Po kineskom kalendaru 2015. bila je godina Koze. Ove godine „dobro je išlo“ Kozama, Zečevima i Svinjama.
Kineskim kalendarom, ali i smrdibubama, bavi se i Nadežda Milenković na pescanik.net u tekstu „Smrdibuba i 40 hajduka“ i kaže: „Sudeći po kineskom kalendaru, sledi nam godina Majmuna. Sudeći po situaciji na terenu, sledi nam godina smrdibube. Još jedna. Stručnjaci kažu da je uobičajena pojava da svake sezone nekog insekta bude mnogo više nego što je normalno. Pa jedne godine imamo najezdu bubamara, druge skakavaca, nekad se muve toliko namnože da su gore od komaraca, a ova godina je, eto, obeležena invazijom smrdibuba. Ima ih i sada kad je kalendarski već počela zima. Smrdibube, iz nekog razloga poznate i kao smrdljivi martin, spadaju u štetočine. Štetu nanose tako što se hrane i tako što se brane“.
Tako je to po kineskom kalendaru, a sada da vidimo šta je bilo i da, eventualno, pretpostavimo šta će biti po „našem“ gregorijanskom-julijanskom.
Decembar-Januar: Lavirint od slame, smena Knezija, kasni budžet
Kraj decembra 2014. godine i svečani ulazak u 2015. obeležila je, doduše u uskom krugu zainteresovanih građana, tajna javna rasprava o predlogu opštinskog budžeta za 2015. godinu, koja, u stvari, i nije bila javna rasprava, pa je bilo najave nepostojeće javne rasprave na opštinskom sajtu, koja je potom sklonjena, pa je objavljen delimično „neispunjen“ programski budžet… A javne rasprave nije moglo biti, jer je Opštinsko veće tek dva dana nakon najavljene rasprave razmatralo predlog budžeta za 2015. godini. Tako su građani Bečeja bili uskraćeni za informaciju koliko novca i na koji način planira da potroši lokalna vlast, a nisu imali ni mogućnost da sugerišu lokalnoj vlasti kako da potroši, kasnije se ispostavilo, planiranih 1,4 milijarde dinara. Ovogodišnji budžet će do kraja decembra, nakon pet rebalansa, biti nešto „deblji“, 1,5 milijardi dinara.
Što se budžeta za 2016. godinu tiče, 23. decembra se još nije znalo kada će biti donet. No, i odluka o budžetu za 2015. godinu usledila je nakon isteka zakonskog roka, 30. decembra.
U drugoj polovini decembra 2014. godine otvoren je i Zimski festival, doduše, klizališta nije bilo. Umesto toga na Pogači je, u vreme zimskih i snežnih čarolija, postavljen – lavirint od slame.
Kraj 2014. i početak 2015. godine obeležio je i prekid rekonstrukcije zadužbine Bogdana Dunđerskog u centru Bečeja. Umesto da zadužbina do kraja septembra 2014. godine zasija u punom sjaju, kako je najavljeno iz lokalne samouprave, izvođač radova je u oktobru napustio gradilište. Ipak, oko zadužbine je sijalo: ispred polurazrušene zgrade postavljena je električna jelka.
U decembru mesecu lokalna vlast predstavila je i novi, kako je rečeno, inovativni sajt, međutim, umesto da sajt proradi, nakon prezentacije je „povučen na doradu“.
Krajem decembra 2014. godine lokalna samouprava nije imala zaštitnika građana – takva je situacija i danas – a predsednik opštine je ostao bez svoje zamenice koja je otišla da radi u opštinu Novi Bečej.
Građani Mesne zajednice Poljanica krajem godine su se žalili na ogromne udarne rupe na putevima ka ovom naseljenom mestu, a građani Bečeja zbog opomena pred tužbu bili su kivni na komunalno preduzeće Potisje, koje je mnogima poslalo dokument, i to istovetan, da od marta do kraja oktobra nisu platili odnošenje smeća. Potom se ispostavilo da je Potisje pogrešilo, rečeno je da neka građani bace opomene. I na tome je ostalo. Građanima se niko nije izvinio.
U pretprazničnom raspoloženju Društvo prijatelja dece opštine dodelilo je paketiće deci iz porodica Roma, udruženje osoba sa invaliditetom „Feniks plus“ je takođe dodelilo paketiće svojim maloletnim članovima.
