U prošlom broju novina objavili smo tekstove o tome šta je obeležilo prošlu godinu u svetu i u Srbiji, a u ovom ćemo se podsetiti najvažnijih dešavanja u 2016. godini o kojima smo pisali na stranicama Bečejskog mozaika.
Januar
Na naslovnoj strani u Bečejskom mozaiku koji je izašao iz štampe na kraju 2015. godine objavljen je članak o prođi, odnosno kupovini PIK-a „Bečej“ naslovljen „Prodat PIK `Bečej`: Novi vlasnik `MK grupa`“ u kom između ostalog piše: „Za nešto više od pet minuta licitiranja `MK grupa` Miodraga Kostića kupila je PIK `Bečej` u bankrotu na licitaciji održanoj 17. decembra u upravnoj zgradi kombinata u centru Bečeja za 45,5 miliona evra, jer je ponudila pola miliona evra više od Industrije mesa `Matijević` za kombinat u celini, bez dvorca `Fantast`. Kapital PIK-a je procenjen na 85,5 miliona evra, a početna cena na licitaciji bila je 42,7 miliona evra. `MK grupa` je kupila RJ Ratarstvo u čijem sklopu je 2.908 hektara zemljišta pod sistemima za navodnjavanje, centar za doradu semena, mešaonica stočne hrane, silosi kapaciteta od 44.500 tona i mehanizacija. U RJ Svinjarstvo postoji farma na kojoj godišnje može da se proizvede 100.000 tovljenika. U RJ Govedarstvo su dve farme kapaciteta 1.950 krava, tu je zatim Fabrika za preradu povrća `Flora`, deo ribnjaka, restoran `Ribnjak` i poslovni prostor u `Master centru` u Novom Sadu. Dvorac `Fantast` nije prodat, jer ga je zemljoposednik Bogdan Dunđerski zaveštao Matici srpskoj, ali će novi kupac imati pravo zakupa i na tom objektu. U finansijskom izveštaju kombinata za 2014. godinu navodi se da je broj zaposlenih 1.361, ali se barata i podacima da je u kombinatu sada zaposleno 1.126 radnika na neodređeno vreme i 168 na određeno vreme. Sve u svemu, za sada se ne zna koliko će zaposlenih novi vlasnik da zadrži. Osim oko 3.000 hektara poljoprivrednog zemljišta koje je vlasništvo kombinata, firma gazduje i sa oko 8.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta u zakupu.“
Pored toga, krajem decembra meseca imenovan je i novi direktor „Potisja“ i osvetljen je kružni tok na ulazu u Bečej iz pravca Novog Sada, novu rasvetu je dobila i hala u SC „Đorđe Predin Badža“. Nakon prodaje, u PIK-u „Bečej“ oko 500 radnika je dobilo otkaz, a u Bečejskom mozaiku je objavljen dodatak čije je štampanje podržao Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje pod naslovom „Obnova centra Bečeja – kako će opština da potroši više od milion evra?“ u kom se između ostalog govori o predstojećem renoviranju Pogače.
Februar
U februaru su bile aktuelne predizborne aktivnosti s obzirom na to da su raspisani izbori za april, a ispred zgrade opštine okupljali su se nekadašnji radnici PIK-a koji su u međuvremenu otpušteni. U našem listu o tome je objavljen tekst u kom između ostalog piše: „Nakon četiri godine stečaja i rešenja suda o bankrotu PIK-a `Bečej` u maju prošle godine, kombinat je sredinom decembra na javnoj licitaciji prodat `MK grupi` Miodraga Kostića za 45,5 miliona evra. Krajem prošle godine svi zaposleni nekadašnjeg giganta ostali su bez posla i upućeni su na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje. Od tada deo zaposlenih je ponovo primljen u kombinat, reč je o 650 ljudi.
Radnici su krajem januara počeli da se okupljaju ispred opštinske zgrade, tražeći pomoć od opštine i države, koja im je, kako kažu, obećana. Sedamdesetak radnika svakodnevno je tražilo da im se obrati predsednik opštine i da im pruži odgovore. Inače, novi vlasnik kombinata nema obaveza iz oblasti socijalne zaštite, jer je kupio samo imovinu. Na pitanje novinara da kažu šta tačno zahtevaju, bivši radnici PIK-a rekli su da nemaju određene zahteve, već da se osećaju prevarenim i da očekuju pomoć koju su im obećali njihovi predstavnici sindikata, a to je, kako su rekli, dogovoreno na sastanku u Vladi Srbije, kojem su prisustvovali njihovi sindikalisti, novi vlasnici iz `MK grupe` i predstavnik lokalne samouprave. Nekadašnji predsednik nekadašnjeg sindikata `Nezavisnost` u PIK-u Aleksandar Pešić je rekao da bivši radnici `ne terete` novog vlasnika kombinata, `MK grupu` ni za šta, `jer je ona, u skladu s zakonskim odredbama preuzela kompaniju bez obaveza prema zaposlenima. Od njih nismo dobili nikakva obećanja. Ali, od vlade jesmo. Žalosno je da u stečaju, primera radi, jedna svinja i jedna krava vrede više od majke s troje dece. Od 13.000 dinara sa biroa za nezaposlene ne može se preživeti`, rekao je Pešić. O tome šta će biti sa nekadašnjim zaposlenima u PIK-u predsednik opštine Vuk Radojević je rekao da se na sastanku u Vladi Srbije opština obavezala da će uz pomoć države preuzeti brigu o onima koji su ostali bez posla.“
U februaru je iz Direkcije za izgradnju najavljeno asfaltiranje ulica, predsedniku opštine Bečej Vuku Radojeviću uručena je plaketa za aktivno učešće i organizaciju humanitarnih akcija u 2015. godini, a početak rekonstrukcije gradskog trga nakon okončane javne nabavke odložen je zbog žalbe jednog od ponuđača.
