Strategija održivog razvoja kojom su predviđeni pravci razvoja opštine Bečej do 2017. godine, usvojena je 2007. godine, međutim, kako nijedan njen deo nije ostvaren, prethodna vlast je, nakon preispitivanja postojećih strategija 2010. godine, donela zaključak da ovaj dokument treba da se promeni i doradi. Posao revizije Strategije održivog razvoja i njeno usaglašavanje sa strategijama viših nivoa i novim propisima poveren je Regionalnoj razvojnoj agenciji Bačka sa kojom je opština u martu mesecu ove godine potpisala ugovor. Proces revizije Strategije treba da bude završen do kraja godine, a u budžetu opštine je za ovaj posao obezbeđeno 1.250.000 dinara (oko 12.000 evra).
Sredinom juna tadašnji zamenik predsednika opštine Budislav Medurić je na konferenciji za novinare rekao da je agencija Bačka uradila 90 posto planiranog posla i da lokalna samouprava treba da organizuje javne rasprave o Strategiji, međutim, javne rasprave nisu održane.
O tome dokle je stigao proces revizije Strategije održivog razvoja opštine Bečej, direktor Regionalne razvojne agencije Bačka Srđan Vezmar je sredinom oktobra rekao da se radi njeno usklađivanje sa prioritetima u strategiji Evropa 2020, odnosno usaglašavanje prema tri ključna nosioca evropske strategije, to je socijalni, održivi i ekonomski razvoj.
„Sa pokrajinskim sekretarom za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu smo dogovorili da na nivou cele Vojvodine, sve nove strategije budu na isti vremenski period, od 2014. do 2020. godine. Taj okvir smo odabrali jer on obuhvata novi budžet Evropske unije od 2014. do 2020. godine i vaša Strategija će biti sinhronizovana sa strategijom Evropa 2020 i kroz nju ćemo utvrditi prioritete opštine da lakše može da pristupi fondovima Evropske unije od 2014. godine“, objasnio je Vezmar. On je obećao da će Strategija održivog razvoja opštine biti završena do kraja godine.
Na konstataciju da je prethodni zamenik predsednika opštine Budislav Medurić sredinom aprila najavio da opština Bečej u junu očekuje sertifikaciju od Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED), kao i da je to jedan od razloga zbog čega se užurbano radi na reviziji lokalne Strategije održivog razvoja i na formiranju kancelarije za Lokalni ekonomski razvoj kao uslova za dobijanje sertifikata za opštinu sa povoljnim poslovnim okruženjem, Vezmar je odgovorio: „Vi ste kao opština započeli proces sertifikacije kod NALED-a, i imali ste mogućnost da se završi sertifikacija u junu ove godine, ali ne znam da li je to u tom trenutku bilo i realno. Novi datum koji smo planirali za naše aktivnosti, za formiranje Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, za usaglašavanje Strategije, za formiranje privrednog saveta i još neke aktivnosti, je jun sledeće godine“.
Proces revizije lokalne Strategije održivog razvoja prokomentarisao je pokrajinski sekretar za međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski, koji je rekao: „Možda je bolje da ovog trenutka budemo za nijansu sporiji da bismo napravili ukupno sagledavanje stanja i uradili posao na način koji će nam omogućiti da kasnije budemo konkurentni. Težište je na međuopštinskoj saradnji i mnoge stvari koje se budu sagledavale i radile, moraće biti urađene tako da u projekte budu uključene dve ili tri opštine. Mi hoćemo da stvari postavljamo na takav način da budu sagledani regionalni interesi sa strane Vojvodine, pa onda mikroregionalni, a naravno da u svemu tome opštine imaju svoj interes. Zato je koordinacija između tri razvojne agencije Srem, Banat i Bačka, sa sekretarijatom koji vodim jako važna, hoćemo da postavimo šta nam je standard, hoćemo da napravimo strategiju razvoja koja prati vremenski period 2014-2020. godine. Mi smo predvideli da 2013. godina bude godina planiranja i programiranja, da bi u 2014. godinu ušli spremni, ali vi ste već odmakli u tom poslu i nećemo vas kočiti“.
LJ.M.