Na bečejskom gradskom trgu u subotu je u organizaciji Odeljenja za privredu i razvoj Opštinske uprave i Turističke organizacije Bečeja po drugi put priređen Sajam starih zanata. Građani su imali priliku da na četrdesetak štandova vide rukotvorine grnčara, voskara, jorgandžija, bačvara, krpara, poslastičara, a mogli su da probaju da nauče pustovanje vune, heklanje, izradu belog veza…
Sajam starih zanata otvorio je pokrajinski sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova Miroslav Vasin, koji je izrazio zadovoljstvo što je u prilici da u jednom danu prisustvuje na više manifestacija koje su organizovane u Bečeju. On je rekao da je Sajam starih zanata jedan od bitnih strateških ciljeva pokrajinske vlade: „U okviru manifestacija koje su ovog leta održavane u Vojvodini, bilo da su to slave, dani gradova, sela, ili manifestacije posvećene berbi voća ili sličnih sadržaja karakterističnih za pojedine sredine, imali smo preko 300 ovakvih malih sajmova. To pokazuje da je oblast preduzetništva, oblast starih zanata i onoga što je tradicija Vojvodine dobilo na zamahu, a cilj nam je da kroz ovakve manifestacije dođemo do toga da spojimo korisno i lepo. Sekretarijat na čijem sam čelu je u prethodne tri godine osnovao preko 400 udruženja žena u Vojvodini. Sva ta udruženja u okviru svojih aktivnosti imaju i oblast starih zanata, gde se pored izrade proizvoda na tradicionalan način, obučava i veliki broj žena da se bave nekim od zanata“. Vasin je najavio da će u narednih mesec i po dana sekretarijat za rad pokloniti Bečeju etno kuću – vojvođansku suvenirnicu, a to će biti korak ka obogaćivanju turističke ponude opštine Bečej, gde će svi koji se bave starim zanatima i rukotvorinama moći da izlažu i prodaju svoje proizvode.
Dvesta evra za kvadrat kućice Prema rečeima Miroslava Vasina Pokrajinski sekretarijat za rad drugu godinu zaredom sprovodi akciju u okviru koje lokalnim samoupravama, gde postoje aktivna udruženja žena, poklanja suvenirnicu, tzv. etno kuću sa motivima vojvođanske arhitekture. Do sada su takve suvenirnice postavljene u pet opština, a tokom jeseni je u planu postavljanje još pet-šest etno kućica. Ko će biti zadužen za vođenje suvenirnice? – To će biti organizovano kao i svaka druga radnja, mora se voditi knjigovodstvo, evidencija poreza itd. Turistička organizacija Bečeja će biti zadužena za vođenje etno kućice, za organizaciju, sadržaj, izgled i za sve ostalo. Da li će to obezbediti bar jedno novo radno mesto, ili će biti angažovan neko ko je već zaposlen u Turističkoj organizaciji ili Opštinskoj upravi? – To je stvar Turističke organizacije, ali u svakom slučaju će biti potrebno najmanje dva radnika. Voleo bih da to budu dva novootvorena radna mesta, a ne da se angažuje neko ko već radi, međutim, s obzirom na preporuku smanjivanja administracije, moguće je da će na tim poslovima raditi neko ko je već zaposlen u Turističkoj organizaciji, ako postoji višak zaposlenih. To je odluka opštine, mi na to ne utičemo, naše je da poklonimo kućicu, a sve ostalo preuzima Turistička organizacija i lokalni organi vlasti. Koliko je novca obezbeđeno za finansiranje suvenirnica i koliko košta jedna etno kućica? – Postoje dva tipa kućica, od 16 i od 20 m2, u proseku koštaju oko 200 evra po kvadratnom metru i to finansira pokrajinski sekretarijat. Za te namene smo u 2010. i 2011. godini potrošili oko 4,5 miliona dinara, a tokom jeseni ćemo uložiti još toliko. |
LJ.M.