Snežana Bašić, vršilac funkcije predsednika Prekršajnog suda u Bečeju, 7. februara održala je konferenciju za novinare kako bi ih informisala o radu suda u protekloj godini.
Zakonom o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, umesto dosadašnjih organa za prekršaje, od 1. januara prošle godine konstituisan je Prekršajni sud u Bečeju za područje opština Bečej, Žabalj, Srbobran i Temerin. U Prekršajnom sudu radi pet sudija (u Temerinu Daniela Malešev, u Srbobranu Tanja Kolundžija, u Žablju Zoltan Takarić, a u Bečeju Đula Morvai i Snežana Bašić).
„Posebna novina u delu koji se odnosi na prekršajni postupak je da su od 1. januara prošle godine u nadležnost prekršajnih sudova prešli i carinski, devizni i poreski prekršaji, kojih u našoj opštini ima u velikom broju. Mogu da izrazim veliko zadovoljstvo postignutim rezultatima i učinkom u protekloj godini. Naime, sve sudije su postigle postavljene norme i standarde, čak su svojim velikim zalaganjem prešli zadatu normu i ostvarili odlične rezultate, sprovodeći postupke u zakonskim rokovima. Protekle godine Prekršajni sud u Bečeju je imao ukupno u radu 9.312 predmeta, od čega su sudije rešile 5.616 predmeta, a doneto je 4.760 osuđujućih presuda“, istakla je Bašić.
Ona je uporedila 2009. godinu, kada je u sudu radilo 4 sudija i kada je bilo 3.394 predmeta u radu, sa 2010. godinom, kada je radilo dvoje sudija i kada je u radu bilo 3.606 predmeta, što znači da je i pored smanjenog broja sudija povećan broj predmeta u radu. Snežana Bašić je napomenula da je u protekloj godini uspostavljena dobra saradnja sa lokalnim samoupravama u Srbobranu, Žablju i Temerinu, a i sa podnosiocima zahteva, nadležnim opštinskim i republičkim inspekcijama i policijom, „posebno kada je Bečej u pitanju, gde smo po zahtevima policije konstantno radili skraćene postupke, uvek kada je to bilo moguće, zbog čega možemo da izrazimo zadovoljstvo postignutim stanjem bezbednosti u našem gradu“.
Ona se osvrnula i na odluku o skraćenju radnog vremena ugostiteljskih objekata: „Postojao je veliki broj zahteva za pokretanje prekršajnog postupka zbog nepridržavanja radnog vremena ugostiteljskih objekata, a sve u cilju održavanja nivoa bezbednosti na zadovoljavajućem nivou, kao i zahteva koji se odnose na nepropisno parkiranje, na odluke o poljoprivrednom zemljištu i slično“.
Što se tiče sedišta suda u Bečeju, Bašić je rekla da su na osnovu dobijene saglasnosti Ministarstva pravde renovirali zgradu i prilagodili je potrebama, tako da se u sedištu suda vode centralni upisnici za sve četiri opštine. „U toku jula 2010. godine smo dobili saglasnost ministarke pravde na Pravilnik o sistematizaciji radnih mesta u sudu, pa je broj zaposlenih povećan, a po prvi put nam je odobreno i radno mesto sekretara suda, čime je unapređen rad sudske uprave“, objasnila je Bašić.
Što se tiče novog Zakona o bezbednosti saobraćaja, ona je rekla da je u protekloj godini izrečeno 540 kaznenih poena. „Kazne koje su propisane zakonom veoma su visoke, tako da koristim ovu priliku da apelujem na naše sugrađane da se pridržavaju saobraćajnih propisa kako bi izbegli visoke kazne i zaštitne mere zabrane upravljanja motornim vozilima, koje se odnose na bilo koju kategoriju vozila, a kojih je u proteklom periodu izrečeno 635“, apelovala je sudija Bašić.
M.T.