Nepunih godinu dana kasne radovi na rekonstrukciji zadužbine Bogdana Dunđerskog u centru Bečeja, koja je prema prvobitnim najavama trebala „zasijati u punom sjaju“ u oktobru 2014. godine. Umesto sjaja, zadužbina je oktobar 2015. godine dočekala napuštena i u poluzavršenom stanju.
U junu mesecu ove godine rukovođenje projektom je od opštine preuzelo Javno preduzeće Direkcija za izgradnju. Direktor Direkcije Goran Matić je početkom jula rekao da je utvrđeno da ima potrebe za dodatnim radovima kako bi se nastavilo sa rekonstrukcijom zadužbine, i da je za to potrebno mišljenje i uputstvo Uprave za javne nabavke.
– Direkciji je opština, koja je započela projekat rekonstrukcije zadužbine Bogdana Dunđerskog, poverila da taj posao privede kraju. Desili su se nepredviđeni radovi i viškovi radova koje je opština ugovorila, 15 posto nepredviđenih i 10 posto viškova radova nakon pregovaračkog postupka, i mi smo se 7. jula 2015. godine i dopunom dopisa 23. jula obratili Upravi za javne nabavke za mišljenje u vezi primene Zakona o javnim nabavkama. Tek 14. septembra smo dobili odgovor u kome se navodi da jedina mogućnost jeste ponovno sprovođenje otvorenog postupka za predmetne radove. Nakon što je opština ugovorila i isplatila tih 10 posto za viškove i 15 posto za nepredviđene radove, mi smo utvrdili da određeni radovi treba da se izvedu i da izvođač nije uradio određene radove u sklopu rekonstrukcije, jer je bilo potrebno da se pre toga urade radovi koji nisu bili ugovoreni. Nije bio moguć nastavak rekonstrukcije zadužbine zato što je bilo potrebno da se izvede desetak vrsta radova, a mi nismo imali mogućnost dodatnog ugovaranja, te smo se obratili Upravi za javne nabavke – rekao je Goran Matić.
Dakle, ono što je opština ugovorila nije moglo da se uradi bez radova koje Direkcija naknadno ustanovila?
– Izvođač nije uradio sve što je ugovoreno, još ima prostora od ugovorenih radova i osnovnih i ovih 10 i 15 posto, međutim, nastavak nije bio moguć bez ovih radova za koje smo se obratili Upravi za javne nabavke.
Koji su to radovi za koje ste se obratili Upravi, koliko tih stavki ima, ko je utvrdio neophodnost tih radova i da li je to uvršteno u projekat rekonstrukcije?
– Tu ima i nekih nepredviđenih radova, ima radova koji nisu predviđeni projektom, a ima i viškova radova, negde se radi o povećanju, negde o smanjenju kvadrature (procenjena vrednost „viškova i nepredviđenih radova“ je 500.000 dinara sa PDV-om, a u postupku javne nabavke utvrdiće se tačan iznos; op. nov).
Da li je i za radove na koje je dobijena saglasnost Uprave za javne nabavke potrebna ili tražena saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika, s obzirom na to da je objekat zadužbine pod zaštitom države?
– Obratićemo se i Zavodu za zaštitu spomenika u vezi sa rekonstrukcijom, jer rekonstrukcija objekata, pa tako i zadužbine Dunđerskog, je zahtevan posao, gde investitor ne može da ima tačnu informaciju o tome šta je sve potrebno uraditi. Želim da napomenem još jednom da je projekat rekonstrukcije zaista urađen brzo, kratak je bio rok za izradu projekta, opština je konkurisala sa tim projektom i dobila sredstva, ali nailazimo na teškoće u radu.
Mislite na projekat koji je uradila firma „Lamda studio“ iz Novog Sada?
– Jeste, nailazimo na poteškoće u realizaciji tog projekta, ali izborićemo se sa tim i privesti investiciju kraju.
Rekonstrukcija je trebala biti završena pre godinu dana. Kada očekujete da će prva faza obnove zadužbine biti urađena?
– Ne mogu precizno da odgovorim, jer predstoji sprovođenje otvorenog postupka javne nabavke za dodatne radove koji traje 30 dana, ali očekujem da će opština tu proceduru pokrenuti u kratkom roku kako bi se izabrao izvođač i radovi bili nastavljeni.
Za realizaciju ovog projekta bilo je predviđeno oko 10 miliona dinara, hoće li taj iznos biti dovoljan i koliko će dodatni radovi uvećati vrednost projekta?
– Ne bih mogao da licitiram koliko će to uvećati vrednost radova, javna nabavka će pokazati koje su tržišne cene u ovom momentu, ali se nadamo da će se to uklopiti u predviđena sredstva za prvu fazu. Moram da podsetim da je izvođač koji je izabran na tenderu, za oko 1,5 milion dinara bio povoljniji od sledećeg izvođača, tako da sredstva koja su namenjena za prvu fazu će, nadam se, biti dovoljna.
Šta je ugovoreno?
Od početka rekonstrukcije objekta zadužbine Bogdana Dunđerskog radovi su u nekoliko navrata obustavljeni, bilo je zatim i nepredviđenih radova. Zbog toga je novinar Bečejskog mozaika zatražio iz Direkcije za izgradnju podatak o tome koliko je takvih situacija bilo, o kakvim radovima je reč i kolika je njihova vrednost.
U dopisu iz Direkcije koji je dostavljen novinaru navodi se da „radovi na rekonstrukciji dela zadužbine Bogdana Dunđerskog u Bečeju, koji su bili definisani projektnim zadatkom, ugovoreni su na osnovu javne nabavke JN 8/14 i na osnovu nabavke dodatnih radova na rekonstrukciji zadužbine Bogdana Dunđerskog u Bečeju JN 8.1/14.“
Piše, zatim, da je ugovorena vrednost radova od 11. juna 2014. godine 3.308.814 dinara (3.970.577 dinara sa PDV-om), a da je „ugovorena vrednost nakon ispravke računske greške“ 10. novembra 2014. godine bila 3.502.883 dinara (4.203.460 dinara sa PDV-om). Vrednost ugovorenih viškova radova u visini od 10 posto od 11. juna 2014. godine iznosi 350.288 dinara (420.345 dinara sa PDV-om), a vrednost ugovorenih nepredviđenih radova u visini od 15 posto od 13. januara 2015. godine je 525.422 dinara (630.507 dinara sa PDV-om). Ukupna ugovorena vrednost radova zajedno sa viškovima i nepredviđenim radovima od 13. januara 2015. godine je 4.378.594 dinara, odnosno 5.254.313 dinara sa PDV-om.
Lj.M.