Poslanici Skupštine Srbije, pak, nisu bili blagonakloni prema deci, naročito prema onoj koja boluju od retkih bolesti, jer većina poslanika nije bila zainteresovana da Zojin zakon stavi na dnevni red. Donošenje tog zakona su inicirali roditelji Zoje Mirosavljević, koja je preminula od Batenove bolesti, a zakon bi obavezao lekare da, ukoliko pola godine ne uspeju da dijagnostikuju bolest kod deteta u Srbiji, to moraju da urade u inostranstvu, te da država mora da obezbedi deci oboleloj od retkih bolesti pravo na lečenje.
Nažalost, ali očekivano, lečenje dece nije interesovalo 157 poslanika Skupštine Srbije. Pretpostavlja se da ih je više zanimala skoro besplatna hrana u skupštinskom restoranu, koju finansiraju građani Srbije. O tome vredi razmišljati na narednim izborima.
U decembru su održani i novogodišnji koncerti „Đida“ i muzičke škole, a i SPO je organizovao svoj tradicionalni novogodišnji koktel, gde su ugodno ćaskali bivši, sadašnji i možda i budući koalicioni partneri u lokalnoj vlasti.
Obeležen je i dan Narodne biblioteke i održana je svečanost u Spomen kući „Braće Tan“ povodom 180 godina od rođenja akademika i hemičara Karolja Tana.
Bečej je bio domaćin Kupa Srbije u vaterpolu, a održan je i izbor sportiste opštine.
U januaru je bilo izvesno da će ubrzo uslediti promene u lokalnoj vlasti. Naime, izgleda da je Peter Knezi, prvi čovek GG „Za Bečej“ (nekada član SVM-a) postao teret za koalicione partnere, a i SVM je na svim nivoima ne tako tajno pokazivao da bi da bude zajedno sa SNS-om, uprkos tome što je još u leto 2012. godine bio „ gadljiv“ na SNS i upravo je zbog koalicije sa Vučićevom partijom isključio Knezija i njegove kolege iz stranke.
Knezi je izjavio da su ga koalicioni partneri zamolili da da ostavku na funkciju predsednika Skupštine opštine, međutim, kako je rekao, odbio je to da uradi, a inače mu je ponuđena funkcija zaštitnika građana umesto funkcije predsednika Skupštine opštine.
U januaru su novinari Bečejskog mozaika istražili kako su lokalni funkcioneri za 10 meseci 2014. godine potrošili 39.000 evra na reprezentaciju i poklone i saznali šta su jeli, pili i poklanjali bečejski političari: bilo je tu i rakije i piva i guščijih džigerica i kožnih novčanika.
U januaru se desio i napad na francuski nedeljnik Šarli Ebdo: 7. januara su naoružani napadači upali u prostorije nedeljnika i ubili 12 ljudi zbog karikature Muhameda. Marš solidarnosti nakon napada u Parizu je okupilo 1,6 miliona ljudi.
Počelo je drugo polugodište u školama – štrajkom.
Treća faza izgradnje fiskulturne sale u školi „Petefi Šandor“ ni sredinom januara nije bila okončana iako je krajnji rok koji je dao sufinansijer, Pokrajinski sekretarijat za sport, istekao poslednjeg dana prethodne godine.
U januaru je po ko zna koji put aktuelizovano pitanje animalnog otpada, naime, u blizni azila za pse tada su već dvadesetak dana ležali leševi krava, a usput su „nepoznati počinioci“ krali meso uginulih životinja.
Početkom godine firma „Favorit bajk“, koja je započela sklapanje bicikala u junu 2013. godine, napustila Bečej.
Krajem januara Bečejci su se na obali reke Tise setili žrtava Drugog svetskog rata i racije 1942. godine.
Krajem januara je priveden na saslušanje član predsedništva DS-a i potpredsednik Skupštine Vojvodine Milivoj Vrebalov. On je izjavio da je priveden u vezi sa projektom adaptacije dvorca Heterledi u Novom Bečeju u centar za rehabilitaciju dece sa smetnjama u razvoju. Vrebalov je potom pušten, a „slučaj“, koji je DS ocenila kao nastavak pritisaka SNS-a na pokrajinsku vlast, još nema epilog.
