Promocija knjiga Dragoljuba Mićunovića „Život u nevremenu“ i „Život u nevremenu II“ održana je 18. novembra pred punom salom posetilaca u Narodnoj biblioteci u Bečeju. O knjigama i autoru govorili su Gojko Božović iz izdavačke kuće Arhipelag u čijem su izdanju objavljene knjige, dr Momčilo Grubač, književnica Vida Ognjenović i kao moderator skupa Zoran Subotički.
„Život u nevremenu“, koja je objavljena prošle godine, obuhvata period od 1930. godine do decembra 1990. godine, u kojoj autor rekonstruiše zbivanja od predratnog Skoplja, Drugog svetskog rata i dolaska nove vlasti, hapšenja, Golog otoka, preko dramatičnih zbivanja 1968. godine, policijskih i političkih progona i pritisaka tokom sedamdesetih i osamdesetih godina, godina provedenih u Nemačkoj, sve do pada Berlinskog zida i obnove političkih stranaka i višepartijskog sistema.
Druga knjiga Dragoljuba Mićunovića „Život u nevremenu II“, koja je objavljena ove godine, govori o periodu od 1990. godine, osnivanja Demokratske stranke, do početka 2001. godine i obuhvata novi pogled, polemička viđenja, svedočenja o politici, društvu i ključnim akterima u Srbiji u poslednjoj deceniji 20. veka.
Književnica Vida Ognjenović je o novoj knjizi Dragoljuba Mićunovića „istaknutog filozofa, univerzitetskog profesora, političkog lidera, inicijatora i stratega civilnih i političkih promena koje su menjale društveno lice ovoga naroda“, rekla da je u pitanju „sjajna knjiga koju nikako ne treba propustiti“ i da je to knjiga koja joj je, iako je saučesnica mnogih opisanih događaja i njegova savremenica, „otvorila oči o mnogim stvarima“, te da smatra da „ovaj dvotomni memoarski tekst zapravo predstavlja svojevrsni udžbenik“.
U svom eseju naslovljenom „Govor činjenica i osećanja“ koji je Vida Ognjenović pročitala na književnoj večeri, dala je, kako je rekla, svojevrstan osvrt na novu knjigu Dragoljuba Mićunovića u kojem navodi šta je to što je izdvaja „iz gomile svakojakih prisećanja s tezom i neretko oštricom zlonamerne osvete“.
Prvo to je „cilj da se pojave, događaji, učesnici i posledice sačuvaju od svih pretpostavki, antidatiranih prepravki i naknadnih intervencija. Ovi memoari nisu napisani da bi se prošlost ulepšala, niti su svi ovi tekstovi tu za hemijsko čišćenje fleka na istorijskim činjenicama, naprotiv, autor Mićunović koji nije samo svedok već učesnik, često pokretač i kreator, a neretko i žrtva razvoja događaja koje opisuje, pa je zato njegov opis odgovoran, dosledan, otvoren, precizno snabdeven dokazima. Ovo memoarsko štivo je daleko od svake spomenarske raspevanosti ili ogorčenja, ovo je opis sleda životnih postupaka i tumačenje njihovih razloga u okolnostima koje su takođe marljivo ispitane. Ovo je troknjižje izvanredne građe za istoričare, odličnog štiva za uživaoce u dobroj knjizi, udžbenik i za početnike i za veterane u društvenim poslovima, a pravo uživanje za one koji cene visoki stil, čistotu jezika, znalačku kompoziciju rečenice i veštinu u izražavanju. Dragoljub Mićunović se ovim knjigama uvrstio u prvi red ešalona najboljih memoarista na našem jeziku, a zasigurno izdržava konkurenciju među vrsnima i u svetu“, rekla je Vida Ognjenović.
Govoreći o tome šta je bio motiv da se lati ovakvog posla i napiše ove dve knjige, Dragoljub Mićunović je rekao: „Sve što se nalazi u knjizi je dokumentovano i proverljivo je. To je nekakav odnos prema istoriji, prema onome što je bilo, jer ja sam naivno poverovao jednoj Šekspirovoj rečenici iz Magbeta: ’Što je bilo, bilo je i ne može biti kao da nije bilo’. E vraga, vrlo često ono što je bilo bude drukčije, kao da nije bilo, i onda sam na ovaj način želeo da dam svoj mali doprinos, a i nije mali s obzirom na godine jer sam uzeo veliki komad vremena o kom ću svedočiti“.
Autor je rekao i da je knjigu napisao da pokaže, između ostalog, „da ništa nije toliko strašno koliko izgleda. Sve prođete, sve proživite, ali najvažnije je da ostanete u potpunosti u skladu sa samim sobom“.
Nakon prezentacije knjige, posetioci književne večeri su bili u prilici i da postavljaju pitanja i razgovaraju sa autorom, kao i da kupe knjigu po promotivnoj ceni, a rečeno je i da se očekuje „Život u nevremenu III“.
Lj.M.