U pozorišnom klubu 13. februara predstavljena je „Ilustrovana enciklopedija rok muzike u Vojvodini 1963-2013“ autora Bogomira Bogice Mijatovića, novinara i dugogodišnjeg muzičkog urednika Radija Novi Sad.
Na više od 300 strana, sa preko 300 odrednica, knjiga obaveštava o pedeset godina dugoj rokerskoj prošlosti Vojvodine – „o muzici, ljudima, sudbinama, klubovima, datumima, gitarijadama, festivalima, izdavačima“. Enciklopedija je plod dugogodišnjeg istraživačkog rada i predstavlja logičan autorov korak nakon što je 2005. objavio knjigu „NS rokopedija“. Na promociji su pored autora govorili i Anđelko Maletić, njegov nekadašnji kolega s Radija Novi Sad koji je u bečejskom pozorištu gostovao i u novembru na Večeri posvećenoj Bobu Dilanu, kao i Goran Obradović, bas gitarista „Eve Braun“.
„Kada sam doznao za Bogičine sklonosti da kao hrčak sakuplja sve te informacije, da sakuplja sve podatke i priče o bendovima, da ide okolo kao Vuk Karadžić i da se raspituje zna li ko ovde kakvu pesmu, kakvu grupu ili kakav zapaženi nastup, znao sam da će iz toga nešto dobro da ispadne. Da se to nije uradilo sada, mislim da bi već za nekoliko godina bilo prekasno“, kazao je Maletić o autorovom „forenzičkom“ istraživanju rok muzike u Vojvodini. S tim u vezi, on je ukazao i na problem arhiviranja. „Nikako mi nije jasno kako to da se u Matici srpskoj može skupljati čak i običan oglas da je neko umro, da se nešto prodaje, da negde neko nešto trampi, i to se čuva kao dokaz da je to neko negde štampao i sad istoričari to mogu da vide, a muzika kada je u pitanju, bez obzira da li je u pitanju zabavna muzika ili klasična, to naprosto niko u ovoj našoj lepoj i sličnim biserima prebogatoj Vojvodini ne skuplja na jednom mestu, iako postoji zakonska obaveza. Ubio me bog ako znam zašto.“
„S obzirom da svi znamo u kakvoj situaciji je rokenrol u poslednjih desetak godina, ako hoćete i dvadeset, pa i više, ovo je bio moj pokušaj da svim tim ljudima koji su se bavili ovom vrstom muzike odam priznanje. To je moja lična plaketa ljudima koji su doprineli da ova Vojvodina izgleda drugačije i, ubeđen sam, bolje“, rekao je Mijatović koji se za rokenrol životno zainteresovao još kao petnaestogodišnjak, pri čemu ga je književnik Duško Trifunović podstakao da svoje veliko znanje pretoči u knjige jer „reči lete, a zapisano ostaje“.
Predstavljanju knjige u pozorišnom klubu prisustvovali su pored poštovalaca rokenrola i članovi grupe „Sigma“ koja je, između nekolicine bečejskih grupa i muzičara, pronašla mesto u ovoj enciklopediji.
I.K.