Sanacija gradskog smetlišta započeta je u junu prošle godine i trebala je biti okončana sredinom maja meseca ove godine. Međutim, radovi na deponiji su još u toku.
„Probijeni su vremenski rokovi i to je konstatovano i od strane nadzornog organa i od strane Direkcije za izgradnju, to je zbog viška komunalnog otpada. Ono što je bilo predviđeno projektnom dokumentacijom sanacije deponije više nije aktuelno stanje. S druge strane, vremenski uslovi su takođe značajno otežali izvođenje radova. Zato je napravljen aneks ugovora između investitora, opštine Bečej, i izvođača radova, u kom se konstatuje zbog kojih razloga je došlo do probijanja vremenskog roka. Očekujemo da će u narednih 45-60 dana, ali to ponovo zavisi od vremenskih uslova, u potpunosti biti sanirana deponija shodno projektno-tehničkoj dokumentaciji“, rekao je predsednik opštine Vuk Radojević. Prema njegovim rečima, postoje i izmene u projektu, jer je izvođač predložio da se oko deponije izgradi kvalitetnija ograda od predviđenog, bez povećanja cene. Zbog produženja roka radova, bankarska garancija izvođača je produžena do 11. avgusta.
Da li će opština da plati 200.000 evra manjinskom vlasniku Potisja? Prema informacijama no-vinara iz komunalnog preduzeća Potisje u većinskom vlasništvu opštine Bečej, a u manjinskom firme „Aliska tera“ iz Seksarda, manjinski vlasnik je predočio lokalnoj vlasti da bi da se povuče iz vlasničke strukture Potisja i za to traži 200.000 evra. Upravo je u toku izrada izveštaja o poslovanju Potisja od osnivanja do danas i izveštaja o proceni vrednosti kapitala firme. Ti izveštaji bi trebali biti završeni za oko mesec dana. |
Nakon okončanja sanacije deponije predstoji drugačije lagerovanje otpada (pokrivanje svakog sloja smeća), a potom bi, po projektu, smetlište trebalo da bude zatvoreno, a bečejsko smeće bi trebalo biti transportovano na regionalnu deponiju u Kikindi. Na pitanje kada će se to desiti, direktor Direkcije za izgradnju Goran Matić je odgovorio da će se nakon završetka sanacije deponije „Botra“ pristupiti sanitarnom odlaganju otpada, a nakon okončanja sanacije biće urađen presek stanja da se vidi koliko je prostora ostalo za odlaganje otpada, a te podatke će nadležno komunalno preduzeće Potisje predočiti opštini Bečej. Tada će se znati koliko će vremena to preduzeće moći da odlaže otpad na smetlište. „U posedu tih informacija biće donesena odluka kada će i da li će opština
Bečej da odlaže otpad na ne-
ku regionalnu deponiju. U slučaju da opština ne pristupi regionalnoj deponiji, postoje parcele koje okružuju deponiju na kojima može da se omogući dalje odlaganje otpada, ali to će biti stvar odluke Skupštine opštine i nadležnog komunalnog preduzeća“, rekao je Matić.
Na konstataciju novinara da projekat sanacije deponije „Botra“ predviđa sanaciju, ali i zatvaranje, a potom i rekultivaciju prostora gde se danas nalazi smetlište, Matić je odgovorio: „Tako je, ali nemojte zaboraviti da je tim projektom predviđeno i odlaganje otpada u periodu od 3 do 4 godine, ali zaista je ogromna količina otpada koja pristiže svakodnevno na našu deponiju. Hajde da sačekamo tih 45-60 dana do okončanja sanacije smetlišta i doći ćemo do zaključka da li ćemo i koliko ćemo još moći da odlažemo smeće na deponiju. U svakom slučaju ćemo moći, pitanje je samo koliko dugo“.
K.D.F.