Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Renoviran je Dečji dispanzer: Čeka se novac od opštine

Renoviran je Dečji dispanzer: Čeka se novac od opštinetrg_fontane

Prošlog petka je završeno renoviranje zgrade Dečjeg dispanzera. Radovi su započeti krajem juna, izvođeni su parcijalno, a njihova vrednost je oko 1,5 miliona dinara. Za taj novac urađeno je krečenje, zamenjeni su podovi, postavljene su sanitarne pločice, a toaleti su renovirani i opremljeni.

Direktor Doma zdravlja Siniša Šijačić je rekao da je u ovoj ustanovi doneta odluka da se renoviraju objekti Doma zdravlja, te je prethodnih godina prvo renoviran centralni objekat: „Ove godine smo rešili da uz pomoć lokalne samouprave renoviramo Dečji dispanzer, koji je inače izgrađen 1943. godine. Prva faza radova je obuhvatila renoviranje svih toaleta i koštala je oko 300.000 dinara. U drugoj fazi su zamenjeni podovi – stavljene su sanitarne pločice, a u većem delu je postavljen specijalan pod za ovakve ustanove – a za to je trebalo obezbediti oko 1.300.000 dinara. Dogovoreno je i predviđeno budžetom da deo troškova snosi lokalna samouprava (oko 800.000 dinara), a deo da finansiramo iz sopstvenih sredstava (oko 500.000 dinara). Čekamo da prođe rebalans opštinskog budžeta i da nam lokalna samouprava prebaci svoj deo, jer smo za sada sve sami finansirali. Inače, u svim objektima Doma zdravlja, i u čekaonicama i ordinacijama, postavljeni su najmoderniji aparati (preko 100 aparata) za suvo pranje ruku koji su bitni za prevenciju, pogotovo ako se ima u vidu da se poslednjih godina javljaju razne epidemije kao što je bio ’ptičji’, a prošle godine ’svinjski’ grip“.
Načelnica Dečjeg dispanzera Kosana Nešić smatra da je renoviranje ustanove bilo neophodno, prvenstveno jer je ona namenjena deci: „Mislim da je u današnje vreme ovako nešto uraditi zaista veliki podvig, s obzirom na krizu, ali je bilo krajnje vreme za taj posao. Renoviranje je išlo u fazama, tako da rad sa pacijentima nije prekidan, bilo je poteškoća jer smo se selili iz prostorije u prostoriju, sa sprata u prizemlje i obratno, ali moralo se tako. Nije bilo prekida u lečenju bolesnih pacijenata, a nismo zapostavili ni preventivni rad za koji pacijenti i ne znaju. Tokom renoviranja objekta smo sproveli revakcinaciju dece iz šestih razreda, pregledali đake iz Gimnazije, radilo je i savetovalište za bebe i adolescente“.
Na opasku da su pacijenti ipak negodovali zbog otežanog funkcionisanja rada Dečjeg dispanzera, dr Nešić je rekla: „Mnogi pacijenti nisu bili svesni da je podvig uspeti u tome da posao ne stane a istovremeno da se renovira objekat. Mislim da nismo imali ozbiljnijeg zastoja. Razlog za negodovanje može biti i priliv većeg broja pacijenata. Nije u pitanju grip, ali je očigledan porast respiratornih infekcija koje su verovatno povezane sa polaskom dece u kolektiv, ali svaki pacijent je primljen“.
S obzirom na trend povećanja respiratornih infekcija dr Nešić je pored opšte preporuke o uzimanju više vitamina, o zdravoj ishrani, češćem provetravanju prostorija, skrenula pažnju i na potrebu podizanja nivoa kulture u sprečavanju širenja infekcija.
„Čini mi se da je potrebno malo podići kulturu prevencije širenja respiratornih infekcija. To je propagirano i na televiziji u vreme ’svinjskog gripa’, kako kašljati, kako kijati, kako obrisati nos. To su navike koje se stiču kod kuće, a te sitne mere sprečavaju širenje respiratornih infekcija u dečjim kolektivima“, objasnila je dr Nešić.
Inače, određeni broj vakcina protiv „svinjskog“ gripa izazvanog virusom AH1N1, postoji i u Dečjem dispanzeru i u Domu zdravlja, i zainteresovani je mogu primiti do kraja oktobra, a preporučuje se svim ugroženim grupama, hroničnim bolesnicima, trudnicama, starijim od 65 godina i deci.
Direktor Doma zdravlja Siniša Šijačić je rekao da nema nove informacije u vezi „svinjskog“ gripa: „Vakcine protiv ovog gripa imamo, ali je krajnji rok za vakcinaciju kraj oktobra. Što se tiče vakcine protiv sezonskog gripa, još je nismo dobili, očekujemo da će to biti u novembru. Poslednjih nekoliko godina dobijali smo oko 700 doza, a pravo na tu vakcinu su imale osobe iz rizičnih grupa. Sve dobijene količine smo besplatno dali pacijentima iz ovih grupa ako su imali overenu zdravstvenu knjižicu“.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *