Óbecsei rablások miatt négy személyt tartóztattak le. A gyanúsítottak között van egy rendőr is.
Április 22-én fegyverrel fenyegetőző, símaszkot viselő férfiak kirabolták a Lukoil töltőállomását Óbecsén. Ezzel kapcsolatban Ivica P. (1985) Óbecsén szolgáló rendőrségi alkalmazottat, Siniša P-t (1984) és Nebojša D-t (1987) gyanúsítják. A rendőrt az újvidéki rendőrfőkapitányság felfüggesztette állásából. A negyedik letartóztatott Nebojša D (1992).
Sajtóhírek szerint a három férfi nagy összeggel távozott a Lukoil töltőállomásából. A házkutatások során a rendőrség megtalálta a maszkot és a pisztolyt, amelyekkel – a feltételezések szerint – elkövették a bűncselekményt.
Sinišát és az 1987-ben született Nebojšát azzal is gyanúsítja a rendőrség, hogy kirabolták az óbecsei Laki kioszkot.
Lehet, hogy rablóból lesz a legjobb pandúr, de fordítva nem biztos, hogy igaz. Mármint abban az esetben, ha beigazolódik a gyanú. Mert, természetesen, az ártatlanság vélelme mindenkit megillet.
Ha a gyanúsított rendőrt a bíróság bűnösnek találja, akkor ez elég nagy szégyen lesz az óbecsei rendőrállomás számára. Talán még nagyobb, mint az, amikor egy gyermek megerőszakolásával gyanúsított férfi tavaly februárban a rendőrség óbecsei állomásából tudott elmenekülni.
És ez még nem minden. A következő hír is hasonló, habár nem óbecsei.
Május 7-i keltezésű hír szerint messze délre, letartóztattak, majd a niši vizsgálóbíró rendeletére őrizetbe vettek 24 személyt, közöttük 16 belügyminisztériumi alkalmazottat. Azzal gyanúsítják őket, hogy koszovói albánoknak adtak ki, persze pénzért és más „ajándékokért”, biometrikus személyi igazolványokat és útleveleket.
A hír keltezése összecseng azzal, hogy az Európai Unió a vízumkényszer újbóli bevezetésével fenyegeti Szerbiát, mert egyes nyugat-európai országok nem tudnak mit kezdeni a szerbiai útlevelekkel érkező menedékjogot kérőkkel – akik állítólag főleg romák és albánok.
Nenad Banović, a szerbiai határrendőrség főnöke, aki egyben a vízumliberalizáció körüli fejleményeket kísérő kormánybizottság elnöke is, azt nyilatkozta, hogy a letartóztatott személyek a koszovói albánok hamis nyilatkozatai alapján állították ki az okmányokat. Ezekkel az okmányokkal utaztak az albánok Nyugatra, menedékjogot kérni.
A 24 letartóztatott fele a prištinai rendőrfőkapitányságon dolgozott. Amelynek persze nem Prištinában van a székhelye (hanem Nišben). Legalábbis nem azé a főkapitányságé, amely a szerbiai belügyminisztérium kötelékében van. Akkor meg minek? Egyrészt azért, mert Koszovó Szerbia és a főkapitányság megszüntetése talán az előbbi jelszóról való lemondást jelentené, másrészt azért, mert az embereknek valahol dolgozniuk kell, ugyebár.
Ha a gyanú beigazolódik, akkor ismét nyugtázhatjuk csupán, hogy gyakorlatilag fiktív hivatali beosztással is vissza lehet élni. Sőt, azzal lehet csak igazán. Ameddig el nem kapják az embert.
Az állítólagos hálózat (2009 vége és 2010 októbere között) élén egy Lulzim Neziri (51) nevű rendőr volt. Ő az egyedüli a 24 közül, aki nem szerb nevű. De vannak a gyanúsítottak között belgrádi, vranjei és niši belügyminisztériumi alkalmazottak, ideértve a belgrádi rendőrfőkapitányság útlevél-osztályának főnökét is!
Márton Attila