Jedan od neostvarenih planskih dokumenata opštine, Strategija održivog razvoja, treba da bude promenjen i usklađen s aktuelnom situacijom u Bečeju. Opština je u martu mesecu angažovala Regionalnu razvojnu agenciju Bačka, koja za oko 12.000 evra treba da uradi reviziju i usaglašavanje Strategije sa nacionalnim propisima i strategijama.
Na konferenciji za novinare prošle nedelje je Budislav Medurić, zamenik predsednika opštine, rekao da je agencija Bačka uradila 90 posto planiranog posla i da sada lokalna samouprava treba da organizuje javnu raspravu o Strategiji: „Planiramo da vrlo brzo organizujemo javne rasprave i tematske okrugle stolove, to bi trajalo nekoliko meseci, ali ćemo pre toga morati doneti odluku o tome da li ćemo taj posao raditi odmah ili nakon godišnjih odmora da bi mnogo ljudi bilo uključeno, kako bismo došli do Strategije koja bi bila prihvatljiva za većinu građana“.
Nadzor kvaliteta Prošle nedelje su lokalnu samoupravu posetili predstavnici procenjivačke kuće koja je verifikovala sistem kvaliteta lokalne samouprave po zahtevima 9000 (ISO9000), kako bi izvršili nadzor. „Dobili smo ocenu da sistem kvaliteta u opštini Bečej zadovoljava i imamo prava da narednih godinu dana imamo sertifikat, što je takođe jedan od zahteva NALED-a“, rekao je Medurić. |
Nakon javnih rasprava sledi usvajanje Strategije održivog razvoja opštine na sednici Skupštine opštine i izrada akcionih planova po oblastima koje se planiraju unaprediti u opštini. Potom bi akcioni planovi trebali da budu ostvareni, a to će se pratiti, kako je Medurić rekao, na taj način što će se ostvarenje akcionih planova jednom godišnje preispitati. „Tako će javnost znati šta se dešava. Dakle, nije prestao rad na reviziji Strategije, samo je lokalna samouprava imala prekid u vezi s tim zbog izbora, a očekujemo da ćemo tu priču zaokružiti posle letnje pauze“, rekao je Medurić.
S obzirom na to da je revizija Strategije održivog razvoja opštine i njeno usaglašavanje sa strategijama na nacionalnom nivou jedan od uslova koji je postavila Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) za sertifikaciju opštine, Marjan Radičević, član Opštinskog veća, govorio je o tome šta je opština uradila i šta treba da uradi kako bi ispunila postavljene zahteve: „Posle konstituisanja nove vlasti treba da se donesu i sprovode godišnji planovi infrastrukturnog razvoja. Ima tu još dodatnih radnji, kao što je odluka o naknadi za korišćenje građevinskog zemljišta i odluka za uređenje građevinskog zemljišta, koje postoje ali treba da se objedine. Radimo na ispunjenju još jednog uslova a to je formiranje kancelarije za lokalni ekonomski razvoj. Uspeli smo da napravimo jedan objedinjeni šalter za dobijanje informacija, to je tzv. jedinstveni šalter Opštinske uprave, gde potencijalni investitor može da dobije informacije i dokumenta iz nadležnosti lokalnih javnih preduzeća. Krajem prošle godine smo inicirali formiranje privrednog saveta, čiji će članovi učestvovati u donošenju planova infrastrukturnog razvoja i nekih drugih bitnih stvari koje su u ingerenciji lokalne samouprave, a tiču se uspostavljanja pozitivnog poslovnog okruženja“.
LJ.M.