TransConflict Serbia i Kancelarija za mlade opštine Novi Bečej, uz logističku podršku PAAD centra za sociokulturološke izuzetnosti i Omladinskog kluba Novog Bečeja i uz medijsku podršku Radija Novi Bečej, su u utorak u hotelu „Tiski cvet“ organizovali radionicu za mlade o pristupanju Srbije Evropskoj uniji i o evroatlantskim integracijama.
Okupljene su pozdravili Mirjana Kosić, direktorica organizacije TransCoflict Serbia, koja je omogućila realizaciju radionice, i Saša Dujin, koordinator Kancelarije za mlade opštine Novi Bečej.
Potom je Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam iz Novog Sada, govorio o spoljnopolitičkoj poziciji Srbije u odnosu na zemlje u okruženju: „Stabilnost svake zemlje zasniva se na njenoj spoljnopolitičkoj strategiji, koju nažalost, bojim se, naša zemlja nema“, jer, objasnio je Popov, naš politički establišment se i dalje ponaša kao da je naša zemlja vodeća sila u regionu, a to ne potkrepljuje svojim delovanjem, već se konstantno konfrontira sa susedima, posebno sa Crnom Gorom. Po njegovom mišljenju sličan odnos imamo i prema Republici Srpskoj, gde se podgrevaju teze o „Velikoj Srbiji“ (zamena za Kosovo).
Direktor Centra za regionalizam je rekao da je nužno da predsednici država u regionu što pre počnu pregovore u cilju rešavanja problema koji su nastali tokom i nakon ratnih sukoba na tlu bivše Jugoslavije. Objasnio je da je neophodno da shvatimo da ćemo na kraju svi biti deo jedne velike države, Evropske unije, ali do tada treba da prevaziđemo međusobne probleme, jer deo velike zajednice možemo i moramo biti samo kao dobri susedi, rasterećeni teritorijalnih pretenzija.
Predavač je govorio i o ulozi nevladinog sektora u prevazilaženju međudržavnih problema, koji nikada nije pokidao svoje međunarodne veze. Nevladin sektor mora biti korektiv za bezlične i nepromišljene korake naših političara, zaključio je Popov.
Konrad Tarner iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, predstavio je mladim Novobečejcima NATO,a govorio je i o ostalim segmentima evroatlantskih integracija.
Tarner je ukazao na predrasude Srbije prema NATO-u, koji se isključivo posmatra kao agresor koji je bombardovao Srbiju.
Poražavajući rezultati istraživanja Na tribini su predstavljeni rezultati zajedničkog istraživanja Kancelarije za mlade opštine Novi Bečej i organizacije TransConflikt Serbia o tome kako razmišljaju mladi o evroatlantskim integracijama. Posebno je poražavajući podatak da je 44 procenata ispitanika iz Novoga Bečeja reklo da veruje da Srbija nikada neće postati deo zajednice evropskih naroda, te da nemamo mogućnost da iskorenimo korupciju, jer to ne odgovara političarima. |
Tarner je u toku razgovora sa mladima ukazao na to da Amerika nema želju da pokori Srbiju, niti da je na silu uključi u NATO, ali da mladi moraju sami doneti odluku o tome kakvu budućnost žele. Zbog toga je neophodno da putuju, koriste programe studentskih razmena i studijskih poseta, jer samo ako vide kako žive mladi u zemljama EU i u Americi, mogu na najbolji način da odluče kako žele da žive.
„Mi Amerikanci moramo da slušamo vas, kako bismo znali šta vama najviše treba i kako da vam pomognemo da se brže oslobodite tereta koji vas pritiskaju, kao što su korupcija, kriminal i nezaposlenost“, istakao je Tarner.
Ova radionica je bila samo jedna od niza aktivnosti kojima TransConflikt Serbia u saradnji sa lokalnim samoupravama i kancelarijama za mlade želi da ruši stereotipe o NATO i EU „babarogama“.
B.M.