U prostorijama Asocijacije primarnih poljoprivrednih proizvođača Vojvodina agrar u utorak je održan sastanak Upravnog odbora ove asocijacije i predstavnika Kluba „100 P+“ na kojem su usvojeni zahtevi ovih grupacija za nalaženje rešenja za formiranje realne cene pšenice i pravedne isplate štete koju su usevi pretrpeli. Zahtevi će biti prosleđeni Vladi Srbije i Ministarstvu poljoprivrede do kraja nedelje.
Proizvođači pšenice su ove godine veoma loše prošli, imali su velika ulaganja, a sada imaju mala očekivanja s obzirom na to da će tržišna cena, prema najavama, biti niska, od 9,5 do 11,5 dinara.
Stevan Beljanski, predsednik Upravnog odbora Vojvodina agrara, rešenje ovog problema vidi u robnim rezervama. „Nama poljoprivrednicima bi kontakt sa robnim rezervama bio mnogo lakši da su one pri Ministarstvu poljoprivrede, a ne kao što je to sada slučaj, pri Ministarstvu trgovine. Smatramo da to treba da se promeni, a u zahtevu koji ćemo poslati Vladi i Ministarstvu poljoprivrede, naveli smo da minimalne količine pšenice koje treba da otkupe robne rezerve treba da iznose 400.000 tona po ceni od minimalno 14 dinara po kilogramu sa PDV-om. To je nešto minimalno što treba da se uradi, pravo na prodaju pšenice robnim rezervama treba da imaju registrovana poljoprivredna gazdinstva, bez obzira na to da li su osigurana, i pravna lica koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom. Sva kupovina treba da ide preko produktne berze, da bude javna i ispred svake veće asocijacije treba da bude prisutan po jedan član. Zbog velikih problema u žetvi zahtevamo i da subvencije od 14.000 dinara po hektaru budu isplaćene do 10. jula“.
U poslednjih mesec i po dana u Vojvodini su obilne padavine napravile mnogo problema poljoprivrednicima. Reke koje su se na pojedinim mestima izlile u atar i visoke podzemne vode prouzrokovale su ogromnu štetu. Resorno ministarstvo još uvek nije reagovalo, a Vojvodina agrar i „100 P+“ imaju predlog kako da se prevaziđe problem. „Do sada se od nadležnih niko nije oglasio, jer mi nikada ništa ne radimo da predupredimo štete. Vode Vojvodine su jako malo, skoro ništa, uradile da do toga ne bi došlo. Pošto su mnogi poljoprivrednici u problemu zbog visokih podzemnih voda, tražimo da se štete koje su pretrpeli, nadoknade oslobađanjem plaćanja vodnog doprinosa. Predlažemo da se vlasnici ili korisnici zemljišta koji su pretrpeli štete od 20 posto oslobode plaćanja vodnog doprinosa na godinu dana, tamo gde je šteta od 30 do 50 posto, na dve godine i gde su štete preko 50 procenata, poljoprivrednici treba da se oslobode plaćanja na tri godine. Zakupcima državne zemlje, u odnosu na štete koje su pretrpeli, u tom procentu treba smanjiti cenu zakupa“, rekao je Vojislav Malešev, predsednik Kluba „100 P+“.
Dve organizacije poljoprivrednika takođe predlažu Vladi da nadležno ministarstvo pokriva troškove lagerovanja pšenice u javnim skladištima do marta iduće godine (10 para po kilogramu mesečno) bez obzira na kvalitet pšenice.
S.M.