U Gradskom pozorištu je 28. novembra upriličen jedinstveni događaj „Da se nikad ne zaboravi, Holokaust, da se nikad ne ponovi – muzika piše sećanja“ Srpsko-jevrejskog pevačkog društva iz Beograda. U programu su osim Srpsko-jevrejskog pevačkog društva učestvovali istoričar dr Milan Koljanin, psiholog prof. Dragan Popadić i preživeli Aleksandar Ajzinberg.
Hor je svojom muzikom pratio i upotpunio izlaganja predavača, a cilj je da se psihologijom, istorijom i muzikom zalaže za toleranciju, a protiv antisemitizma, agresije, mržnje i predrasuda.
Program „Da se nikad ne zaboravi, Holokaust, da se nikad ne ponovi – muzika piše sećanja“ započet je pre šest godina, a namenjen je srednjoškolcima. Autorka projekta i predsednica Srpsko-jevrejskog pevačkog društva je Marlene Veinberger Pavlović. Za šest godina održane su 63 tribine sa oko 12.500 učesnika, pre svega đaka iz srednjih škola.
Veinberger Pavlović je istakla da posle šest godina postojanja programa može da kaže da „mladi vole ovakve teme, pod uslovom da im se na pravi način predstave. Na svakoj tribini delimo anonimne anketne listiće i njihovi komentari su da im se tribina sviđa, da žele još ovakvih časova. Niko nije napisao, što je vrlo bitno, da je bilo dosadno. Mladi žele da uče, ali mi odrasli moramo da se njima bavimo. U moje vreme škola je imala i vaspitnu ulogu. Možda su sada vremena malo drugačija, ali svima bi morala biti lekcija da se pamti prošlost, kako bi učili šta je bilo pogrešno. Govoriti o holokaustu, stradanjima Jevreja, Srba, Roma, je priča o tome da se stvari ne ponavljaju, da se preventivno valja boriti protiv predrasuda, rasizma, antisemitizma i svih ’semizama’ “.
Aleksandar Ajzinberg, koji je, kada je imao 11 godina, preživeo progon Jevreja, konstatovao je da je kod nas sve razlog za mržnju. „Susrećem se i danas s predrasudama, na sreću ne sa onima iz dečačkih dana, ali sa predrasudama druge vrste. Poslednji rat na prostorima bivše Jugoslavije pokazao je koliko se mrzimo“, rekao je Ajzinberg i dodao da moli boga ili nekakvo čudo da ljudi zaborave na predrasude.
Srednjoškolci, ali i stariji građani zauzeli su sva mesta u velikoj sali Gradskog pozorišta i prisustvovali su dvosatnom programu o, ako pojednostavimo, tome kako treba biti čovek umesto mrzitelj.
Domaćin programa – koji je deo projekta čiji su pokrovitelji Ministarstvo prosvete i tehnološkog razvoja i ambasada Nemačke u Beogradu – bila je Gimnazija Bečej.
B.M.