Centar za socijalni rad je danas, 20. jula, uputio ukupno 105 miliona dinara socijalne pomoći na bankovne račune oko 500 socijalno ugroženih građana Bečeja. Taj novac je država 18. jula uplatila u opštinski budžet, odakle je 19. jula upućen Centru za socijalni rad.
Podsetimo da je osnov za obezbeđivanje socijalne pomoći pojedinim socijalno ugroženim građanima opštine Bečej odluka Skupštine opštine Bečej doneta 31. maja „о utvrđivаnju prоgrаmа prеvаzilаžеnjа stаnjа sоciјаlnе ugrоžеnоsti оdrеđеnе kаtеgоriје stаnоvništvа nа tеritоriјi оpštinе Bеčеј“.
Vlada Srbije je pre toga, 15. aprila, nakon što su joj se zvaničnici Bečeja obraćali više puta, donela zaključak – pod oznakom „poverljivo“ – da se iz republičkog budžeta isplati jednokratna novčana pomoć „radi prevazilaženja izuzetno lošeg životnog standarda građana na teritoriji opštine Bečej“. Taj zaključak zaveden je u pisarnici opštine Bečej 26. maja (inače, oznaka tajnosti „poverljivo“ skinuta je sa zaključka vlade 24. maja). Na osnovu ovog zaključka koji je potpisao predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, Skupština opštine Bečej je donela odluku o utvrđivanju programa prevazilaženja stanja socijalne ugroženosti određene kategorije stanovništva na teritoriji opštine Bečej.
U Programu za prevazilaženje stanja socijalne ugroženosti određene kategorije stanovništva na teritoriji opštine Bečej piše da je „cilj Programa prevazilaženje izuzetno lošeg životnog standarda socijalno ugroženih lica, bivših zaposlenih u preduzećima na teritoriji opštine Bečej, koja su nekada bila u državnom vlasništvu i poslovala sa državnim odnosno društvenim kapitalom, a koja su za osnovnu delatnost imala poljoprivrednu proizvodnju zasnovanu na najmanje 10% obradivog poljoprivrednog zemljišta na teritoriji opštine Bečej“ (samo jedno takvo preduzeće postoji u Bečeju, prim. nov.) , a na pomoć imaju pravo oni građani koji se vode na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje najranije od 15.12.2015. godine, a najkasnije da su na istu prijavljena do dana donošenja Zaključka Vlade Republike Srbije, do 15.4.2016. godine.
Iznos socijalne pomoći zavisi od radnog staža socijalno ugroženih građana koji su do decembra prošle godine bili u radnom odnosu u bečejskom poljoprivrednom kombinatu. Naime, oni koji su 15. decembra 2015. godine bili radno angažovani više od 25 godina, trebali su da dobiju 12 prosečnih neto minimalnih zarada za januar-decembar 2015. godine, odnosno 252.648 dinara. Onima koji su radili više od 15 i manje od 25 godina trebalo je biti isplaćeno 189.486 dinara, onima koji su radili više od 5 i manje od 15 godina 126.324 dinara i onima koji su bili zaposleni više od jedne i manje od 5 godina 63.162 dinara.
K.D.F.