1. Anthony Burgess: Gépnarancs. Anthony Bur-gessnek (1917-1993), akit Egy tenyér ha csattan és Beteg a doktor címu regényei alapján is ismerhet a magyar olvasó, leghíresebb muve a Gépnarancs. 1962-ben látott napvilágot, s azóta mit sem veszített aktualitásából.
Nemcsak azért, mert cselekménye a pontosan meg nem határozott jövoben játszódik, hanem mert Burgess írói képzelete és nyelvteremto zsenialitása a napi politikánál is, a múló irodalmi divatoknál is idoállóbb. Ezt az antiutópista történetet egy tizenéves bandavezér, a jókedvvel kegyetlenkedo, ugyanakkor igen éles elméju és a klasszikus zene iránt rajongó Alex mondja el, a maga egyéni, orosz eredetu szavakkal megtuzdelt szlengjén. Az o egyszerre taszító és vonzó személyiségén keresztül kapunk képet az alattvalóira gondolattalan, gépies konformitást kényszeríto Államról, amely a fiatalok számára életformává vált eroszak visszaszorítására az „agymosástól“ sem riad vissza – holott ez az eroszak paradox módon már a méltóság megorzésének egyetlen eszköze, amikor az állati ösztönöknek kell eluralkodniuk a tudaton, hogy az ember legalább az embertelenségben ember maradhasson. Burgess riasztó, pesszimista látomásából Stanley Kubrick készített döbbenetes hatású filmet.
2. Jay Asher: Tizenhárom okom volt… Mikor Clay Jensen hazaér az iskolából, egy különös csomagot talál a verandán, amit neki címeztek. A csomagban néhány kazettára bukkan, amiket Hannah Baker – osztálytársa és titkos szerelme – készített, aki két héttel korábban öngyilkosságot követett el. Hannah elmondja, hogy tizenhárom oka volt annak, hogy úgy döntött, véget vet az életének. Clay az egyik. Ha meghallgatja a kazettákat, megtudja, miért. Clay egész éjszaka ide-oda bolyong a városban Hannah szavait hallgatva. Tanúja lesz a lány fájdalmának, és megtudja az igazságot saját magáról – az igazságot, amivel soha nem akart szembenézni.
3. Salamon Pál: A Sorel-ház. Salamon Pál világsikeru, négy magyar kiadást megélt önéletrajzi ihletésu családregénye három generáció, a Sorel dinasztia történetét meséli el. Földközeli prózaiságával bevezeti az olvasót a 20. század magyar történelmébe, legendás-misztikus elemeivel, az emberi méltóságot hirdeto filozófiájával pedig tartást ad, és élni segít. A Monarchia legnagyobb különce, a Kárpátok varázslatos vidékén született, nagy ereju ácsmester, Sorel József az élet alapveto kérdésein szokott töprengeni, s miközben teto alá hozza egyedi házait, megvédi az elesetteket és falja a könyveket, arra a következtetésre jut, hogy a világ végveszélyben van, így még több segítségre szorul. Megalapítja hát otthonában az Atlantis Királyság Követségét… Fiának, a fizikai, lelki és szellemi erot magában egyesíto Sorel Mihálynak, majd a svéd Sorel unokának, mi tagadás, nehéz és nemes örökség jutott osztályrészül: háborúkon, üldöztetéseken, diktatúrákon keresztül, és a szerelem útvesztojén át kell továbbvinniük a hagyományt.
4. Bagdy Emoke: Hogyan lehetnénk boldogabbak? „Ez a válogatás azokból az írásaimból és eloadásaimból született, amelyekben a pszichológia üzeneteit éppen ma, mostanában rendkívül fontosnak érzem. Olyannyira, hogy legszívesebben folyvást mondanám, tanítanám ezeket mindenkinek. Terjeszteném… Ezt a lehetoséget kínálja a könyv is. Lapjaiba, betuibe költöztetem a lelkem, és olvasótársaimmal együtt élem át: az ilyen tudásanyagban rejlik a lélektan igazi emberszolgálata! Segít nekünk örülni az életnek, tudatosítani, mit tehetünk önmagunk és szeretteink életminoségének jobbítása érdekében. Az elkötelezett odatartozás, a szeretet, az egymásra figyelo segítokészség, a felelosségvállalás, az örülni tudás, a boldogító párkapcsolatok és szeretetkötelékek lélekápoló eroi, a hála, a megköszönni tudás és a megbocsátás megannyi ero, amelyek által megújulhat az életérzésünk, javulhat az egészségünk. Ami ebbe a könyvbe belefért, csupán egy csepp talán az életbúsulás, a reménytelenség, a megkeseredés lelki kövültségeinek feloldására, de ha személyesen is utánagondolunk, vajon érvényesek-e az életünkben ezek a tanítások, akkor máris elobbre lépünk az önismeretben és kapcsolataink minoségének tökéletesítésében.“
B.M.
(Forrás: alexandra.hu)