Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Problemi s animalnim otpadom u Bečeju: Leševi životinja danima na meti lopova

Problemi s animalnim otpadom u Bečeju: Leševi životinja danima na meti lopovatrg_fontane

Na Iđoškom putu, u blizini azila za pse, gde je smeštena i zoohigijeničarska služba Javnog preduzeća Komunalac, 8. januara su već oko 20 dana ležala tela osam uginulih krava i tri teleta. Leševi su u međuvremenu u dva navrata bili na meti takozvane mesoprerađivačke mafije, te je deo mesa uginulih životinja odnet, verovatno s ciljem dalje prerade i prodaje.

Prema izjavama iz zoohigijeničarske službe Komunalca, služba sakuplja uginule životinje iz domaćinstava i predaje ih kafileriji, a iz kafilerije duže vreme se ne odazivaju pozivima iz Bečeja, te je slučaj dospeo kod veterinarskog inspektora. Reč je, naime, o tome da zoohigijeničarska služba po pozivu građana odnosi uginule životinje iz domaćinstava, privremeno ih deponuje u okolini azila i poziva kafileriju da odnese leševe. U prethodnom periodu posao odnošenja i uništavanja životinjskog otpada koji nastaje u Bečeju bio je poveren preduzeću iz Inđije, koje, međutim, od sredine decembra prošle godine ne obavlja taj posao. Sada odnošenje i uništavanje životinjskog otpada spada u nadležnost Veterinarske ustanove „Proteinka“ iz Sombora, koja, međutim, ne odnosi blagovremeno animalni otpad.
Direktor Veterinarske ustanove „Proteinka“ iz Sombora Borislav Tomić je 9. januara za RTS izjavio da je u ovom slučaju odgovoran Komunalac, jer, kako je rekao „ne služi na čast direktoru Komunalca jer nijednog momenta nije obavestio niti moje saradnike ni mene kao direktora da se preuzmu uginuća koja su oni prikupili na njihov takozvani punkt na livadi. Po zakonu svaka lokalna samouprava dužna je da ima svoj sabirni centar, a to nije livada, već prostorija sa rashladnim sistemom“.
Direktor Komunalca Norbert Kovač je demantovao tvrdnju Tomića o tome da Veterinarska ustanova nije obaveštena o uginuću životinja u Bečeju, rekavši da je Veterinarskoj ustanovi telefonom javljeno da u Bečeju postoje uginule životinje, međutim, ustanova ih nije odnela, te je na njenu adresu 29. decembra upućena i pisana molba da odnese leševe.
Deo leševa ispred azila za pse je Veterinarska ustanova iz Sombora odnela 9. januara, međutim, tela tri životinje su ostala ispred azila, a nepoznate osobe su tokom te noći odnele još nekoliko desetina kilograma mesa s leševa. Ostatak leševa je odnet dan kasnije i trenutno kod azila za pse u Bečeju nema animalnog otpada. Prema kazivanju zoohigijeničara Komunalca, lokacija je očišćena i dezinfikovana. 

 

Šta će biti s ukradenim mesom mrtvih životinja?

Dok su leševi životinja ležali ispred azila za pse u Bečeju, prema svedočenju radnika azila za RTV, dva muškarca i jedna žena u belom pik-apu novosadskih registarskih tablica su se pojavili ispred azila i odneli deo mesa leševa.
Ovo nije prvi takav slučaj u Bečeju, jer je u januaru prošle godine meso uginulih svinja ukradeno sa farme PIK-a „Bečej“, a javnost do danas ne zna šta se desilo s tim mesom.
Inače, i taj i aktuelni slučaj krađe mesa uginulih životinja je prijavljen policiji.

 

Najavljena transfer stanica nije izgrađena

Prema rečima direktora Komunalca Norberta Kovača, uslovi privremenog deponovanja animalnog otpada u Bečeju ne odgovaraju propisanim uslovima u pravilniku u toj oblasti, te u Komunalcu nastoje da obezbede minimalne uslove za deponiranje životinjskog otpada, kao što su kontejneri, ograda i betoniranje prilaza, što ne bi trebalo da košta više od milion dinara.
Inče, problema sa odnošenjem i privremenim lagerovanjem uginulih životinja ima širom Vojvodine, a postoje opštine gde nema čak ni zoohigijeničarske službe, pa leševi životinja ostaju u domaćinstvima do trenutka odnošenja u kafileriju.
Podsetimo da je predsednik opštine Bečej Vuk Radojević pre godinu dana govorio o problemu koji stvara animalni otpad u Bečeju i rekao da opština namerava da reši taj problem. Rečeno je da je lokacija nekadašnje šinternice pored azila za pse na Iđoškom putu određena za mesto izgradnje transfer stanice za animalni otpad.
„Sredstva za izgradnju preko potrebne transfer stanice animalnog otpada obezbedićemo od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta. Idemo korak po korak, kako ne bismo pogrešili u papirologiji i kasnijoj organizaciji čitavog posla“, rekao je pre godinu dana predsednik opštine.
Transfer stanica ni danas ne postoji.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *