Opšte udruženje preduzetnika traži izmenu opštinske odluke o sakupljanju i odnošenju smeća, jer Upravni odbor tog udruženja smatra da sadašnji način obračuna naknade za iznošenje smeća i cenovnik komunalnog preduzeća „Potisje“, kako piše u zaključku sa sednice Upravnog odbora održane 2. novembra, „nije pravičan ni adekvatan uslugama koje pruža, jer ne primenjuje iste kriterijume prema svim korisnicima svojih usluga, niti svojom politikom cena i kategorizacijom usluga stimuliše korisnike da vrše selekciju, izdvajanje i predaju korisnog otpada na adekvatna mesta. Upravni odbor smatra da treba preispitati kriterijume za kategorizaciju i cene usluga koje treba da budu jednake za sve korisnike“.
Naime, preduzetnici smatraju da zanatlije koje delatnost obavljaju na terenu – zidari, monteri, elektroinstalateri, serviseri bele tehnike, autoprevoznici – i ne proizvode otpad na adresi svoje firme, nemaju osnov da zaključe ugovor sa „Potisjem“ o odnošenju smeća. Bečejske zanatlije misle da bi osnov naplate trebalo da bude količina proizvedenog otpada.
Smeće nije odneto na vreme zbog kvara kamiona Nedavno su građani Bečeja koji žive u kolektivnim stambenim zgradama bili veoma nezadovoljni, jer iz kontejnera nije na vreme odneto smeće koje se prilično nagomilalo – u ulici Miloša Crnjanskog, kod Gradske apoteke, u naselju 7 sekretara SKOJ-a i u naselju Sever Đurkić. Razlog toga je bio što se istovremeno pokvarilo više vozila za odnošenje smeća, a za podizanje velikih kontejnera je potrebna adekvatna mehanizacija. |
Predstavnici udruženja preduzetnika i direktor „Potisja“ su 10. novembra na radnom sastanku razgovarali o inicijativi preduzetnika i dogovorili su da je potrebno da se uradi analiza cenovnika usluga i opštinske odluke o sakupljanju i odnošenju smeća i da udruženje preduzetnika napravi predlog izmene opštinske odluke u kojoj će biti predviđena kategorizacija i cena usluga „Potisja“.
Konstatovano je i da „Potisje“, u skladu sa zakonom, mora da šalje obaveštenja i da sklopi ugovore sa svim pravnim licima, kojih ima 1.088 na teritoriji opštine, ali će komunalna firma sa preduzetnicima koji obavljaju delatnost van svog sedišta, zaključivati ugovore po minimalnoj površini (5 m2 mesečno) i do kraja maja 2017. godine neće insistirati na naplati usluga sudskim putem. O mogućem pokretanju sudskih postupaka nakon tog roka (to bi značilo naplatu retroaktivno), nadležni u „Potisju“ bi se sastali sa predstavnicima Opšteg udruženja preduzetnika u cilju nalaženja rešenja, kako bi se izbegli sudski postupci.
Ukoliko do kraja maja 2017. godine bude promenjena opštinska odluka o sakupljanju i odnošenju smeća, kojom bi preduzetnici koji obavljaju delatnost van svog sedišta bili oslobođeni obaveze plaćanja odnošenja smeća, potraživanja od tih preduzetnika će biti otpisana, a ugovori sa njima raskinuti.
Neosnovana potraživanja „Potisja“ 7,6 miliona U izveštaju o radu komunalnog preduzeća „Potisje“ za 2015. godinu piše da su u toku te godine otpisana potraživanja u vrednosti od 4,8 miliona dinara (zastarelosti nakon godinu dana i tri godine), da su ustanovljena i neosnovana potraživanja od fizičkih lica bez zaključenog ugovora, bez isporučene posude za sakupljanje otpada, bez usluge sakupljanja otpada i bez uplata ispostavljenih računa u ukupnoj vrednosti od 7,6 miliona dinara. |
Opšte udruženje preduzetnika počelo je da izrađuje predlog nove odluke, a po procenama taj predlog će u roku od mesec dana biti predat „Potisju“.
O tome da li će neki od preduzetnika biti oslobođeni plaćanja usluge odnošenja smeća odlučuje Skupština opštine Bečej – izmenom aktuelne opštinske odluke.
R.M.