Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Osnovna škola „Svetozar Marković“ u Bačkom Gradištu: Đacima uručeni udžbenici za romski jezik

Osnovna škola „Svetozar Marković“ u Bačkom Gradištu: Đacima uručeni udžbenici za romski jeziktrg_fontane

Osnovnu školu „Svetozar Marković“ u Bačkom Gradištu 8. decembra posetili su načelnik Južnobačkog upravnog okruga Zoran Milošević, načelnik Školske uprave Petar Viđikant, predstavnica Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne zajednice Jelena Jovanović i predsednik opštine Vuk Radojević i tom prilikom đacima koji uče romski jezik kao izborni predmet uručili set učila i komplet udžbenika – bukvar, radnu svesku i knjigu Ezopovih basni – namenjenih učenicima od prvog do četvrtog razreda.

Načelnik Južnobačkog upravnog okruga Zoran Milošević je rekao deci da je obrazovanje važno jer to stvara šansu da se postane, kako je rekao, svetski čovek. „Ovim skromnim poklonom želimo da vas podstaknemo da učite jezik svoje nacionalne zajednice, romski jezik, ali isto tako i jezik svoje sredine. Budimo i ostanimo ljudi tako što ćemo što više jezika poznavati, tako što ćemo svojim obrazovanjem graditi svoju karijeru i želim vam da istrajete u tome i da vašim roditeljima kažete koliko vam je važno da se obrazujete“, poručio je Milošević. On je rekao i da Južnobački upravni okrug ovim simboličnim gestom pokazuje „koliko nam je stalo da se nacionalna tolerancija i razumevanje gradi kroz sistem obrazovanja, kroz proces kulturne integracije, a najteža situacija, pre svega u okviru romske zajednice, se može rešiti tako što mi koji obavljamo javne funkcije, zajedno sa predstavnicima romske zajednice podstičemo na te pozitivne obrasce ponašanja, u ovom slučaju obrazovanje, koje zaista doprinosi kvalitetu ljudi“.
Viša saradnica za romska pitanja u Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne zajednice Jelena Jovanović je istakla da je evidentiran nedostatak udžbenika za romsku decu i da su udžbenici na romskom jeziku obezbeđeni zahvaljujući donatorima i na inicijativu Sekretarijata, a da je značaj što su đaci u ovoj školi dobili udžbenike utoliko veći ako se ima u vidu da ona ne govore romski jezik i da ga tek sada uče, te će im udžbenici olakšati nastavu.
Inače, broj dece koja uče romski jezik za poslednje dve godine je dupliran, trenutno više od 1.000 đaka romske nacionalnosti u osnovnim školama u Vojvodini uči svoj maternji jezik.
Osim nedostatka udžbenika i učila, ima problema i u vezi sa finansiranjem nastavnika romskog jezika, uvođenje nastave na romskom jeziku prati i nedostatak stručnog kadra kao i pitanje standardizacije romskog jezika. U vezi ovih pitanja Jovanović je izjavila: „Na standardizaciji romskog jezika se i dalje radi. Samo u Vojvodini imamo 20 varijateta romskog jezika, i svi se mi sa tim romskim jezikom sporazumevamo, tako da trebamo poštovati različite varijatete, ali naravno da treba da se radi na standardizaciji jezika, međutim, to je proces i zahteva vreme. Sada je formiran Nacionalni savet Roma i nadamo se da će se jedna grupa baviti i tim pitanjem. Imamo Višu školu za obrazovanje vaspitača u Vršcu, gde se obrazuje posebna grupa nastavnika na srpskom i romskom jeziku“.
U opštini Bečej od oktobra meseca započeta je nastava na romskom jeziku, osim u školi u Bačkom Gradištu u kojoj se od 100 učenika romske nacionalnosti 97 učenika opredelilo da uči romski jezik sa elementima nacionalne kulture, i u osnovnim školama „Šamu Mihalj“ u Bačkom Petrovom Selu i „Zdravko Gložanski“ u Bečeju.
Nastava na romskom jeziku u opštini Bečej trebalo je da bude započeta prošle školske godine u osnovnim školama „Svetozar Marković“ u Bačkom Gradištu i „Šamu Mihalj“ u Bačkom Petrovom Selu, međutim, to nije zaživelo jer nije bilo rešeno pitanje finansiranja nastavnika romskog jezika. Upitan da li je taj problem rešen i kako se ove godine sprovodi nastava na romskom jeziku, direktor škole u Bačkom Gradištu Rajko Đurić je rekao da je pitanje finansiranja nastavnika romskog jezika rešeno na nivou republike i ti nastavnici se finansiraju kao i svi ostali nastavnici: iz republičkog fonda. „Angažovan je jedan nastavnik, Lazar Nikolić, koji radi u tri škole, u našoj školi i u školi u Bačkom Petrovom Selu radi sa po 40 posto norme, a u školi ‘Zdravko Gložanski’ u Bečeju sa 20 posto, tako da ima pun fond časova. Nastavu na romskom jeziku počeli smo da radimo od oktobra meseca i time je naša škola dobila još jedan kvalitet, jer smo škola u kojoj se nastava odvija na tri jezika, na srpskom, mađarskom i na romskom jeziku. Time smo dobili mogućnost da učenici romske nacionalnosti budu adekvatno obučeni i učeni svom maternjem jeziku i kulturi. Za sada se 97 učenika opredelilo da uči romski jezik, a nadamo se da će se i preostali učenici priključiti u drugom polugodištu“, rekao je Đurić.
Prema rečima direktorice škole „Zdravko Gložanski“ u Bečeju Suzane Đukić, nastava na romskom jeziku je počela da se sprovodi od 1. novembra i u ovoj školi, predmet romski jezik sa elementima nacionalne kulture uči više od 30 đaka koji su podeljeni u dve grupe, jedna obuhvata učenike od prvog do četvrtog razreda, a druga od petog do osmog razreda.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *