U bečejskoj opštini je poslednjih godina prisutan trend smanjenja broja dece, što stvara probleme prilikom formiranja odeljenja u školama, pa škole sve više pribegavaju raznim marketinškim aktivnostima ne bi li se na što bolji način predstavile i na taj način privukle što više budućih đaka. Na teritoriji opštine je 2008. godine u prvi razred upisano 450 đaka, prošle godine je u prve razrede krenulo 430 učenika, a u narednoj godini u školu bi trebalo da krene oko 400 dece, jer ih toliko (404 deteta) ima i u pripremno predškolskim odeljenjima u vrtiću, od toga 245 u Bečeju, a 159 u naseljenim mestima.
Nedavno je na sastanku Aktiva direktora škola sa predstavnicima opštinske vlasti, Peterom Knezijem predsednikom opštine, Ilonom Varnju članicom Opštinskog veća za obrazovanje i kulturu i Spomenkom Sudčević opštinskom prosvetnom inspektorkom, usvojena odluka da se u školama sprovodi ravnomeran upis đaka prvaka, odnosno da se upisom sedamdesetog učenika u prvi razred prekine upis kako bi se u sve škole upisao dovoljan broj učenika. Međutim, ta odluka nije poštovana u svim školama.
„Pošto su takva bila pravila koje nam je dostavila Školska uprava, da šezdeset deveti učenik otvara treće odeljenje, trideset peti drugo odeljenje, a 15 učenika je minimum za jedno odeljenje i već dve godine radimo po tom kriterijumu, jednoglasno je usvojen predlog na sastanku Aktiva direktora škola da škole koje upišu 70 učenika prekinu upis ili 16 učenika gde postoji jedno odeljenje na mađarskom jeziku, pošto nema dosta prvaka za sve. Postojao je i predlog da ako roditelj insistira da upiše dete u neku školu u koju je već upisano sedamdesetoro dece, da treba da uputi zahtev opštini da bi se dete upisalo u tu školu, međutim, škole o tome nisu obavestile roditelje i nije poštovana odluka koju su prihvatili i potpisali. Desilo se to da je u školi ’Zdravko Gložanski’ primljeno oko osamdesetoro dece na srpskom jeziku i oko dvadesetoro dece na mađarskom nastavnom jeziku, kao i to da u školi ’Šamu Mihalj’ v.d. direktora nije imala informacije o postojanju ovakvog dogovora“, rekla je Brankica Tapavica predsednica Aktiva direktora škola.
Testiranje prvaka Testiranje prvaka u bečejskim školama će početi posle prolećnog raspusta, od 12. aprila. Roditelji će biti obavešteni kada treba da dovedu dete na testiranje. Potrebno je da ponesu izvod iz matične knjige rođenih za dete, koji ne mora biti novijeg datuma, a sve ostale informacije će naknadno dobiti. Za upis dece u prvi razred je potrebno lekarsko uverenje i potvrda o pohađanju obaveznog pripremno predškolskog programa koja se dobija u dečjem vrtiću na kraju školske godine. |
O upisu prvaka u školu „Zdravko Gložanski“ direktorica Suzana Đukić je rekla: „Po zakonu roditelj bira školu u koju želi da upiše dete. Mi imamo 77 upisanih učenika u prvi razred na srpskom jeziku, za dva odeljenja je maksimum 69 učenika, a imamo sedam učenika više i otvaramo treće odeljenje kao što je to bio slučaj i prethodnih godina. Voljni smo da pomognemo drugim školama, čak smo roditelje upućivali u škole ’Sever Đurkić’ i ’Petefi Šandor’, jer u tim školama nije upisan dovoljan broj učenika, međutim, roditelji su već došli sa tom namerom da upišu dete u našu školu. Verovatno imaju razloge za to i nismo uspeli da promenimo njihovo mišljenje. U odeljenju na mađarskom jeziku imamo 18 učenika, međutim, tu imamo 4 ili 5 učenika romske nacionalnosti i sad je pitanje da li će oni krenuti u školu i kako će pohađati nastavu, jer uvek postoji problem oko toga. Upis je uglavnom već završen, a ukoliko se još neko pojavi, mi ćemo da ih upućujemo u druge škole, ali nemamo zakonski osnov da odbijemo roditelja i da ne primimo dete u školu. Ovde se radi o preporuci Opštinskog veća i opštine Bečej, jer oni brinu o svim školama i cilj im je da deca budu ravnomerno raspoređena, da sve škole imaju dovoljan broj učenika, da ne dođe do zatvaranja odeljenja i samim tim i do tehnološkog viška.“
LJ.M.