Program podrške politici Srbije u oblasti azila i readmisije bio je tema okruglog stola koji su 21. marta u maloj sali opštine Bečej organizovali Romska zajednica Vojvodine i „Romkinje Vojvodine“ iz Novog Bečeja u okviru projekta „Pravi put“. Projekat se realizuje u opštinama Novi Bečej, Ada, Novi Kneževac, Zrenjanin i Bečej sa ciljem smanjenja broja lažnih azilanata, odnosno tražioca azila, Roma iz Srbije, u zemljama Evropske unije i unapređenja kvaliteta života romske populacije u tim opštinama.
U radu okruglog stola učestvovali su predstavnici opštinskog Centra za socijalni rad, Nacionalne službe za zapošljavanje, Crvenog krsta i ombudsman, dok je izostalo prisustvo predstavnika lokalne samouprave, Policijske stanice i Doma zdravlja, iako im je, prema rečima organizatora, poziv bio upućen.
Rečeno je da se kroz projekat planira podići nivo znanja šire javnosti o politici azila i readmisije; nivo upoznatosti lokalnih samouprava sa potrebama romske populacije i konkretnim razlozima odlaska u azil; aktiviranje postojećih i eventualni dogovor oko kreiranja novih socijalnih usluga za romsku populaciju u skladu sa zakonskim normama i utvrđenim potrebama kroz saradnju svih sektora na lokalu; podizanje nivoa znanja direktnih korisnika Roma itd.
„Projekat se odvija na dva koloseka, kroz aktivan razgovor i dogovor sa predstavnicima institucija o tome šta oni mogu da učine da Romi ne odlaze odavde i da ne postanu lažni tražioci azila, a sa druge strane imamo niz interaktivnih radionica sa Romima iz ovih opština“, rekao je između ostalog Vasa Milićev predstavnik udruženja „Romkinje Vojvodine“ iz Novog Bečeja i istakao da su prema istraživanju ovih NVO oko 40 posto Roma sa ove teritorije tražioci azila u zemljama Evropske unije. „Ovo je masovna pojava, ali moramo razlikovati velike grupe Roma koje se prijavljuju za tražioce azila iz egzistencijalnih razloga koje smo detektovali, od malih grupa profesionalnih azilanata, da ne bismo zapali u situaciju da na neki način kriminalizujemo čitavu nacionalnu zajednicu, i o tome vodimo računa“, kazao je Milićev.
Na skupu je rečeno da nepostojanje lokalnog romskog koordinatora, odnosno osobe koja bi se bavila romskim pitanjima umnogome otežava sprovođenje planiranih programa pojedinih institucija kao što je Nacionalna služba za zapošljavanje, ali i da nepostojanje romskog aktivizma dodatno stvara alarmantnu situaciju za romsku zajednicu.
LJ.M.