Mart
Nastavljen je protest nekadašnjih radnika PIK-a i pokušavalo se naći rešenje. Predsednik opštine Bečej Vuk Radojević saopštio je: „Jedini koji razumeju problem i muku ljudi su opština i Vlada Srbije.“ S druge strane iz sindikata su poručili: „Tražimo od države samo to što nam je obećala“.
Novo rukovodstvo u „Potisju“ omogućilo je plaćanje duga na rate a iz Komunalca je poručeno da je cilj u 2016. godini tržišno poslovanje. Fudbaleri Bečeja su završili pripreme za početak drugog dela prvenstva i imali su „generalku“ sa Hajdukom u Čurugu, gde su u utakmici finala kupa Teritorijalnog saveza Novog Sada izgubili na penale.
Nakon sastanka otpuštenih radnika PIK-a i predsednika opštine u Vladi dogovoreno je da će Vlada obezbediti socijalnu pomoć ali nije rečeno kada će se to dogoditi – da li pre ili posle izbora. I kako i koliko? Do izbora je ostalo još mesec dana a u Bečeju su proglašene samo tri izborne liste.
Predstavnici KfW banke su posetili Bečej u vezi projekta upotrebe geotermalne energije u sistemu daljinskog grejanja.
April
Pripreme za izbore su užurbane. U Bečeju je proglašeno osam izbornih lista. Račun Toplane je blokiran, a na vodozahvatnom polju počelo je bušenje novog bunara, takozvanog blizanca – 2015. godine je izbušen jedan na dubini od 80, a ovaj na dubini od 130 metara – kojim je trebalo da se omogući kvalitetnije vodosnabdevanje Bečeja. Izvođač radova na bušenju novog bunara bio je „Geoinženjering“ iz Beograda koji je bio jedini ponuđač u postupku javne nabavke.
„Novi bunar i trenutno aktivnih 17 bunara trebalo bi da obezbede normalno vodosnabdevanje i tokom leta, čak i na višim spratovima kolektivnih zgrada. Očekuje se da nakon opremanja i postavljanja elektroinstalacija koje je trenutno u toku i treba da bude završeno za nekoliko dana, nakon analize vode novi bunar bude pušten u rad tokom sledeće nedelje. Za ovu investiciju, vrednu oko 5 miliona dinara, Javno preduzeće Vodokanal obezbedilo je novac iz sopstvenih sredstava“.
Započeli su i radovi na iskopavanju kanala pored puta iz Bečeja za Bačko Petrovo selo i najavljena je rekonstrukcija poslednja dva kilometra ovog putnog pravca, na inicijativu predsednika Skupštine opštine doneta je odluka o manjim „platama“ za odbornike, a 21. aprila, neposredno pred izbore, iz štampe je izašao 700. broj Mozaika. U narednom broju objavljeni su rezultati izbora po kojima koalicija SNS mogla je sama da oformi vlast.
Predstavnici Tenze su posetili Toplanu a u „Potisju“ je započeta primarna selekcija otpada.
Maj
Nedaleko od Bečeja 6. maja je registrovan zemljotres, međutim, građani su to neznatno osetili. Prema podacima Republičkog seizmološkog zavoda, 6. maja u 15:51 časova registrovan je zemljotres magniture 2,3 jedinica Rihterove skale nedaleko od Bečeja. Intenzitet u epicentru procenjen je na III stepena Merkalijeve skale, a zemljotres takvog intenziteta ne može prouzrokovati oštećenja na objektima.
Posle prve dve nedelje maja još nije bilo poznato ko će da vlada sa naprednjacima u Bečeju, nije se znalo kada će početi radovi na rekonstrukciji trga i rekonstrukcija puta za Bačko Petrovo Selo. Toplana je i dalje bila pod blokadom, a sanacija gradske deponije nije završena u roku.
Lokalni parlament je konstituisan 19. maja, a Srbijagas je odblokirao račune Toplane.
Bečej je posetio turski ambasador.