U januaru je zabeležena i diskriminacija novinara u Bečeju na konferenciji za novinare koju su sazvali predstavnici lokalne samouprave zbog situacije i „završetka radova na rekonstrukciji stadiona“. Naime, konferencija za novinare održana je na delu tribina koji je renoviran, na stepenicama, jedino je novinar sa invaliditetom ostao u dnu tribina, jer nije mogao u kolicima da se popne na tribine.
Pretposlednjeg dana januara protivno svojoj ranijoj izjavi da neće dati ostavku na mesto predsednika Skupštine opštine, Peter Knezi je ipak podneo ostavku, a razrešeni su i članovi Opštinskog veća Andrea Galgo Ferenci i Ištvan Ačai iz GG „Za Bečej“. Novi koalicioni partner SNS-a, SPO-a, DSVM-a i LDP-a postao je SVM i dobio funkcije zamenika predsednika Skupštine opštine (Edita Silađi), zamenika predsednika opštine (Eržebet Kinka) i člana Opštinskog veća (Čaba Štefaniga). Za predsednika bečejskog parlamenta izabran je Nenad Tomašević (SPO), do tada na funkciji zamenika.
Iz opštinske kancelarije za poljoprivredu najavljena je izrada ličnih karata za svaku parcelu na teritoriji opštine.
Februar: Poskupeo gas i daljinsko grejanje
Obeležen je Dan zaljubljenih. Deo građana zaljubljen je – u vođu.
U Bečeju je poskupeo gas za 5,7 odsto, a poskupelo je i daljinsko grejanje.
Član Opštinskog veća Dragan Kovačev govorio je o investicijama u opštini, od „Kivonja“, preko već zatvorenog „Favorit bajka“, do KWS-a.
Vodokanal je uz račune za vodu slao građanima i račune za osiguranje, što su mnogi političari u Bečeju ocenili kao nedozvoljenu rabotu. Iz Vodokanala je saopšteno da ko neće da se osigura, neka ne plaća 200 dinara mesečno za osiguranje imovine. Neki su ipak platili, i za dva meseca bilo je 10 prijavljenih osiguranih slučajeva. Najveći plaćen iznos na ime osiguranja bio je 1,1 milion dinara jednom Bečejcu, kome je izgorela kuća u požaru koji je izazvala novogodišnja dekoracija.
U protekle dve godine poljoprivrednici iz Bečeja imali su mogućnost da besplatno urade hemijsku analizu zemljišta. Ta praksa je nastavljena i 2015. godine.
Nakon privremenog zatvaranja „Jodne banje“ zbog nedostatka fizijatra, najavljeno je ponovno otvaranje banje u martu mesecu.
Na 16. „Kolenica kupu“ u stonom tenisu, u kategoriji veterana pobedio je Bečejac Milutin Glavaški.
Na opštinskom konkursu za sport obezbeđeno je 3,3 miliona dinara sportskim klubovima.
Predstavnici opštine najavili su prvu fazu sanacije gradskog smetlišta u toku 2015. godine.
U februaru mesecu Opštinska uprava je već godinu dana radila bez načelnika.
Bečejka je zadobila teške ozlede, jer su je izujedali psi dok je radila.
Nakon istraživanja novinara Bečejskog mozaika postalo je jasno da je Strategija održivog razvoja opštine Bečej manje-više mrtvo slovo na papiru – u njoj je predviđena i izgradnja banje i korišćenje geotermalne energije.
U Gimnaziji su održani „Dani nauke“. U Galeriji „Krug“ pet godina nakon smrti Ivana Džigurskog, bečejskog „slikara dramatične, opore poetičnosti“, održana je retrospektivna izložba njegovih slika.
U Bečeju je održana serija predavanja o tretmanu žena tokom porođaja naslovljena „Sloboda rađanju“.
Sa opštinske smotre recitatora osam đaka se plasiralo na zonsko takmičenje.
Mart: PIK-ovcima nema ko da odgovori na pismo
Na sednici bečejskog parlamenta doneta je odluka o angažovanju revizora za obavljanje eksterne revizije završnog računa opštinskog budžeta za 2014. godinu i usvojeni su planovi rada javnih preduzeća i opštinskih ustanova.
U martu mesecu deo bečejskih prosvetara još je uvek štrajkovao, a ministar obrazovanja „obećao“ je manje plate štrajkačima.
