Delegacija opštine na čelu sa predsednikom opštine Vukom Radojevićem i Miklošem Đurčikom, članom Opštinskog veća zaduženim za regionalnu i prekograničnu saradnju, prošle srede je službeno posetila Budimpeštu, gde su se Bečejci sastali sa zamenicom državnog sekretara mađarske vlade za spoljnu ekonomiju dr Žužanom Horvat. Razlog sastanka je eventualni dogovor o finansijskoj pomoći Mađarske u vezi sa izgradnjom komercijalne banje u Bečeju.
Član Opštinskog veća Mikloš Đurčik je rekao da su predstavnici mađarske vlade delimično informisani o tome šta se dešava s projektom banje, međutim, na njihov zahtev biće im dostavljena i dokumenta kojima opština Bečej raspolaže u vezi sa ulaganjem u izgradnju banje. „Za oko nedelju dana će nam se nadležni iz sekretarijata za spoljnu ekonomiju javiti u pisanoj formi, nakon razgovora sa predsednikom Vlade Mađarske Viktorom Orbanom, koji je, kako su preneli mediji u februaru ove godine, prilikom sastanka sa Ištvanom Pastorom, predsednikom Saveza vojvođanskih Mađara, rekao da će Mađarska za bečejsku banju da obezbedi nepovratna sredstva (iznos nije preciziran). Ukoliko to obećanje i dalje važi, mađarska vlada će preduzeti potrebne korake u cilju ispunjenja obećanja. U svakom slučaju, dobili smo uveravanja da Mađarska želi da bude uključena u projekat banje“, rekao je Đurčik. Prema njegovim rečima, upravo je u toku i formiranje mešovite komisije vlada Srbije i Mađarske čiji je posao da se bavi privrednim pitanjima. Tu komisiju su do sada vodili Žolt Bečei (Mađarska) i Bojan Pajtić (Srbija). Sada je na Bečeijevom mestu Peter Sijjarto, a na Pajtićevo još nije niko postavljen. Na sastanku te komisije, koji je planiran za novembar mesec, Mađarska bi predložila da banja u Bečeju bude pilot-projekat u Srbiji koja bi svedočila o privrednoj saradnji dveju država, objasnio je Đurčik.
Što se tiče strateškog partnera opštine Bečej za izgradnju banje, zatvorenog akcionarskog društva Akvaprofit iz Budimpešte, s predstavnicima te firme, koji su krajem prošle godine najavili izgradnju banje u Bečeju (početak izgradnje bio je planiran na proleće ili leto ove godine), zbog izbora u Srbiji prekinuti su razgovori, koji će, prema rečima Đurčika, za oko nedelju dana biti nastavljeni, a trebalo bi i da predstavnici opštine i Akvaprofita potpišu ugovor (izrađen je pre nekoliko meseci, usvojio ga je lokalni parlament) o formiranju zajedničke firme VitalSpa d.o.o. koja bi trebala da gradi banju. Član Opštinskog veća je rekao da će predstavnici Akvaprofita uskoro imati razgovore o banji i sa predstavnicima Vlade Mađarske.
Inače, sa bečejske strane za sada su obezbeđeni plan regulacije prostora gde bi banja trebala da se gradi, geotermalna bušotina (oko 40 miliona dinara), plac od 7 hektara i, na papiru, 165 miliona dinara od Fonda za kapitalna ulaganja Vojvodine. U skoroj budućnosti će opština Bečej da konkuriše i kod nadležnih ministarstava Srbije za obezbeđivanje dodatnog novca za banju.
Pre pola godine je direktor firme Akvaprofit iz Budimpešte, strateškog partnera opštine za izgradnju banje, rekao da se nada da će veći deo novca potrebnog za investiciju izgradnje banje – banja „košta“ ukupno oko 30 miliona evra – obezbediti država Mađarska, i Akvaprofit iz kredita i sopstvenih sredstava.
K.D.F.