Oko 50 urednika i novinara Radio-televizije Vojvodine 9. maja je uputilo otvoreno pismo javnosti i upozorilo da se na tom pokrajinskom javnom medijskom servisu dešavaju “nagle i nejasno obrazložene” kadrovske promene, koje bi, kako su ocenili, mogle da naruše teško stečeni ugled te medijske kuće.
Oni su naveli da je RTV posvećenim i predanim timskim radom, vođen principima profesionalnog i objektivnog informisanja, uspeo da tokom proteklih godina podigne kvalitet svog programa, o čemu svedoče brojna domaća i međunarodna priznanja, kao i brojne popularne i ugledne emisije i dobre ocene međunarodnih posmatrača za nepristrasno izveštavanje o izborima.
„Smatramo neobičnim to da Upravni odbor odluku o smeni direktora programa (Slobodana Arežine) donosi neposredno nakon održavanja izbora na svim nivoima i nepunih godinu dana nakon sprovođenja javnog konkursa na kojem je novo rukovodstvo izabrano na četvorogodišnji mandat”, navodi se u saopštenju.
Ocenjuje se da u takvim okolnostima, iznenadne kadrovske promene mogu da naruše poverenje građana u javni servis koji bi trebalo da služi javnom interesu i postavlja standarde profesionalnog izveštavanja.
„Građanima koji finansiraju javni servis i uopšte javnosti skrećemo pažnju na to da gledanost ne bi trebalo da bude kriterijum za javni servis, jer mu konkurencija nisu komercijalne televizijske kuće. Uloga javnog servisa je da obrazuje, zabavlja i informiše, u skladu sa najvišim estetskim i profesionalnim standardima, a ne da podilazi ukusu”, piše u saopštenju.
Urednici i novinari su naveli da ne žele da se bave kadrovskim rešenjima, već odbranom principa i rezultata svoga rada, s ciljem da se sačuva atmosfera u kojoj će moći da nastave da rade oslobođeni političkih pritisaka.
„Jedino tako će RTV moći profesionalno i odgovorno da nastavi da obavlja ulogu pokrajinskog javnog servisa”, navodi se u saopštenju za javnost koje su pored novinara potpisali i protagonisti kultne humorističke serije „Državni posao”, Nikola Škorić, Dimitrije Banjac, Dejan Ćirjaković, kao i poznati radijski voditelji Mladen Urdarević i Daško Milinović.
NDNV i NUNS: Neprihvatljivo obrazloženje
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) saopštili su 5. maja da su neprijatno iznenađeni smenom direktora programa RTV-a Slobodana Arežine, a da obrazloženje za njegovu smenu smatraju u potpunosti neprihvatljivim. Novi Upravni odbor RTV-a Arežinu je smenio sa obrazloženjem da je utvrđen „pad gledanosti televizijskog programa”.
NUNS i NDNV su podsetili da u ocenjivanju rada javnog servisa gledanost ne sme da bude jedini, čak ni dominantan kriterijum i da se, za razliku od komercijalnih televizija, kvalitet javnog servisa ocenjuje po nivou profesionalizma i ostvarivanju javnog interesa u informisanju građana. „Upravo je Slobodan Arežina dao veliki doprinos vraćanju ugleda RTV-a, približavajući je onome što bi trebalo da bude javni servis u službi građana. O tome svedoče, između ostalog, i analize međunarodnih posmatrača koji su RTV svrstali među one medije koji su imali uravnotežen i nepristrasan pristup izbornom ciklusu”, navodi se u saopštenju medijskih udruženja.
NUNS i NDNV su tražili od Upravnog odbora RTV-a da javno prezentuje podatke o gledanosti, koji su bili povod za smenu, ali i da jasno saopšti javnosti da li je gledanost jedini kriterijum kojim bi trebalo da se rukovodi medijski javni servis ili je to profesionalno informisanje u skladu sa javnim interesom.
„NUNS i NDNV izražavaju ozbiljnu sumnju u stručnost i političku nepristrasnost novog Upravnog odbora, koji je izabran u periodu dok je Regulatorno telo za elektronske medije radilo u okrnjenom sastavu, bez predstavnika AP Vojvodine i NVO sektora”, piše u saopštenju.
U njemu se ocenjuje i da sumnju u političku pozadinu smene Slobodana Arežine, koji je na to mesto izabran na javnom konkursu pre manje od godinu dana, pojačava činjenica da je odluku upravni odbor doneo odmah po konstituisanju, i to neposredno posle izbora koji su u Srbiji održani na svim nivoima, kao i posle kritika koje su na račun javnih servisa, posebno RTV-a, iznosili predstavnici republičke vlasti.
„NUNS i NDNV su veoma zabrinuti za kvalitet programa RTV-a u narednom periodu, s obzirom na činjenicu da nam biografija novopostavljene v.d. direktorke programa Slavice Subotić Braun nikako ne uliva poverenje”, navodi se u saopštenju NUNS-a i NDNV-a.
Upravni odbor RTV-a Članovi Upravnog odbora RTV-a, koji su 4. maja smenili Slobodana Arežinu, su: dr Jova Radić, profesor Ekonomskog fakulteta u Subotici, Jovan Adamov, kompozitor, mr Nenad Đuretić, magistar političkih nauka, Branislav Popović, diplomirani ekonomista, Marko Ćalić, ekonomista, Borislav Pupavac, advokat, Ištvan Terenji, ekonomista, Aleksandar Komnenović, master dramski i audiovizuelni umetnik, Siniša Bokan, profesor univerziteta. |
Arežina: Smena je politički pritisak
Smenjeni direktor programa Radio-televizije Vojvodine (RTV) Slobodan Arežina izjavio je 5. maja da nije bio obavešten o mogućnosti njegove smene sa te pozicije i da je u pitanju „više nego evidentan politički pritisak”. „Imam želju da vidim zvanično taj dokument, jer je ovo obrazloženje više neka vrsta izgovora, tek tako da se nešto navede. Ja sam zadužen da pravim programski koncept i šemu, koje sam na vreme, krajem prošle godine, predao Upravnom odboru, do duše u prethodnom sazivu i aktuelnom Programskom savetu koji su ih usvojili”, rekao je Arežina za agenciju Beta.