Opštinski odbor DS-a je 12. marta održao parastos ubijenom premijeru Srbije Zoranu Đinđiću. Parastosu su prisustvovali članovi stranke i manji broj građana.
Narodna biblioteka obeležila je Dan maternjeg jezika.
Sindikalisti PIK-a „Bečej“ u stečaju pisali su premijeru Aleksandru Vučiću da Vlada Srbije pomogne PIK-u i da se sačuvaju radna mesta za oko 1.400 zaposlenih. Nema podataka o tome da li im je Vučić odgovorio. No, dva meseca kasnije proglašen je bankrot kombinata, koji je sredinom decembra kupila „MK grupa“ Miodraga Kostića i krajem decembra ne zna se šta će biti za zaposlenima, koliko njih će ostati na radnim mestima.
U zgradi opštine je održana tribina o poljoprivredi na kojoj su evidentirani problemi, ali nisu nađena rešenja.
Dodeljene su opštinske stipendije: za 35 studenata po 7.000 dinara mesečno.
Na sastanku predstavnika lokalne samouprave i opštine Darda (Hrvatska) postignut je dogovor o zajedničkom učešću u IPA programima.
Opštinari su obećali izgradnju kružnog toka na ulazu u Bečej iz pravca Novog Sada. Investitor je trebalo da bude JP Putevi Srbije, a opština je trebala da finansira rasvetu i ozelenjavanje kružne raskrsnice. Ukupna vrednost tog ulaganja, koje je okončano u novembru, je 40 miliona dinara.
Opština je raspisala konkurse za nevladine organizacije ukupne vrednosti 7 miliona dinara, a 3,3 miliona dinara sa konkursa za sportske klubove raspodeljeno je za 34 sportska kluba. Najviše novca su dobili fudbalski i odbojkaški klubovi.
Završetak rekonstrukcije zadužbine Bogdana Dunđerskog na Pogači obećan je za april mesec. Ni taj rok nije poštovan.
Daljinsko grejanje u Bečeju poskupelo je za 11 odsto.
Okončana je izgradnja treće faze fiskulturne sale u školi „Petefi Šandor“.
Iz Direkcije za izgradnju najavljeno je da će ove godine Sojarski put rekonstruisati JP Putevi Srbije.
U nadležnosti JP Putevi Srbije je i put od Bečeja ka Bačkom Petrovom Selu, koji je kritična tačka na putnoj mreži Vojvodine. Rekonstrukcija ovog puta započeta je 2010. godine, zatim je nastavljena u julu 2012. godine, kada je urađeno samo 300 metara, a u jesen 2013. godine rekonstruisano je oko dva kilometra, a od tada se čeka završetak preostalih 2.000 metara puta.
Predsednik opštine Vuk Radojević je u martu rekao da je opština uputila dopis nadležnom ministarstvu i JP Putevi Srbije u kom su navedeni razlozi zbog kojih se traži hitno završavanje rekonstrukcije preostalog dela puta. „Sada očekujem odgovor, nadam se da će preostali deo puta biti urađen što je pre moguće, jer u taj put je ukupno uloženo preko 300 miliona dinara, što nije mala vrednost i to je značajna investicija kad je u pitanju putna infrastruktura u opštini Bečej“, rekao je Radojević.
Deonica puta između Bečeja i Bačkog Petrovog Sela do 22. decembra nije rekonstruisana.
April: Povuci-potegni u vezi sa pijaćom vodom u Petrovom Selu
U JP Komunalac su u toku aprila meseca uništili nedozvoljenu opremu za ribolov koja je oduzeta od ribokradica od marta 2013. do februara 2015. godine.
Opština Bečej ispunjava sve uslove za korišćenje geotermalne vode u sistemu daljinskog grejanja, pokazali su rezultati analize. Opština Bečej – zajedno sa opštinama Vrbas, Kanjiža, Priboj i Jošanička banja – tokom proteklih godinu i po dana bila uključena u pilot projekat u okviru kojeg je islandsko-nemačka firma GTN izradila studije o korišćenju geotermalne vode. Analiza je pokazala da opština Bečej, u odnosu na ostalih pet opština, jedina ispunjava uslove da se investicija vezana za korišćenje geotermalne energije u sistemu daljinskog grejanja i realizuje. Jedini je problem to što je reč o ogromnoj investiciji, a u Bečeju nedostaje novca, te je potrebno pronaći investitora.
