U predizbornoj kampanji svi koji posete Bečej direktno ili indirektno rado govore o PIK-u „Bečej“ u stečaju. To je uradio Čedomir Jovanović (LDP), rekavši da bi dase ne bavi politikom kupio PIK.
O kombinatu je govorio i Bojan Pajtić (DS), rekavši da za tu stranku nije prihvatljiva politika SNS-a iz nekoliko razloga: „Nećemo da prihvatimo politiku koju je republička Vlada vodila u svim segmentima koji se odnose na poljoprivredu, na privredu, na ono što je za Vojvodinu najvažnije. Nećemo da prihvatimo politiku koju su oni vodili u poljoprivredi, zato što su oni najavili da hoće poljoprivredno zemljište u Vojvodini da prodaju šeicima. Naše zemljište nije na prodaju, nijedna ozbiljna država ne prodaje poljoprivredno zemljište strancima i to je za nas potpuno neprihvatljiva ideja. Jer, ne može zemljište kao pšenica da nikne svake godine. Jednom kada ga prodate, jednom kada ga izgubite, više ga nema“.
I ministar poljoprivrede Dragan Glamočić (SNS) se dotakao PIK-a, rekavši da će uskoro biti predloženo rešenje za spas ovog poljoprivrednog kombinata. Podsetimo, o planu za spas PIK-a pre nego što je smenjen govorio je i prethodni ministar poljoprivrede Goran Knežević (SNS). Od tada su prošli meseci, a plan niko nije video.
Sve u svemu, Glamočić je pre nekoliko dana rekao: „Iako je država jedan od manjinskih poverilaca u PIK-u ’Bečej’ nećemo se povući iz ove priče. Uveliko radimo na rešavanju tog problema i nadam se da ćemo uskoro izaći sa rešenjem kako da spasimo PIK ’Bečej’ i da pokušamo da nađemo strateškog investitora koji bi bio spreman da uđe u PIK, a ne da ostavimo da se imovina kombinata, stočni fond i sve ostalo uništi, zato što bi to bila katastrofa i za tu proizvodnju i za celu opštinu i za državu Srbiju“, rekao je Glamočić.
On je podsetio novinare da vlada sada radi u tehničkom mandatu i zato ne može da donosi takve odluke, ali da veruje da će nakon izbora biti predloženo konkretno rešenje.
Predsednik opštine Bečej Vuk Radojević (SNS) je rekao da u rešavanju problema oko PIK-a Bečej „aktivno zajednički“ učestvuje Vlada Republike Srbije, Ministarstvo poljoprivrede i opština Bečej, ali da bi se do rešenja došlo neophodno je uraditi „plan reorganizacije koji bi bio održiv i opšte prihvatljiv za sve poverioce“.
„U tome aktivno učestvuju svi ovi državni predstavnici i verujemo da ćemo imati razumevanja kod ostalih poverilaca i da ćemo uspeti da zaštitimo interese PIK-a i svih zaposlenih u kombinatu, koji prevazilazi interese opštine Bečej. On je od državnog značaja i iz tog razloga država uzima aktivno učešće iako je manjinski poverilac i ako suštinski i formalno gledano ne može i nema instrumente da direktno reši pitanje PIK-a ’Bečej’“, kazao je Radojević, a na to je ministar poljoprivrede dodao: „Ali našli smo mehanizme i vlada će stajati iza toga, tako da apsolutno ne treba da sumnjate u to. Dakle, sve što bude u našoj moći, a verujem da imamo moć, uradićemo da sačuvamo PIK Bečej“.
I dok političari osim izjava ništa ne nude za spas PIK-a, a ročište poverilaca o izjašnjavanju o sudbini kombinata po ko zna koji put se odlaže na sudu – poslednje ročište trebalo je da bude održano u februaru, a odloženo je za 28. maj – zaposleni u PIK-u skupljaju potpise za peticiju za spas PIK-a. Pošto postoji sumnja da to rade za potrebe izborne kampanje, predstavnici sindikata u kombinatu su izjavili da će pauzirati sa sakupljanjem potpisa za vreme izborne kampanje.
U peticiji se traži: spasavanje celog kombinata i očuvanje 1.400 radnih mesta; izjašnjavanje državnih poverilaca o planu reorganizacije firme; zahtev da PIK dobije zemlju koja mu po zakonu, kako se navodi, pripada, jer trenutno umesto 9.000 hektara ima samo 4.800 hektara.
R.M. i LJ.M.