Jun
Na drugoj sednici Skupštine opštine u novom sazivu doneta je odluka o pomoći bivšim PIK-ovcima koja je trebala da iznosi od 63.000 do 252.000 dinara. Kako piše u tekstu koji je objavljen u 704. broju Bečejskog mozaika 10. juna, „Vlada Srbije je 15. aprila, nakon što su joj se zvaničnici Bečeja obraćali više puta, donela zaključak – pod oznakom `poverljivo` – da se iz republičkog budžeta isplati jednokratna novčana pomoć `radi prevazilaženja izuzetno lošeg životnog standarda građana na teritoriji opštine Bečej`. Taj zaključak zaveden je u pisarnici opštine Bečej 26. maja (inače, oznaka tajnosti `poverljivo` skinuta je sa zaključka vlade 24. maja). Na osnovu ovog zaključka koji je potpisao predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, Skupština opštine Bečej je donela odluku o utvrđivanju programa prevazilaženja stanja socijalne ugroženosti određene kategorije stanovništva na teritoriji opštine Bečej, a ta odluka treba da omogući da Centar za socijalni rad isplati pomoć bivšim zaposlenima PIK-a (novac će biti uplaćen u opštinski budžet i zatim transferovan na račun Centra).“
Novi predsednik Skupštine opštine postao je Nenad Tomašević, predsednik opštine Vuk Radojević, njegov zamenik Dragan Tošić, a Opštinsko veće je dobilo devet članova.
Počela je sezona kupanja, na nekadašnjem hipodromu kraj Tise održana je smotra oldtajmera, a novi bečejski maturanti su odšetali sa Pogače u život.
Jul
Bečejci spas od velikih vrućina su potražili na bazenu.
Formirana je pokrajinska vlada u kojoj je, između ostalih, za sekretara za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo imenovan Vuk Radojević. On je dao ostavku na mesto predsednika opštine Bečej, a za novog predsednika opštine izabran je Draga Tošić (SNS), njegova zamenica je Dalila Dujaković (SNS), a članovi Opštinskog veća su Anđelko Mišković, Dragan Kovačev, Svetlana Vuletić, Đuro Kričković, Miomir Jelenić, Dejan Terzić, Čaba Štefaniga, Igor Kiš i Karolina Smieško, odlučila je tajnim glasanjem većina odbornika na petoj po redu sednici Skupštine opštine 2. jula.
Bečejac Marko Novaković i Nebojša Grujić osvojili su zlatnu medalju u jednosedu na 200 metara na Prvenstvu Evrope održanom od 24. do 26. juna. Do titule prvaka Evrope Grujić i Novaković stigli su za 31.284 sekunde, što je najbrže vreme zabeleženo u finalima šampionata Evrope.
Avgust
Obeležen je dan Bečeja, dodeljene su nagrade i obećana je obnova gradskog trga za koju je potpisan ugovor sa izvođačem radova. Popravljen je put u delu ulice Zmaj Jovine, kajakaši iz Bečeja su otputovali u Rio na Olimpijadu sa koje je Marko Tomićević doneo srebrnu medalju uz nesvakidašnji doček u Bečeju.
Srušena je bečejska Svilara. Otvoren je dnevni boravak za decu sa invaliditetom.
Fudbaleri Bečeja započeli su prvenstvo u istom rangu takmičenja, jer su prethodno prvenstvo okončali na trećoj poziciji, a u viši rang se plasirala ekipa Bratstva iz Prigrevice.
Obezbeđen je novac u lokalnoj samoupravi za lične pratioce.
Septembar
Predsednik opštine Dragan Tošić je uveo Dane otvorenih vrata. Tokom septembra usledio je još jedan pokušaj prodaje bečejske fabrike nameštaja „8. oktobar“.
Rekonstrukcija Pogače započeta je 15. septembra.
Bečejka Borislava Perić Ranković dokazala je da granice ne postoje: osvojila je dve medalje na Paraolimpijskim igrama u Brazilu. Zlato i srebro.
Oktobar
Pretpremijerno je prikazan film „Jesen samuraja“ koji je sniman u Bečeju.
Radovi na trgu tekli su prema planu, a paralelno je rekonstruisan i vrelovod.
Sanacija gradskog smetlišta još uvek nije bila okončana.
Učenici iz OŠ „Zdravko Gložanski“ pripremali su se da privremeno idu na nastavu u Gimnaziju i OŠ „Petefi Šandor“ zbog planirane sanacije matične školske zgrade. Međutim, zbog žalbe jednog od ponuđača, radovi do kraja godine nisu započeti.
Zijah Sokolović otvorio je četvrti bečejski festival monodrame na kom je i pobedio s predstavom „Međuigre 0-24“.
Novembar
Lekari specijalisti iz Vrbasa ponovo su na raspolaganju Bečejcima. Usledio je još jedan rebalans opštinskog budžeta i doneta je odluka o ukidanju bečejske Direkcije za izgradnju, a lokalna vlast je odgovorila negativno na pitanje „Železnica Srbije“ da li je u mogućnosti i da li želi da učestvuje u održavanju pružnog pravca Rimski Šančevi – Bečej.
Zabeleženi su rekordni prinosi u bečejskom ataru i nagovešteno je izmeštanje autobuske stanice iz centra grada.
Decembar
Održane su sednice bečejskog parlamenta na kojima je između ostalog doneta i odluka o promeni Plana generalne regulacije, ali je usvojen i opštinski budžet za 2017. godinu. Razrešena je zavrzlama oko izbora direktora Narodne biblioteke.
I Deda Mraz je došao u Bečej.
V.F.