Rekonstrukcija gradskog trga najavljena je za 2015. godinu, međutim, nije započeta do kraja godine, tim pre što je početkom godine pristupilo reviziji projekta Pogače kako bi investicija bila jeftinija. Za rekonstrukciju centra grada planira se potrošiti oko 135 miliona dinara.
Novinari Bečejskog mozaika su u martu mesecu istraživali koliko pomoćnika ima predsednik opštine i kojim oblastima se oni bave. Naime, za nešto više od dve godine najviše promena i rokada je bilo na funkcijama pomoćnika predsednika opštine. Interesantno je da su pojedini pomoćnici predsednika opštine bili na funkciji tek nekoliko meseci, da bi potom otišli na druge funkcije u gradskoj kući.
Zbog pojave šarlaha, glista, šuge i nekih virusnih infekcija dece u vrtiću u Bečeju, mnogi roditelji su bili zabrinuti u martu mesecu, jer o tome, kako su rekli, nije bilo zvaničnog obaveštenja iz Dečjeg dispanzera, o bolestima su čuli najviše od vaspitačica, te je većina smatrala da saradnja između vrtića i Dečjeg dispanzera ne funkcioniše.
Osnovna škola „Zdravko Gložanski“ je jedna od tri škole u Srbiji koja je dobila podršku nadležnih ministarstava za realizaciju pilot projekta u okviru kog je za 32 učenika iz socijalno ugroženih porodica omogućen besplatan produženi boravak u školi, gde im je obezbeđena pomoć u učenju i jedan topli obrok.
Škola „Petefi Šandor“ obeležila je 60 godina postojanja.
Reprezentativac Srbije u plivanju, Bečejac Čaba Silađi ispunio je A normu za Olimpijske igre 2016. godine.
Rade Šerbedžija je održao nezaboravan koncert u bečejskom Gradskom pozorištu.
Na konkursu za finansiranje i sufinansiranje projekata u oblasti vodosnabdevanja Uprava za kapitalna ulaganja Vojvodine dodelila je na papiru 46,8 miliona dinara opštini Bečej za projekat prve faze vodozahvata i priključnog cevovoda u Bačkom Petrovom Selu, objavili su čelnici lokalne vlasti obećavajući Petrovoselcima kvalitetnu pijaću vodu. Do kraja godine se, međutim, ispostavilo da od projekta neće biti ništa, jer je Uprava, zbog rebalansa pokrajinskog budžeta, raskinula ugovore sa dvadesetak „dobitnika“ novca, među njima je i Bečej.
Zaposleni u Komunalcu su posadili više od 9.000 sadnica na teritoriji opštine. Cilj je podizanje vetrozaštitnih pojaseva, a ovaj poduhvat finansirala je opština sa 15 miliona dinara.
Iz lokalne samouprave je objavljeno da je okončana javna nabavka za sanaciju deponije „Botra“ i da su potpisani ugovori sa izabranim izvođačima: za partiju 1 (iskop i prevoz gline) sa firmom „Uniprotekt“ iz Novog Sada u vrednosti od 18.495.432 dinara i za partiju 2 (radovi na sanaciji, zatvaranju i rekultivaciji deponije komunalnog otpada) sa firmom „Eko Maber inženjering“ iz Pančeva u vrednosti od 39.159.826 dinara.
Iz NIS-a je otpušteno stotinu zaposlenih sa invaliditetom, a prema izvorima iz NIS-a, među njima nema zaposlenih u pogonu u Bečeju.
U Spomen kući „Braća Tan“ održana je interesantna izložba stare apotekarske opreme.
Društvo za borbu protiv šećerne bolesti opštine Bečej deveti put je organizovalo akciju „Zdravlju u susret“.
Započeta je i višemesečna manifestacija u Gradskom muzeju „Zvuk oblika“ – reč je o spoju muzike i muzejskih eksponata.
Maj: Memorandum za banju i ništa više
Privredni sud je doneo rešenje o bankrotu PIK „Bečej“. Kombinat je u stečaju od 2011. godine, a poverioci od tada do proleća 2015. godine nisu usvojili nekoliko puta prerađen plan reorganizacije. Oko 70 odsto poverilaca iz prve klase bilo je protiv ponuđenog plana reorganizacije, pre svega banke, najveći poverioci.
