Posle dva meseca štrajka prosvetnih radnika, u jednom periodu potpunom obustavom rada, pregovora o materijalnom položaju, menjanja i dopune zahteva sindikata, potpisivanja protokola, umanjenja februarskih plata onima koji su u štrajku, revolta roditelja i đaka, podrške sindikata zaposlenih u javnom sektoru na nedavnom masovnom sindikalnom protestu u Beogradu nazvanom „Ustaje Srbija“, tokom prošle nedelje postignut je dogovor između predstavnika Vlade Srbije i sindikata prosvetara.
Između premijera Srbije Mirka Cvetkovića, ministra prosvete i nauke Žarka Obradovića i predstavnika tri reprezentativna sindikata u prosveti potpisan je sporazum o poboljšanju materijalnog položaja prosvetnih radnika, rešavanju problema u obrazovanju i prekidu štrajka.
Sporazumom su stvoreni uslovi da se nastava u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji počne obavljati u punom obimu, tako da učenici od 1. aprila u svim školama imaju časove u trajanju od 45 minuta.
Predsednici sindikata prosvete istakli su da je u pitanju samo privremeni prekid štrajka u školama i da će biti formirana zajednička komisija koja će pratiti sprovođenje sporazuma.
Na sajtu Unije sindikata prosvetnih radnika objavljen je tekst sporazuma u kojem se navodi da je Vlada prihvatila da zaposlenima u prosveti koji su zbog štrajka dobili umanjenu platu, nadoknadi novac nakon nadoknade izgubljenih časova. Sporazum predviđa i da plate prosvetnih radnika budu povećane više od planiranih 2,95 posto za prvi kvartal ove godine, za celu godinu više od 7,2 posto, a to će biti precizno definisano aneksima sporazuma koji će biti potpisani od 20. do 30. aprila, odnosno od 20. do 31. oktobra. Razgovori o korekciji koeficijenta za obračun plata počeće 1. juna, a završiće se do 1. oktobra da bi njihova primena počela 1. januara 2012. godine, dok će izmene i dopune posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene biti zaključene do 31. maja.
Otpremnine za one koji su 2010. godine otišli u penziju biće isplaćene do kraja septembra, a onima koji odu u ovoj godini, do 31. decembra.
Što se bečejskih škola tiče, zaposleni u Ekonomsko-trgovinskoj školi su u štrajku od početka, dok su se u kraćim periodima štrajku priključili i zaposleni u Tehničkoj školi, osnovnim školama „Petefi Šandor“, „Sever Đurkić“, „Zdravko Gložanski“ i „Svetozar Marković“ iz Bačkog Gradišta, kao i Muzička škola „Petar Konjović“ skraćivanjem časova na 30 minuta. Ekonomsko-trgovinska škola čiji su zaposleni u članstvu Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, odnosno Vojvodine, sa redovnom nastavom počeli su 1. aprila, a kako je rekao Branislav Hrnjak, predsednik sindikata ove škole, štrajk je zamrznut do 21. aprila: „Zaposleni u ovoj školi su dobili za 33 posto umanjene februarske plate. Da bi nam se isplatila plata u celosti, treba da nadoknadimo časove. Mi smo već deo uradili, direktor treba da preda program nadoknade časova i sve bi trebalo da bude regulisano do 20. aprila“.
LJ.M.