„Srbija ima veliki potencijal ne samo za postavljanje novih, već za nadgradnju postojećih sistema za distribuciju toplotne energije“, rekao je Jaroslav Dudr, predstavnik češke kompanije TENZA koja se bavi izgradnjom i rekonstrukcijom izvora za toplotnu i električnu energiju, prilikom posete bečejskoj Toplani i istakao da „Bečej ima čak dvojaku mogućnost za tako nešto. Ima potencijal za sistem na biomasu i na geotermalnu energiju. Bilo bi prava šteta ne iskoristiti to, jer prelazak sa gasa kao energenta na biomasu je pravi korak, pogotovo ako se imaju u vidu problemi u snabdevanju gasom koje zavisi od geopolitičkih prilika, pa onda je važna i ekonomska računica i, konačno, ekološki značaj i uticaj na životnu sredinu.
Reč je o dugoročnom poslu od 20-30, pa čak i 50 godina, u zavisnosti koliko traje oprema. Pored toga, vrlo je važno reći da je za taj vremenski period obezbeđen nezavisan izvor energije. U tome je suština“, rekao je menadžer TENZE za Srbiju koji je od septembra prošle godine, od kada je ova češka kompanija prisutna u regionu, pored Bečeja obišao još nekoliko gradova u Srbiji – Vrbas, Novi Sad, Sombor, Zrenjanin, Inđiju, Bajinu Baštu – koji su pokazali interesovanje za biomasu i biogas.
O mogućnosti da se jedan takav projekat realizuje u Srbiji, odnosno u Bečeju u saradnji sa TENZE-om, koja je za 15 godina iskustva sa ovim izvorima energije u Češkoj postavila dvadesetak toplana na biomasu, i vremenskom periodu realizacije Jaroslav Dudr je rekao: „Kada se radi o privatnom investitoru, taj put je mnogo kraći. Traje od nekoliko meseci do godinu dana. Kako je u Srbiji reč o projektima i mogućem javnom-privatnom partnerstvu, naše iskustvo je oskudno. Na osnovu raspoloživih informacija iz banaka saznali smo da u ovom momentu ne postoje javno-privatna partnerstva u energobiznisu. Pažljivo proučavamo projekte za koje ćemo se odlučiti. Teško je reći koliko sve to može trajati. Dosta će zavisiti od pripreme dokumentacije, objave tendera, a posle toga moraju se proći sve zakonske procedure. Mi kao TENZA možemo vrlo brzo odgovoriti na zahteve koje postavlja projekat. Sve zavisi od drugih okolnosti. Ono što je pozitivno i što ohrabruje jeste činjenica da smo u Bečeju vro brzo dobili sve tražene podatke, što čini proces znatno lakšim i bržim i omogućava da u narednom periodu na najbolji način pripremimo projekat. Zahvaljujem se kolegama u bečejskoj Toplani, gde sam se uverio da vode računa o razumnom korišćenju energije, što je pravi korak ka obostranom zadovoljstvu i korisnika i distributera topotne energije“.
Direktor JP Toplana Bečej Dejan Vuković je o poseti predstavnika češke kompanije rekao: „Mi nastavljamo započeti proces u realizaciji projekta i očekujem da ćemo blagovremeno uspeti da obezbedimo sve što je potrebno kako bismo doprineli efikasnijoj realizaciji proceduralnog dela. Nadam se da ćemo imati i razumevanje naše administracije kako bismo ispunili sve zakonske propise i uspešno relizovali projekat i tako obezbedili našim sugrađanima jeftinije grejanje i energetsku nezavisnost bečejske Toplane“.
V.F.