Obeležen je i Đurđevdan u Bečeju.
U maju je započeta serija rebalansa opštinskog budžeta na sednicama Skupštine opštine. Do kraja godine opštinska kasa biće pet puta menjana.
Rešenja Poreske uprave kojima se građani obavezuju da u roku od 15 dana plate naknadu za odvodnjavanje, retroaktivno, za 2013. i 2014. godinu, počela su da stižu na adrese građana Bečeja u aprilu mesecu. Početkom maja u bečejskoj filijali Poreske uprave i u službi katastra u gradskoj kući još uvek su bili redovi nezadovoljnih građana, koji su želeli da prijave greške koje su uočili na rešenjima Poreske uprave. Naknada za odvodnjavanje uvedena je Zakonom o vodama 2010. godine. Od 2011. do 2013. računi nisu stizali građanima da bi se ublažile posledice suše iz 2011. godine, objasnili su novosadskim medijima u Poreskoj upravi.
Na mnoga važna pitanja, međutim, nema odgovora iz Poreske uprave uprkos tome što je na sajtu ovog organa 7. aprila postavljeno dugačko objašnjenje o nametu. Naime, nije zvanično objašnjeno zašto su rešenja o naknadi za poljoprivredno zemljište dobili i oni koji takvo zemljište ni nemaju. Nema odgovora ni na pitanje zašto odvodnjavanje s građevinskog zemljišta plaćaju i oni koji stanuju u zoni u kojoj je odvođenje vode već uređeno sistemom atmosferske kanalizacije. Do decembra nema podataka o tome koliko je građana platilo naknadu i da li su sankcionisani oni koji nisu platili, te kako će biti potrošen, ili kako je već potrošen prikupljen novac.
U Bečeju je potpisan memorandum o saradnji između opštine i Fondacije Tijane Jurić i time se bečejska opština uključila u programe tek osnovane fondacije u cilju prevencije svih oblika nasilja i zlostavljanja dece, koji se na teritoriji opštine realizuju od septembra meseca. Tijana Jurić je bila petnaestogodišnja devojčica koja je ubijena u julu 2014. godine.
Okončan je štrajk prosvetara.
Iz Vodokanala je saopšteno da će biti revitalizovana dva bunara, jer se smanjuje pritisak vode zbog opadanja izdašnosti bunara. Iz ovog javnog preduzeća su apelovali na građane da racionalnije troše vodu.
Započet je projekat „Voda za akciju“ u okviru kog je planirana rekonstrukcija vodovodne mreže u Goranskom parku. Nosioci projekta su Ekološka mreža „Panonika“ i Kancelarija za mlade opštine.
U centru grada nepoznati počinioci drugi put zaredom su uništili trambulinu za decu jednog privatnika.
Počele su Majske igre. Predstave na Igrama je birao glumac Radoslav Milenković. Pobednik Igara je Bečejska predstava „Ostrvo s blagom“ Dečjeg dramskog studija Gradskog pozorišta.
Na četvrtom Međunarodnom muzičkom takmičenju „Fantast 2015“ koje je organizovala Škola za osnovno muzičko vaspitanje i obrazovanje „Petar Konjović“ u nekadašnjem dvorcu zemljoposednika Bogdana Dunđerskog učestvovao je 441 učenik iz muzičkih škola Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Hrvatske i Mađarske.
Sanacija podrumskih prostorija u zgradi Narodne biblioteke, uprkos tome što je izvođač radova, firma ’Baupartner’ iz Subotice u novembru 2013. godine započela naknadne radove – stručnjaci iz pokrajinskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture u martu 2013. godine su utvrdili prilikom naknadnog tehničkog pregled objekta da ima vlage u podrumskim prostorijama – ni početkom maja 2015. godine nije bila završena, doduše, tada je bila u toku poslednja faza molerskih radova.
U Picoderu su održani „Picoderski dani“, a u Gimnaziji tribina o nevidljivim spomenicima – nevidljivih spomenika ima i u Bečeju.
Na Prvenstvu Evrope u Češkoj u disciplini K-2 200 metara u kajaku dvosedu Bečejac Marko Novaković je sa Nebojšom Grujićem osvojio srebrnu medalju.
