Škola za osnovno i srednje obrazovanje „Bratstvo“ koju pohađaju deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom 3. decembra proslavila je Dan škole koji je istovremeno i Međunarodni dan osoba sa invaliditetom.
U programu koji su deca, nastavnici i stručnjaci „Bratstva“ pripremali nekoliko nedelja, a koji je održan u MKD „Petefi Šandor“, govorilo se o neophodnosti tolerancije, ravnopravnost i prihvatanju različitosti – jer je svet jedino tako ceo.
Na manifestaciji u do poslednjeg mesta punoj velikoj sali kulturnog društva učestvovali su đaci „Bratstva“ izvodeći lutkarsku predstavu, skečeve, pevali su i plesali, a mnogima u gledalištu zasuzile su oči, jer su shvatili koliko truda su đaci i stručnjaci škole uložili u to da deca sa različitim vidovima razvojnih poteškoća ili invaliditetom istovremeno učestvuju u dvojezičnom programu.
Za razliku od sličnih manifestacija, program nije započet govorima nadležnih, već lutkarskom predstavom, dodelom nagrada foto i likovnog konkursa škole koji su bili namenjeni za decu sa i bez invaliditeta. Od likovnih dela sačinjena je izložba.
U toku programa pročitano je kratko pozdravno pismo nadležnog pokrajinskog sekretara, a manifestaciji su prisustvovali paraolimpijka rodom iz Bečeja Borislava Perić Ranković, predstavnici opštine, ustanova i škola.
Nedavno izabrana direktorka škole Silvija Kurcinak Kiš rekla je da je škola „Bratstvo“ otvorena 1967. godine „i danas vam prvi put prikazuje rad koji se odvija iza zidova škole koji je mnogo puta izazovan, ali istovremeno donosi rezultate“.
„Slavimo danas ovde, sa vama. Slavimo različitost, zajedništvo, istrajnost i decu koja nam pokazuju da uprkos izazovima svaki put postoji rešenje. Podseća to na narodnu bajku, u kojoj kada najmlađi sin krene na put da potraži svoju sreću, na putu izazova pobedi razne prepreke i dobije svoju nagradu“.
Kratak i svima razumljiv govor direktorka škole je završila pričom o zlatnim jabukama. „Nedavno je neko ko priča bajke rekao: ‘Postoje tri zlatne jabuke, jedna je moja, jer sam vam ispričala bajku, jedna je vaša jer ste me pažljivo slušali, a jednu dajte onom kome je to najviše potrebno da pobedi mrak’. U tom duhu želim vam svima da jedna od tri zlatne jabuke bude za našu školu, za najhrabriju decu koja danas nastupaju, druga je za vas koji pratite njihov rad, a treća zlatna jabuka neka pobedi stereotipe koje društvo gradi oko ove dece, neka pobedi predrasude, neka pobedi zlo“.
U toku programa koji je bio veoma emotivan, ali ne i patetičan, na delu je pokazan moto škole a to je da deca s razvojnim poteškoćama uz pomoć stručnjaka i zajednice mogu da postignu mnogo: „Pokaži mi i ja ću naučiti, uključi me i ja ću razumeti“.
Osnovnu i srednju školu „Bratstvo“ u kojoj se obrazuju deca sa smetnjama i razvoju i invaliditetom pohađa oko 130 đaka – oko sedamdesetak njih je nastupio u programu za Dan škole.
Rad sa decom obavlja se na srpskom i mađarskom nastavnom jeziku.
O tome zašto je Dan škole obeležen van škole, direktorka obrazovne ustanove Silvija Kiš Kurcinak rekla je novinarima da „običan čovek retko ima uvid u rad naše škole, a smatramo da Dan škole ne treba proslaviti samo unutar škole, osećala sam da je dobra odluka da naš program treba da pokažemo građanima i treba da pokažemo da uprkos tome što ova deca žive s razvojnim poteškoćama i u nekim stvarima teže funkcionišu od druge dece, ipak su sposobni da recituju, plešu, obrađuju bajke, dramatizuju. Cilj je da pobedimo stereotipe, predrasude kojima se društvo odnosi prema ovoj deci i da pokušamo da srušimo zidove oko njih. Pokušaćemo ove večeri da pokažemo da ova deca mogu sve što i druga, mnogo puta možda uz više rada“.
Zaposleni u školi „Bratstvo“ trude se da sarađuju sa drugim školama, jer ne žele da njihova škola bude izopštena, već prihvaćena.
„Pokušaji za to postoje nekoliko godina i mislim da smo na dobrom putu, saradnja je dobra“, rekla je Kurcinak Kiš.
K.D.F.