„Protesti protiv diktature“ u više gradova u Srbiji u vreme zaključenja ovog broja Mozaika trajali su 9. dan.
U nedelju su mladi protestovali u Beogradu i drugim gradovima Srbije. Ispred Doma Narodne skupštine na „Protestu protiv diktature“, demonstranti su sa transparentima posedali na stepenište ispred parlamenta. Protest je počeo u 18 sati i prošao bez incidenata, a okupljeni su prošetali centralnim gradskim ulicama uzvikujući „Vučiću lopove“, „Vučiću lopove, pokrao si izbore“, „Ima nas“, „Onesvesti se“, „Ostavke“, „Ko ne skače taj je Vučić“ i pevali pesmu „Vuče, vuče, bubo lenja“.
Tokom prolaska kolone ulice su bile zatvorene za saobraćaj. Na čelu povorke bili su dobošari i veliki transparenti „Dole diktatura“ i „Vučiću Šrederu“.
Okupljeni su prošetali od skupštine preko Terazija do Trga Republike pa do Takovske ulice, a ispred zgrade RTS-a posedali su na kolovoz i održali Minut ćutanja. Nakon toga su uzvikivali „Hoćemo uživo“, „RTS-SNS“ i „Ostavke“. Demonstranti su posedali i ispred zgrade Vlade Srbije, a dok su prolazili pored Studija B demonstranti su zviždali, kao i ispred Skupštine grada. Uzvikivali su i „Siniša, lopove“, „Kupi nam diplome, Nebojša“, „Izlazite napolje“.
Među transparentima moglo se videti „Mi smo revolucija, to nije naša Srbija“, „Šatro svi smo isti, ali svinje ipak vladaju“, „Hoćemo kulturu, a ne diktaturu“, „Nećemo da budemo jeftina radna snaga“, „I vazduh ste privatizovali“, „Nije bot nego skot“, „Dalje nećeš moći, zvaću decu“ i „Protiv terora vlasti“.
„Upozoravao sam na makedonski scenario i čekao da dođe Premijer i izabrani predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je 10. aprila onima koji protestuju širom Srbije da mogu da rade šta žele, ali da mir i stabilnost ne mogu da ugroze. Za proteste je optužio Sašu Jankovića i Vuka Jeremića i rekao da na ulicama neće rešiti ništa. Vučić je na TV Hepi rekao da su učesnici „Protesta protiv diktature“ večeras (10. aprila) konačno rekli šta hoće i da nije trebalo da „čekaju deset dana da bi rekli da traže njegovu smenu“. |
Na ulicama nije bilo vidljivo prisustvo uniformisanih policajaca, osim saobraćajaca.
Protesti su organizovani putem društvenih mreža, pri čemu i dalje nisu poznati zvanični organizatori.
Među zahtevima učesnika protesta, kojih je 9. aprila u jednom momentu bilo i oko 10.000, su smena predsednice parlamenta Maje Gojković, čelnika RTS-a i urednika informativnog programa RTS-a, smena članova saveta REM-a.
Stigli su i novi zahtevi: pojednostavljenje procedure glasanja u dijaspori i poništavanje lažnih doktorata visokih funkcionera SNS Nebojše Stefanovića i Siniše Malog.
Protestuje se i u Novom Sadu, Subotici, Nišu, Čačku, Kruševcu i još nekoliko gradova.
U ponedeljak, 10. aprila, stigli su i dalji zahtevi studenata koji organizuju proteste u celoj Srbiji. Saopštili su da „traže kompletnu smenu političke elite na čelu sa Aleksandrom Vučićem, fer i slobodne izbore, ukidanje diktature“.
„Zahtevi su: ukidanje diktature i kompletna smena političke elite na čelu sa Aleksandrom Vučićem. Fer i slobodni izbori, kao osnovni preduslov za sprečavanje uvođenja apsolutističke vlasti u Srbiji. Traži se: momentalno uređivanje biračkog spiska, smena članova RIK-a i REM-a, obezbeđivanje jednakog pristupa medijima svim kandidatima, strogo sankcionisanje kupovine glasova i ucenjivanja glasača, uvođenje obaveznog TV duela, javnost finansiranja političkih kampanja“, navodi se u saopštenju poslatom agenciji Beta mejlovima iz Studentskog pokreta Novi Sad i iz Protesta „Protiv diktature“.
Dodali su da traže nezavisnu proveru regularnosti proteklih predsedničkih izbora i krivičnu odgovornost svih odgovornih kako za neregularnu kampanju, tako i same neregularnosti tokom glasanja i brojanja glasova.
Studenti zahtevaju i slobodu medija, smene odgovornih urednika RTS-a i RTV-a, kao i oštro sankcionisanje urednika svih medija koji krše medijske zakone i Kodeks novinara Srbije.
Studenti zahtevaju i momentalno razrešenje svih stranačkih i korumpiranih funkcionera u javnim preduzećima. „Tražimo decentralizaciju, odnosno premeštanje političke moći na lokalni nivo i veće učešće običnih ljudi u donošenju važnih odluka za društvo, direktno biranje lokalne vlasti“, navodi se u zahtevima.
Studenti zahtevaju i promenu prioriteta ekonomske i socijalne politike, zaštitu prava i poboljšanje statusa svih radnika, izmene Zakona o radu u cilju hitnog poboljšanja položaja radnika, osiguravanje njihovih prava kao i hitno povećanje minimalne cene rada.
Oni traže i aktivnu borbu za zaštitu radnika na crno, sezonskih, privremeno i povremeno angažovanih radnika, i drugih radnika pogođenih težim oblicima eksploatacije.
U Novom Sadu 11. aprila je više hiljada građana okupilo na protestima i poručili su da neće odustati od zahteva koje su formulisali studentski pokreti iz cele Srbije.
Priredio: B.M. (Beta)