Šef stručnog štaba OFK Bečej 1918 Atila Kasaš je podneo ostavku u toku prvenstva. Njegovo mesto zauzeo je novi/ stari trener Dalibor Novčić.
Uprkos tome što su 8. maja ministar privrede i predstavnici kompanija „Alghanim Nationl Co.“ iz Kuvajta, „Arab-invest“ d.o.o. iz Novog Sada i opštine Bečej potpisali Memorandum o razumevanju za izgradnju banjskog i turističkog kompleksa u Bečeju, vrednog 120 miliona dolara, u decembru ove godine još se ništa konkretno ne zna o tome da li će biti izgrađena banja u Bečeju ili ne, a ako hoće, kada će početi gradnja.
O toj temi se zna to što je Ministarstvo privrede saopštilo u maju, da je reč o turističkom kompleksu sa hotelima i resortom, zabavnim parkom, restoranima, konferencijskim kapacitetima, poslovnim prostorima, vilama, apartmanima, marinom, tržnim centrom i drugi pratećim objektima i kapacitetima.
Predsednik opštine Vuk Radojević je tada rekao: „Uvažavajući pre svega partnera iz Kuvajta i memorandum koji smo potpisali u Vladi Srbije, ne bih sebi dao za pravo da iznosim detalje, ali ono što mogu da kažem jeste plan da se na oko 24 hektara napravi banjsko-turistički kompleks koji bi po svim svojim performansama zaista bio od regionalnog karaktera i značaja. Kompanija iz Kuvajta je izuzetno ozbiljna i ovo što planira u Bečeju je nešto što prevazilazi okvire ne samo opštine Bečej, Vojvodine, Srbije, nego je nešto što je od regionalnog značaja i verujem da će sve strane potpisnice Memoranduma o razumevanju biti iskreno posvećene svemu onome što je u njemu navedeno. Mogu samo u ime lokalne samouprave da obećam da ćemo se mi maksimalno staviti na raspolaganje investitoru koji je spreman da investira oko 120 miliona dolara, a na osnovu razgovora koji smo imali sa ministrom privrede, spremni su i za neke dalje i veće investicije. Ono što dodatno daje težinu jeste da je na taj dokument saglasnost dala Vlada Republike Srbije na svojoj sednici, takođe smo i mi na sednici Opštinskog veća imali na dnevnom redu Memorandum o razumevanju i sada konačno imamo nešto što je opipljivo kada je u pitanju banjsko-turistički kompleks, gde su vrlo jasno izražene namere svih strana potpisnica ovog Memoranduma o razumevanju“.
U maju mesecu postalo je jasno da jedini hotel u gradu, hotel „Bela lađa“, više ne postoji pod tim imenom. Sada ta zgrada nosi ime „Imperial lux“. Vlasnik objekta i korisnik okolnog zemljišta više nije akcionarsko društvo PIK „Bečej“ hotel „Bela lađa“, već Alfa banka Srbija. Alfa banka je postala vlasnik hotela, jer joj je PIK „Bečej“ A.D. prestao da otplaćuje rate kredita od 6 miliona evra, koji je uzeo 2008. godine.
Osnovna škola „Zdravko Gložanski“ ocenjena je najvišom ocenom nakon spoljašnje kontrole koju je krajem aprila sproveo stručni tim Ministarstva prosvete, saopšteno je novinarima.
U maju je bila aktuelna i priča da konzorcijum iz Danske želi da kupi PIK „Bečej“.
Predsednik opštine Bečej je povodom toga u Vladi Srbije bio na sastanku u vezi sa situacijom u kombinatu koji je u to vreme bankrotirao.
Novinari su raspolagali informacijama da firma „Animiks“ iz Danske, ali i konzorcijum koji čine i firma „Akston“, kao i Investicioni fond za zemlje u razvoju planira da uloži 130 miliona evra u razvoj PIK-a. Da se razgovara sa pomenutima, potvrdio je i predsednik opštine. Međutim, PIK je prodat 17. decembra, a među zainteresovanim kupcima nije bilo Danaca.
U maju je najzad završena i grejna sezona, a iz sportskog centra je najavljeno da će sezona kupanja početi u junu.
Tehnička škola proslavila je 129. rođendan. Tom prilikom najavljene su i novosti u nastavi.
