Prošlog četvrtka (18. oktobra) predsednici opština Bečej i Srbobran Vuk Radojević i Zoran Mladenović potpisali su sporazum o stavljanju pod zaštitu Parka prirode Beljanska bara, koja se prostire na teritoriji ove dve opštine.
Na osnovu Zakona o zaštiti prirode, a u saradnji sa Pokrajinskim zavodom za zaštitu prirode urađena je studija o proglašenju zaštićenog područja Parka prirode Beljanska bara, koju su usvojila oba lokalna parlamenta. U narednom periodu treba da se održi javna rasprava o studiji.
Beljanska bara Beljanska bara nastala je od nekoliko plitkih dolova koji se ulivaju tri kilometra severno od starobečejskih salaša, a zatim teče jugozapadno i uliva se u Veliki bački kanal kod Turije. Nalazi se na teritoriji opština Srbobran i Bečej. Beljanska bara je u velikoj meri zadržala nekadašnje karakteristike i životno je stanište velikog broja insekata, riba, vodozemaca, gmizavaca, ptica i značajnog broja sisara (mnoge vrste su zaštićene). Izuzetna prirodna vrednost su očuvana mrestilišta autohtonih vrsta ribe, kao što su zlatni karaš, linjak, čik balavac. Stavljanjem pod zaštitu Parka prirode Beljanska bara sprečavaju se neželjene promene, narušavanje i uništenje značajnog obeležja prirode, njene raznovrsnosti, jedinstvenosti i estetske vrednosti. |
Parkom prirode Beljanska bara koja je prirodno dobro treće kategorije zaštite, upravljaće JVP „Vode Vojvodine“, ali će obe opštine imati ključnu ulogu u donošenju odluka koje se tiču zaštićenog područja.
Predstavnici opština Bečej i Srbobran su istakli da potpisivanje ovog sporazuma predstavlja prvi korak u uspostavljanju čvršće međuopštinske saradnje, ali i korak u pravcu razvoja turizma.
Predsednik opštine Srbobran Zoran Mladenović je izrazio i zadovoljstvo što je posao, koji je počeo pre više od 10 godina, potpisivanjem ovog sporazuma priveden kraju. Mladenović je kazao i da veruje da će Beljanska bara zajedničkim angažovanjem opštine Srbobran i opštine Bečej, vrlo brzo doći u sam vrh zaštićenih područja koja su atraktivna za posetioce.
LJ.M.