Sredinom decembra istekao je rok za podnošenje projekata za Nacionalni investicioni plan (NIP) za 2012. godinu. Informacije o tome da li je i sa koliko projekata opština Bečej konkurisala, tražili smo od člana Opštinskog veća zaduženog za NIP Marjana Radičevića, koji je rekao da su uslovi za konkurisanje drugačiji u odnosu na dosadašnje, te da su za sredstva mogle da konkurišu samo opštine koje su svrstane u četvrtu grupu prema stepenu razvijenosti, a to su ruralna područja i lokalne samouprave koje je u 2011. godini zadesila neka elementarna nepogoda, ili su zbog vanrednih situacija imali infrastrukturnu sanaciju itd. A opština Bečej nije ni u jednoj, ni u drugoj kategoriji.
„Prema uredbi o utvrđivanju jedinstvene liste razvijenosti regiona u Srbiji, opština Bečej je dobila rešenje po kojem je iz prve kategorije, gde je bila prošle godine i gde je projekte 50 posto sufinansirao NIP, a 50 posto lokalna samouprava, prebačena u drugu kategoriju zajedno sa Novim Bečejom, Bačkom Topolom itd. u kojoj je stepen razvijenosti opština u rasponu od 80 do 100 posto od republičkog proseka. To znači da smo imali uslove da konkurišemo sa lokalnim projektima, naše sufinansiranje bi se kretalo od 30 do 40 posto u zavisnosti od projekta, a ne kao do sada, 50 posto. Međutim, ipak nismo propustili voz što se tiče NIP-a i za sledeću godinu smo uspeli da se organizujemo sa opštinom Novi Bečej oko jednog projekta, odnosno sa dve regionalne agencije Banat i Bačka i dve opštine, mi i Novi Bečej, predali smo zajednički koncept međuopštinskog regionalnog vodovoda“, rekao je Radičević i dodao da se radi o aplikaciji i vrednosti od 12 miliona dinara za izradu projektno-tehničke dokumentacije za regionalni sistem vodosnabdevanja opština Bečej i Novi Bečej i izradi idejnog projekta i studije opravdanosti. Predviđeno je da se u narednih 10 godina obezbedi novac i da se realizuje taj projekat.
Budislav Medurić, zamenik predsednika opštine i član projektnog tima, rekao je da je sa opštinom Novi Bečej formirana međuopštinska radna grupa koja je imala zadatak da uradi koncept za projekat izgradnje regionalnog vodovoda. „Ovaj koncept obuhvata izvorište na teritoriji opštine Bečej, povezivanje sa Novim Bečejom i odvođenje kvalitetne vode u Novi Bečej, Bačko Petrovo Selo i Bačko Gradište. Prvi korak u tome je ovaj projekat za koji smo aplicirali kod NIP-a. Predračunska vrednost je 12 miliona dinara, s tim da smo se dogovorili da ćemo ponuditi NIP-u da apliciramo sa 30 posto novca, pola mi, pola Novi Bečej, jer je i nama i Novom Bečeju izuzetno važan taj projekat i u opštinskom budžetu je predviđen taj deo novca“, rekao je Medurić.
Na pitanje koliko sredstava i za koje projekte je opština Bečej dobila od NIP-a u 2011. godini Radičević je odgovorio: „Ne mogu direktno i konkretno da kažem koliko je para dobijeno, s obzirom na to da je sve u jednoj masi i da većinu projekata koji dolaze iz Vojvodine, od NIP-a preuzima Fond za kapitalna ulaganja i novčana sredstva se tamo opredeljuju. Tako da, generalno gledano, ono što je NIP za Srbiju, to je Fond za kapitalna ulaganja za Vojvodinu. Pored toga, projekti nisu bili ni odobreni u celini, nego su, zbog finansijske situacije, deljeni po fazama, što je, recimo, slučaj sa izgradnjom sale za fizičko vaspitanje u školi ’Petefi Šandor’, gde se uključilo i Ministarstvo za sport i omladinu i gde je za sada završena druga faza izgradnje“, objasnio je Radičević i naveo neke od projekata sa kojima je konkurisano kod NIP-a, a preusmereni su na Fond za kapitalna ulaganja. „Dogradnja druge etaže postojećeg objekta Ekonomsko-trgovinske škole u Bečeju nije urađena, adaptacija zgrade i zamena prozora na zgradi Gimnazije takođe nije urađena ali je usmereno u Fond za kapitalna ulaganja. Nije urađena ni sanacija sanitarnih čvorova u OŠ ’Sever Đurkić’, izgradnja svlačionice i dogradnja postojeće fiskulturne sale u školi ’Šamu Mihalj’, reč je o prvoj fazi. Izgradnja mreže atmosferske kanalizacije u naselju Radičević, to se radilo i to je završeno, a preusmereno je u Fond za kapitalna ulaganja, kao i opremanje bunara u Radičeviću. Sanacija i izgradnja trotoara i uređenje centra sa kružnim tokom u Bačkom Petrovom Selu nije urađeno, ali je urađena izgradnja pijačnog prostora. Urađeno je bušenje bunara na vodozahvatnom polju u Bečeju i sanacija glavne crpne stanice, a nije urađena rekonstrukcija vodovodne mreže u Bečeju i kolektor otpadnih voda u ulici Svetozara Markovića“, rekao je Radičević.
LJ.M.