Január elsején lépett életbe egy szabályzat, amely a postaládákra vonatkozik és meghatározza azok műszaki jellemzőit (http://www.rapus.rs/index.phpoption=com_content&view=article&id=139:tehnickiuslovi&catid=39:dokumenti&Itemid=1&lang=yu).
A szabályzatot a Köztársasági Postaszolgáltatási Ügynökség (RAPUS) hozta meg, egyébként a vonatkozó törvény jogosítja fel erre. Bevallom, nem is tudtam, hogy létezik egy RAPUS és hogy ilyen hatáskörei vannak, de hát bölcs parlamenti képviselőink meghozták a szükséges törvényeket. Az már más kérdés, hogy tudják-e mire szavaznak, vagy csupán azt a gombot nyomják meg, amit a pártelnökük mond… (lásd a december végi botrányt, amikor ugyanannak a terméknek az ÁFÁ-ját kétféle értékben határozta meg a szerbiai parlament). Jogilag tehát minden rendben. Az már más kérdés, hogy megáll az ember esze, mert gyakorlatilag a postaládák szabványosításáról van szó, amit rá akarnak kényszeríteni az emberekre. Új rendszámtáblák, jogosítványok, matricák, autós felszerelés – mi jöhet még?
Miért kell szabványosítani a postaládákat?
„Természetesen” ezt is az Európai Unióra kell fogni. Ha így folytatják, akkor nem sokan lelkesednek majd az EU-ért. Merthogy, mondja a RAPUS, az EU-nak vannak szabványai és ezeket a szabványokat emlegetik a Szerbiának elküldött kérdőívben is. Dragan Đorđević, a RAPUS Tanácsának (még Tanácsa is van!) elnöke mondta ezt. Bevallom, nem találtam ilyet a Kérdőívben,
habár megtaláltam a postaszolgáltatásokra vonatkozó részt. Ráfutottam viszont több kérdésre, amely a postaforgalom liberalizációjára, a konkur-rencia lehetőségére vonat-
kozik. Biztosan én vagyok a hibás. De idemásolom a kormány honlapjáról a linket, hogy az olvasó is utánanézzen (hivatalos fordításról van szó,
hivatalos cirill betűkkel): http://www.seio.gov.rs/upload/documents/upitnik/master_upitnik_sr.pdf. Ha Ön megtalálja az említett/állítólagos EU-s szabványt, vagy legalábbis annak követelményét, akkor kérem, írja meg lapunknak.
Egyébként meg, tudomásom szerint, az EU-ban nem szabványosították a postaládákat.
A cinikus szerbiai állampolgár, aki az utóbbi két évtizedben már mindent látott, persze arra gyanakszik, hogy ez is amolyan Galenika-ügy lesz. Mármint, olyan autós elsősegélycsomag-féle. Mert, ugye, meghozták azzal kapcsolatban is a szabályzatot, majd rövidesen kiderült, hogy egyetlen gyártó terméke felel csupán meg a szabályzatnak. Még jó, hogy a kötelezővé tett téli abroncsok esetében lehetséges a választás (igaz, hogy itt is a Tigar a legolcsóbb, de ez már más tészta).
Visszatérve a RAPUS elnökéhez, ő azt állítja, hogy a postai küldemények azért nem érkeznek meg, mert nincs a címzettnek postaládája, vagy ha van is, akkor hibás. És erre lesz a megoldás a szabványosítás… Ő legalábbis ezt mondja.
A folyamatot a RAPUS döntése szerint 5 éven belül kell befejezni, azzal, hogy az újonnan épülő házakban, épületekben már eleve ilyeneket kell elhelyezni.
A törvény 5000 dináros büntetést helyez kilátásba jogi személyek és vállalkozók, 2000 dinárosat pedig természetes személyek esetében, ha nincs postaládájuk.
Mennyibe kerülnek majd a szabványosított postaládák?
És mennyibe kerülnek majd a szabványosított postaládák, és ki fizeti ki azokat? Természetesen a ládák tulajdonosai. Ár még nincs, de a RAPUS elnöke úgy gondolja, hogy az 500 és 1000 dinár közötti lesz. A törvény a RAPUS-t bízta meg a technikai feltételek meghatározásával.
Íme az adatok: 240 x 75 x 350 mm a minimális követelmény (hossza x szélessége x magassága) az egyéni postaládának (pl. családi házban), 230 x 30 mm-es réssel. A csoportos postaláda egyéni rekeszének (tömbházban, lakótömbben) minimális méretei: 75 x 190 x 390 mm, a rés minimális dimenziói 230 x 25 mm. A résen kell, hogy legyen „fésű”, vagy más megoldás, amely megakadályozza az illetéktelen hozzáférést. A szín nincs szabványosítva. A doboz anyaga kemény kell, hogy legyen (rozsdamentes acél, alumínium, műanyag stb.), a ládán kell, hogy legyen ajtócska lakattal, de úgy, hogy az ajtó zárt állapotban ráfeküdjön a dobozra, továbbá rés és névtábla, amely legalább 50 x 10 mm méretű.
Márton Attila