Što se tiče optužbi za pad gledanosti televizije, Arežina je kazao da je prošle godine, nakon tri godine njegovog rada, RTV imao rekordnu gledanost do tada nezabeleženu u istoriji te kuće.
„Međutim, kada su nam ukinuli signal na Avali (proces digitalizacije), ta gledanost je pala i to je normalna stvar. Kada pogledam ta dva navedena razloga za moju smenu, mogu samo da zaključim da oni nisu pravi, te da su pravi razlozi neka vrsta političkog pritiska”, kazao je Arežina.
Dodao je da nije imao nikakvu najavu do samog dana smene ujutru, da će biti održan sastanak Upravnog odbora na kojem će biti raspravljano o toj temi.
Gruhonjić: „Plašim se čistki“
Generalni direktor Radio-televizije Vojvodine (RTV) Srđan Mihajlović ponudio je Upravnom odboru ostavku zbog smene programskog direktora Slobodana Arežine, pisao je Danas 6. maja.
Prema informacijama tog lista, Upravni odbor RTV-a o njoj nije raspravljao na sednici na kojoj je Arežina smenjen. Takođe, postoje indicije da će i Mihajlović uskoro biti razrešen dužnosti.
Programski urednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Dinko Gruhonjić za Danas je rekao da je još ranije upozoravano na ovaj scenario i ono što će se u RTV-u dešavati posle izbora. „Mi smo na ovo upozoravali u razgovorima sa stranim delegacijama pre izbora. Hteli smo da se obrati pažnja na dešavanja posle izbora u RTV. Postojale su indicije da će vladajuća partija krenuti sa ovim što je započeto smenom Arežine, a to je smena sa smešnim obrazloženjem, sa profesionalnog aspekta gledano, iza čega se očigledno krije otvoren politički pritisak. Plašim se čistki po ugledu na devedesete godine u RTV-u“, naveo je Gruhonjić. On ističe da je dodatni problem to što je aktuelni UO RTV-a izabran bez predstavnika Skupštine Vojvodine i civilnog društva. „Činjenica da je odluka UO jednoglasna budi sumnju da ona nema veze sa slobodom medija, već sa realizacijom političkih planova Vučićeve partije, koja želi da drži kontrolu nad svim sferama društva i da cenzuriše sve što se cenzurisati može. Ovde je posebno alarmantna situacija jer je reč o pokrajinskom javnom servisu koji ni po zakonu ni po evropskoj tradiciji nije u vlasništvu niti države niti političkih stranaka, već je u vlasništvu građana koji ga plaćaju“, dodao je Gruhonjić.
Članovi Upravnog odbora prethodnih dana nisu odgovarali na pitanja novinara, što je između ostalog i jedna od njihovih obaveza, te bi ovo moglo da ukazuje na to da odluka o smeni nije adekvatno obrazložena sa profesionalne strane.
„Skandalozno je da su članovi UO isključili telefone i ne odgovaraju novinarima na pozive, jer su oni u obavezi da služe javnosti. Ali videli smo da je na čelu UO jedna vrlo zanimljiva ličnost iz Miloševićevih vremena. Nažalost, ukoliko javnost ne shvati o čemu je ovde reč, plašim se da će sve što je uradio RTV u poslednjih pet godina, kada je postao uzoran javni servis, biti srušeno tokom jedne noći. To je i te kako moguće, setimo se ere kada je direktorovao Milorad Vučelić“, zaključio je Gruhonjić.
Početak „upodobljavanja“
Nevladine organizacije su pre nekoliko dana (6. maja) ocenile da je smena Slobodana Arežine sa mesta programskog direktora RTV-a samo početak „upodobljavanja” Radio-televizije Vojvodine i pokušaj pretvaranja ovog javnog servisa u još jedan medij u službi autoritarne vlasti Aleksandra Vučića.
U saopštenju koje je potpisalo 15 civilnih udruženja poručuje se da sramotan način na koji je smenjen Arežina, sa lažnim, ciničnim obrazloženjem, predstavlja demonstraciju sile Srpske napredne stranke i još jednu poruku u nizu da se ona neće libiti bilo čega da bi ostvarila svoje interese, odnosno da bi pokušala da kontroliše i cenzuriše doslovno svaku poru društva.
„Nevladine organizacije ističu da je Arežina jedan od zaslužnih zbog toga što je RTV postala medijska kuća najbliža onome što bi trebalo da bude javni servis u službi građana, o čemu svedoče brojna istraživanja, ali i priznanja domaćih i međunarodnih organizacija”, navodi se u saopštenju NVO.
U njemu se javnost upozorava da je moguće da u relativno kratkom vremenskom periodu u ovoj medijskoj kući uslede dalje smene i da ona u kadrovskom smislu može početi da podseća na devedesete godine, kada je Radio-televizija Novi Sad imala jezivu ulogu u huškanju na rat i ratne zločine.
„Veoma je važno da građani pruže punu podršku novinarima RTV-a, a nadamo se da će oni pokazati međusobnu solidarnost u odbrani profesije i ideje javnog servisa”, dodaje se u saopštenju NVO.
B.M.
(Izvor: Autonomija, Beta)