1. Soma Mamagésa: Nemek igenje. „Nem tudom megmondani, honnan jött és jön az a hatalmas hajtóero, ami tulajdonképpen egész fiatal korom óta arra ösztönöz, hogy segítsek másokat felszabadítani, vagy ráébreszteni arra, hogyan könnyíthetnek az életükön.
Eloször ezt nyilván a saját életemben kellett megélnem, szükségem is volt rá… Mindehhez kaptam még egy jó adag ’gondoskodásszükségletet’ is, úgyhogy talán joggal neveztem el magam ’mamagésának’. Évtizedek óta leginkább a szabad akarat és a Sors egymáshoz való viszonya, és ezek megélése foglalkoztat. Végletesen habzsoltam mindazt, amit noként megélhettem… Így hát megéltem önmagam felszabadítását is! Eleinte csupán ösztönösen, késobb viszont nagyon is tudatosan és igen intenzíven tettem azért, hogy IGEN-t mondhassak saját nemiségemre, és kiteljesedjek noiségemben. Az élettapasztalat mellé azután jöttek a különféle spirituális beállítottságú olvasmányok, az elmúlt hat évben pedig a pszichológiai tanulmányok is. Ebben a könyvben, melyben egy mesenovellám és három eloadásom szerepel, ezeket az elemeket úgy olvasztottam egységbe, mint fondüben a sajtokat.“ (A szerzo)
2. Méder Áron: Békét és szelet! – Három év alatt a Föld körül. Hello! Hola! Bula! Kia ora! Szelámat pagi! Angol, spanyol, fidzsi, maori, indonéz és még vagy tucatnyi más nyelven köszöntötték egy-egy kikötoben Méder Áront, aki három óceánt és negyven országot érintve közel ötvenötezer kilométert tett meg Carinával, ezzel az alig hatméteres balatoni vitorlással. A szerzo 2006-ban, huszonhat évesen indult útnak, hogy aztán három évvel késobb a harmadik magyar földkerüloként térjen haza. Igaz, ilyen kis hajóval korábban még senki sem próbálkozott… A rendszeresen vezetett hajónapló alapján írt könyv olvasója nem csupán a szólóvitorlázás egyedülálló kalandját élheti át, de bepillantást kaphat bolygónk sokszínu világába is. A kötetbol persze az is kiderül, hogy Méder Áron nem hostettre készült, csupán szeret vitorlázni, és kedveli a szélsoségesen minimalista életet, amelynek elonye a friss hal, hátránya pedig, hogy nagyobb házibuli nem szervezheto…
3. Ross King: Brunelleschi kupolája – A firenzei dóm építésének története. Még napjainkban is csodálat övezi a firenzei dóm épületegyüttesét, különösen a hatalmas kupolát. A 15. századi Firenze polgárai a lehetetlenre vállalkoztak: megalkotni minden idok legnagyobb, az építés során állványzattal alá nem támasztott kupoláját. A terv Filippo Brunelleschi ötvösmester agyából pattant ki: a vérbeli reneszánsz figura mechanikai zseni volt, összeférhetetlen alak, híres verekedo. A kupola építését, melyet o irányított, viták, torzsalkodások, emberi tragédiák és fényes sikerek kísérték.
B.M.