Za „Noć muzeja“ u Spomen kući „Braća Tan“ organizovana su predavanja o hrani i vinu. Interesantno je da u muzeju za „Noć muzeja“ nije održan nikakav program.
Kuglašica Hermina Lukač iz Bačkog Gradišta osvojila je zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu za pionire i kadete u Nemačkoj. Bečejski futsalovci osvojili su Kup Srbije, a fudbaleri Bečeja su u Područnoj fudbalskoj ligi bili prvi i plasirali su se u viši rang takmičenja, u Bačku ligu.
Jun: Zlatni Marko Novaković
Pred više stotina Bečejaca na gradskom trgu 19. juna priređen je završni koncert manifestacije „Srbija u ritmu Evrope“, kojem je prethodio defile učesnika ulicama grada. Svojim nastupom Bečejci su ostvarili plasman u finale manifestacije. Pre završnog koncerta manifestacije „Srbija u ritmu Evrope“, u gradskoj kući u Bečeju održan je radni sastanak predstavnika lokalne vlasti i ambasadora Portugala sa saradnicima i delegacijom manifestacije „Srbija u ritmu Evrope“. Sastanku su prisustvovali i predstavnici nekoliko bečejskih privrednih organizacija.
Narodna kuhinja u Bečeju privremeno je zatvorena zbog nedostatka novca.
Najavljeno je poskupljenje struje za 12 odsto.
Usvojen je još jedan rebalans budžeta i nadležna opštinska komisija je donela odluku o dodeli godišnjih nagrada zaslužnim Bečejcima i o dodeli zvanja počasnog građanina opštine. Tu titulu poneo je Mihajlo Šević.
Direkcija za izgradnju raspisala je nekoliko javnih nabavki, za krpljenje udarnih rupa u gradu, za čišćenje bankina, za asfaltiranje dela jedne ulice u Bačkom Petrovom Selu, za obeležavanje horizontalne signalizacije. Počele su i pripreme za izgradnju kružnog toka na ulazu u Bečej.
Vodokanal je započeo revitalizaciju bunara, a priključen je i novi sistem za dezinfekciju vode u Bečeju. Vrednost projekta je 13,5 miliona dinara (pokrajina 11 miliona, opština 2 miliona).
Održan je 6. „Bebi fest“ u organizaciji dečjeg vrtića, a dodeljene su i nagrade za maturante srednjih škola – đaci su dobili više od 140 nagrada na takmičenjima na svim nivoima iz raznih predmeta i u sportu. Održan je i prijem za najbolje osnovnoškolce u opštini – 51 učenik je dobio Vukovu diplomu.
Društvo za afirmaciju osoba sa invaliditetom opštine Bečej „Feniks plus“ bio je domaćin tradicionalne manifestacije za osobe sa invaliditetom „Kup Bečeja 2015“.
Modnom revijom i takmičenjima „Мis zvеzdica Bаlkаnа“, „Mini mis zvezdica Balkana“ i „Mister Balkana“ 15. јunа na obali Tise završen je desetodnevni Međunarodni festival dečjeg stvaralaštva „Mi i svet oko nas“ u organizaciji opštine Bečej, Turističke organizacije opštine, Gradskog pozorišta i Kancelarije za mlade, a u sаrаdnji sа Аsоciјаciјоm dеčјih stvаrаlаčkih udružеnjа „Zlаtnа iglа“ iz Rusiје.
Kajakaš, Bečejac Marko Novaković je osvojio zlatnu medalju na Svetskom kupu u Duisburgu, sa Nebojšom Grujićem trijumfovao je u finalu dvoseda na 200 metara, a potom je na Evropskim igrama takođe osvojio najsjajnije odličje u istoj disciplini.
Na Evropskim igrama u Bakuu nastupila su još dva Bečejca. Marko Tomićević je u finalu trke jednoseda na 1.000 metara završio na 8. mestu, a Dejan Terzić je u četvorosedu na 1.000 metara sa Simom Boltićem, Vladimirom Torubarovim i Ervinom Holpertom zauzeo 6. mesto u finalu.
U junu je započeta i prva faza sanacije gradskog smetlišta „Botra“.
(Nastavak u narednom broju Bečejskog mozaika)
Redakcija Bečejskog mozaika