Zgrada Osnovne škole „Sever Đurkić“ izgrađena je 1975. godine sredstvima samodoprinosa građana, ali su se tokom godina na njoj pokazali brojni nedostaci. Ravan krov na zgradi stvara brojne probleme tokom zime, a posebno je kritično bilo u februaru 2012. godine kada je nakon obilnih snežnih padavina počelo naglo topljenje, te je školska zgrada bukvalno plivala u vodi zbog prokišnjavanja krova.
„Te godine je voda sa krova curila svuda, pa i preko električnih instalacija. Zbog toga je nastava bila privremeno obustavljena po nalogu građevinske inspekcije kako se ne bi dovela u pitanje bezbednost učenika i zaposlenih. Usled prokišnjavanja u mnogim učionicama, ali i drugim delovima zgrade, nastala su oštećenja. S obzirom na to da od opštine nismo dobili novac za sanaciju, iz sopstvenih sredstava za tekuće održavanje zgrade i donacija, čak su pojedini roditelji bili donatori, uspeli smo da uradimo samo najosnovnije popravke. Prošle godine je bila slična situacija ali smo delovali preventivno i organizovali akciju čišćenja snega sa krova gde je to bilo moguće pre nego što je počeo da se topi. Ove godine nije bilo tih problema međutim, posledice su vidljive, na pojedinim delovima dolazi do ulegnuća krova i pucanja zidova, što bi, ako se nešto ne preduzme, moglo da dovede do toga da škola postane nebezbedna za boravak u njoj“, objasnila je direktorica škole Brankica Tapavica.
Pored neadekvatnog krova, školska zgrada koja ima mnogo staklenih površina i oko 4.200 metara kvadratnih zatvorenog prostora nema odgovarajući nivo energetske efikasnosti, a posledica toga su ogromni računi za grejanje.
„Od svih škola u Bečeju naša ima najveće račune za grejanje, samo za decembar mesec prošle godine treba da platimo oko dva miliona dinara, što nam predstavlja veliku stavku, pogotovo ako se uzme u obzir da nam je budžet za ovu godinu smanjen na 30.600.000 dinara“, rekla je Tapavica.
Prema njenim rečima, u nastojanju da reši ove probleme, škola već godinama konkuriše kod raznih fondova, ali bezuspešno. Ipak, prvi korak napravljen je prošle godine. Naime, u projektu „Otkrimo energiju“ koji je realizovala nemačka kompanija GIZ u saradnji sa Ministarstvom životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja i Razvojnom agencijom Bačka, učestvovala je i opština Bečej, u kojoj su osim za pet stambenih objekata, urađeni elaborati za poboljšanje energetske efikasnosti zgrade opštine i Osnovne škole „Sever Đurkić“.
„Predsednik opštine je jedan elaborat predao u Ministarstvo za energetiku na konkurs, a mi ćemo, kao škola, sa tim elaboratom učestvovati na konkursu koji je raspisala japanska ambasada. Pošto oni traže da im se dostave i tri ponude od izvođača radova, mi smo sve to pripremili, ali su nam bila potrebna i tri primerka originalnog elaborata, koje smo dobili juče (12. februara) i u narednim danima ćemo kompletnu dokumentaciju poslati“, kazala je direktorica škole.
Elaboratom energetske efikasnosti predviđeno je poboljšanje termičkog omotača dodavanjem termoizolacije na krov školske zgrade (koji treba i da se izdigne kako ne bi ostala ravna površina), poboljšanje termičkog omotača zamenom stakala na prozorima i izradom termoizolacije na spoljašnjim zidovima. Procenjena vrednost ovih radova je oko 20 miliona dinara. Posao bi se mogao uraditi i u fazama.
LJ.M.