Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Popis nelegalnih objekata u opštini Bečej: Komisija za 229 dana treba da popiše oko 13.000 parcela

Popis nelegalnih objekata u opštini Bečej: Komisija za 229 dana treba da popiše oko 13.000 parcelatrg_fontane

Zakonom o ozakonjenju objekata koji je stupio na snagu u novembru mesecu 2015. godine, predviđena je legalizacija bespravno izgrađenih objekata, a kontrolisanje i popis nelegalnih objekata radi opštinska komisija.

Predmet ozakonjenja (legalizacije) su objekti za koje su podneti zahtevi za legalizaciju u skladu sa ranije važećim zakonom, do 1. februara 2014. godine, zatim objekti izgrađeni na osnovu građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju i potvrđenog glavnog projekta, na kojima je prilikom izvođenja radova odstupljeno od izdate građevinske dozvole, odnosno odobrenja za izgradnju i potvrđenog glavnog projekta. Zahtevi i prijave za legalizaciju podneti do 1. februara 2014. godine smatraju se zahtevima i u smislu novog zakona, a predmet popisa su objekti za koje nije podnet zahtev za legalizaciju do 1. februara 2014. godine.

Popis u Bečeju do 25. novembra

Načelnik Opštinske uprave opštine Bečej je 18. decembra prošle godine doneo Program popisa nezakonito izgrađenih objekata na teritoriji opštine Bečej.
Po tom programu za popis nezakonito izgrađenih objekata na teritoriji opštine Bečej potrebno je 229 dana. Popis u 12 zona u opštini traje od početka godine i trebao bi biti završen do 25. novembra. Programom je predviđeno da je popis u Mileševu trebao trajati tri dana, u Drljanu četiri dana, u Poljanicama tri dana, u Radičeviću osam dana, rok za popisivanje objekata u zoni Bačko Gradište 1 je osam dana, u zoni Bačko Gradište 2 je 25 dana, u zoni Bačko Petrovo Selo 1 45 dana, u zoni Bačko Petrovo Selo-Makadi sedam dana, u 1. mesnoj zajednici u Bečeju 42 dana, u 2. mesnoj zajednici u Bečeju 44 dana, u 3. mesnoj zajednici L u Bečeju 17 dana i u 3. mesnoj zajednici D u Bečeju 23 dana.

U postupku ozakonjenja opštinska komisija, formirana početkom godine, popisuje nelegalno izgrađene objekte na parcelama u mesnim zajednicama, odnosno teritorijalnim zonama. Popis u Bečeju je upravo u toku, do kraja jula meseca taj posao je završen u Poljanicama, Mileševu, Drljanu i Radičeviću, a popis je u toku u Bačkom Gradištu i Bačkom Petrovom Selu.

Šta se ne može legalizovati?

Predmet ozakonjenja ne može biti objekat izgrađen, odnosno rekonstruisan na zemljištu nepovoljnom za građenje (klizišta, močvarno tlo i sl.); izgrađen, odnosno rekonstruisan od materijala koji ne obezbeđuje trajnost i sigurnost objekta; izgrađen na površinama javne namene, odnosno na zemljištu planiranom za uređenje ili izgradnju objekata javne namene za koje se, u skladu sa odredbama posebnog zakona, utvrđuje javni interes; izgrađen u prvom stepenu zaštite prirodnog dobra, odnosno u zoni zaštite kulturnog dobra od izuzetnog značaja i zoni zaštite kulturnih dobara upisanih u Listu svetske kulturne baštine, odnosno radovi na samom kulturnom dobru od izuzetnog značaja ili dobru upisanom u Listu svetske kulturne baštine, izgrađen u zaštitnim zonama oko vojnih kompleksa i objekata infrastrukture posebne namene, odnosno izgrađen, rekonstruisan ili dograđen suprotno propisima o odbrani kojima su propisane posebne obaveze za izgradnju objekata, kao i drugih objekata izgrađenih u zaštitnim zonama u skladu sa odredbama posebnih zakona.
Nadležni organ će izdati rešenje o ozakonjenju, ako u postupku bude pribavljen odgovarajući dokaz da je objekat stabilan, da ne ugrožava stabilnost terena i susedne objekte, i ako u postupku bude pribavljena saglasnost upravljača javnog dobra, odnosno saglasnost organizacije nadležne za zaštitu prirodnih, odnosno kulturnih dobara.

Nakon popisa objekata organ nadležan za poslove izdavanja građevinske dozvole će ispitati da li su ispunjeni takozvani prethodni uslovi za ozakonjenje (da li su izvedeni grubi građevinski radovi, odnosno utvrđen konstruktivni sklop objekta; da li je objekat izgrađen na zemljištu nepovoljnom za građenje; da li je objekat izgrađen od materijala koji obezbeđuje trajnost i sigurnost objekta; da li namena objekta odgovara planskom dokumentu; da li je za objekat doneto rešenje u ranijim postupcima kojima se odbija ozakonjenje; da li vlasnik ima određeno pravo na objektu, odnosno zemljištu). Kada se utvrdi da su ispunjeni svi prethodni uslovi i postojanje prava, u skladu sa zakonom se nastavlja postupak ozakonjenja i obaveštava se vlasnik nezakonito izgrađenog objekta da u roku od 30 dana od dana dostavljanja obaveštenja dostavi elaborat geodetskih radova i izveštaj o zatečenom stanju sa dokazom o pravu na objektu i zemljištu.
Po završetku popisa nezakonito izgrađenih objekata iz jedne celine, nadležni građevinski inspektor donosi pojedinačna rešenja o rušenju takvog objekta, koji se neće izvršavati do pravosnažnog okončanja postupka ozakonjenja, i koji rešenje dostavlja nadležnom organu koji će pokrenuti postupak ozakonjenja ako su ispunjeni navedeni prethodni uslovi.
Rok za popis nezakonito izgrađenih objekata je 12 meseci od 27. novembra 2015. godine kada je stupio na snagu Zakon o ozakonjenju objekata.
Za sve objekte koje nisu vidljivi na satelitskom snimku Republike Srbije iz 2015. godine, građevinski inspektor donosi rešenje koje je izvršno danom donošenja.
U opštini Bečej ima 16.674 parcela, od toga je već u postupku legalizacije 2.853.

B.M.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *