smetnjama u razvoju, samohrani roditelji…

U cilju smanjenja siromaštva dece u Lokalnom planu akcije za decu predviđeno je: prikupljanje podataka o deci koja žive ispod linije siromaštva (ažuriranje baze podataka), senzibilizacija lokalne zajednice za probleme dece koja žive ispod linije siromaštva, realizovanje mera socijalne zaštite, periodično analiziranje podataka s ciljem identifikacije socijalno ugroženih porodica i pružanja pomoći za ostvarivanje prava iz socijalne zaštite, analiziranje potreba siromašne dece na nivou škole i dostupnih mehanizama podrške siromašnoj deci na nivou lokalne samouprave, uvođenje i olakšavanje besplatnog pristupa predškolskim ustanovama, obezbeđivanje besplatnih materijala, udžbenika, radnih listova i instruktivnih materijala, školskog pribora, obezbeđivanje besplatnih/regresiranih školskih obroka siromašnoj deci, organizovanje kurseva za decu iz raznih oblasti kućne radinosti i prodajnih izložbi dečjih radova i humanitarnih aktivnosti na svim javnim manifestacijama u gradu, institucionalizovanje mehanizama i mera za podršku obrazovanju i vaspitanju siromašne dece i učenika osnovnih i srednjih škola – realizacija mera za povećanje obuhvata dece iz siromašnih porodica, porodica sa nižim obrazovnim statusom, ruralnih sredina, Roma, dece sa smetnjama u razvoju (afirmativna akcija, stipendiranje, dodatna pomoć u učenju, socijalno-pedagoška podrška, organizacija ili troškovi prevoza deteta i pratioca ) – osnaživanje mehanizama u lokalnoj zajednici za prepoznavanje zdravstvenih prioriteta siromašnih i drugih ranjivih kategorija dece i mehanizama finansiranja programa koji zadovoljavaju te potrebe, obezbeđivanje suplemenata u ishrani za decu iz siromašnih porodica kroz aktivnosti zdravstvene službe u lokalnoj zajednici, edukacija materijalno ugroženih porodica u cilju poboljšanja ranog razvoja dece, kao i poboljšanje kvaliteta ishrane predškolske dece, obezbeđivanje edukativnog materijala (zvučne slikovnice za taktilnu percepciju, interaktivne igračke,..) za svu decu opštine.

Priredio: R.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *