Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Projekti srednjoškolaca: Virtuelna preduzeća

Projekti srednjoškolaca: Virtuelna preduzećatrg_fontane

U opštini je u ponedeljak najavljen početak realizacije projekata za promovisanje preduzetničkog duha u srednjem obrazovanju.

U pitanju je program organizovanja rada virtuelnih preduzeća i pravilno shvatanje preduzetništva kod učenika (BIP) koji je pokrenula Vlada Norveške u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta, a sprovodi se u saradnji sa Tehničkom školom iz Bečeja. Drugi projekat je EBCL – obuka i licenciranje koje povećava potencijal zapošljavanja najteže zapošljive grupe srednjoškolaca i sprovodi se u saradnji sa Ekonomsko-trgovinskom školom.
Oba projekta se realizuju u okviru Akcionog plana za preduzetništvo mladih za period 2010-2012. godine.
„Akcioni plan za preduzetništvo je strateški dokument koji definiše pravce i smerove razvoja omladinskog preduzetništva na teritoriji opštine Bečej. Prvo promovisanje ideje omladinskog preduzetništva je razbijanje ove bečejske, mogu slobodno da kažem, negativne klime, klime inferiornosti i sporosti. Mi to želimo da promenimo, da mladi već u periodu srednjoškolskog uzrasta, a u narednom periodu i osnovnoškolskog uzrasta pokušaju da shvate šta je to preduzetništvo i da počnu već u tim godinama da razmišljaju kao radni ljudi“, rekao je Goran Strajnić, pomoćnik predsednika opštine za omladinu i sport.
Za ovaj akcioni plan opština Bečej je u 2010. godini obezbedila 400.000 dinara, a partner u projektu, program USAID-a, takođe je obezbedio 400.000 dinara.
Sredstvima opštine se finansiraju projekti BIP u Tehničkoj školi i EBCL u Ekonomsko-trgovinskoj školi, dok se od sredstava USAID-ovog programa finansira izrada veb-sajta Info centra za preduzetništvo mladih, izrada postera i brošura Info centra, obuka za volontere u Info centru i obuka „Hoću da radim“.
Katarina Stojisavljević, ko-ordinatorka Kancelarije za mlade, rekla je da je akcioni plan za preduzetništvo značajan zbog toga što se bavi veoma važnim pitanjima za mlade: „Ovim akcionim planom predviđeno je da se poveća informisanost mladih o preduzetništvu, da pruži podršku mladima koji postanu preduzetnici, povećava zapošljivost mladih i da podstiče preduzetnički duh. Kada govorimo o informisanju mladih, uskoro će biti otvoren Info centar za preduzetništvo mladih u okviru Kancelarije za mlade, gde će mlade osobe moći da dobiju sve neophodne informacije iz ove oblasti. Za podsticanje preduzetničkog duha kod mladih upravo BIP program je dobar primer, jer se mladi ljudi podstiču da razmišljaju o mogućnostima otvaranja sopstvenog preduzeća“.
Učenici Gojko Zalucki, Siniša Krljević i Stefan Lukić iz Tehničke škole su predstavili svoja virtuelna preduzeća (pisanje tehničkog priručnika i projekata za izradu mašina, servisiranje i održavanje računara, preduzeća za pružanja usluga seče drva, košenje trave i popravke bicikala).
Profesori-mentori na BIP projektu su Siniša Marić i Biljana Mladenović, koja kaže da je program omladinskog preduzetništva počeo da se sprovodi od 2003. godine u Srbiji: „BIP projekat obuhvata učenike završnih razreda srednje škole, a cilj je da mladi steknu znanje, iskustva i veštine iz oblasti poslovanja i rukovođenja preduzećem. Projekat traje godinu dana“.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *