Na Preobraženje Gospodnje, odnosno na seosku slavu u Bačkom Gradištu bdenije i svetu liturgiju povodom praznika služio je protonamesnik Zoran Milinković, a posle večernje službe i čina blagosiljanja kolača besedu je održao jerej Nikola Temerinac.
Ovogodišnja kuma hramove slave bila je Jovanka Bagarić sa porodicom. Pored mnoštva sadržaja kakva su običajena za ovakve svetkovine, iće- piće, pesma i igra u Bačkom Gradištu je održana i druga po redu Vojvođanska olimpijada starih sportova u organizaciji Bečejskog udruženja mladih (BUM). Ovu sportsko-zabavnu manifestaciju obeležila je pobeda ekipe BUM-a, petorke koju su činili Viktor Knežević, Đorđe Dragin, Danijel Lončarević, Veselin Džigurski i Nikola Stojkov, koji su u 15 disciplina osvojili najviše bodova. Na takmičenju je učestvovalo 12 ekipa, od kojih je samo jedna bila ženska – „Wild cats“.
Ekipe od po petoro takmičara nadmetale su se u starim vojvođanskih igrama poput pilcike, štulanja, kandžijanja, dragača i ringlanja. Iako je sve trebalo da deluje kao igra, ipak su se pravile strategije kod muškaraca kako se ne bi „obrukali“ pred prisutnim devojkama.
– Ove igre su nekada bile omiljena zabava paora i pastira, koji su se na taj način dokazivali i udvarali devojkama iz svog, ali i iz susednih sela prostrane vojvođanske ravnice – rekao je Aleksandar Đekić, jedan od organizatora manifestacije iz BUM-a.
Pretučena dvojica Gradištanca Kakva bi to slava u Gradištu bila, ako bi prošla bez stare srpske tradicije – tuče ispred kafane. |
Drugo mesto je osvojila ekipa „Ciciban“, koju su čini Miloš Sekulić, Goran Škrbić, Danijel Stevanović, Žarko Ivanov, Živko Vukadinov i Zoran Gužvić, koji je u invalidskim kolicima, pa je imao pravo na zamenu u nekim disciplinama. Treći su bili „Bukva i motorka“, tim Vladimira Požareva, Ognjena Mirića, Borisa Kusića, Radoslava Gavrića i Ivana Vukadinova.
– Zadovoljan sam trećim mestom s obzirom na to da smo došli da se družimo, a pored toga smo uspeli i da odbranimo bronzu od prošle godine – rekao je Ognjen Mirić iz trećeplasirane ekipe.
Jedna od gledateljki Tijana Kaćanski rekla je da je bilo zanimljivo gledati, a verovatno i učestvovati u takmičenju, jer se radi o nečemu nesvakidašnjem.
– Moglo se primetiti da su ekipe bile zadovoljne i uporne u svakoj borbi i nadam se da će i sledeće godine biti organizovana Olimpijada starih sportova – rekla je Kaćanski.
Nakon takmičenja na terenu, dan, odnosno veče nastavljeno je uz tamburašku bandu „Elgrand“.
Prve tri pobedniče ekipe dobile su pehare, a projekat „Olimpijade“ podržali su Ministarstvo za sport i omladinu i Savez „Sport za sve“.
M.V.