Opštinsko veće je usvojilo preporuku Saveta za bezbednost opštine i dalo saglasnost za sprovođenje projekta „Prevencija nasilja i zlostavljanja dece putem informaciono komunikacione tehnologije (IKT) u osnovnim i srednjim školama“ na teritoriji opštine Bečej, a na osnovu toga i predsednik opštine je doneo odluku o formiranju koordinacionog tela za prevenciju nasilja u osnovnim i srednjim školama, čiji će osnovni zadatak biti primena ove strategije koja će trajati do juna meseca sledeće godine, odnosno do završetka školske godine, saopšteno je 21. novembra na konferenciji za novinare, koju su održali Nenad Tomašević, predsednik opštinskog Saveta za bezbednost, Vuk Radojević, predsednik opštine i Biljana Kikić Grujić, predsednica Centra za prevenciju devijantnog ponašanja mladih iz Novog Sada.
Prema rečima Tomaševića neposredno pre konferencije je održan i sastanak na kom je konstituisano koordinaciono telo i podeljeni su prvi zadaci. Koordinaciono telo ima devet članova, za predsednicu je izabrana Biljana Kikić Grujić, za zamenika predsednika Nenad Tomašević, a članovi su Siniša Šijačić, direktor Doma zdravlja, Svetlana Gagić, v.d. direktora Centra za socijalni rad, Snežana Bašić, predsednica Opštinskog suda za prekršaje, Goran Čimburović, sudija Osnovnog suda u Bečeju, Dejan Matić, inspektor za suzbijanje opšteg kriminaliteta Policijske stanice Bečej, Brankica Tapavica, direktorica OŠ „Sever Đurkić“ i predsednica Aktiva direktora škola i Andrea Galgo Ferenci, članica Opštinskog veća za obrazovanje, kulturu i civilne organizacije.
„Troškovi ovog projekta iznose 374.000 dinara i biće realizovani preko škola, a odnose se na dva akreditovana državna seminara pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, koja će biti održana u Bečeju, zatim su tu troškovi anketa i troškovi radionica i tribina. Osim toga što su se članovi Saveta za bezbednost odrekli svojih naknada ove i sledeće budžetske godine, članovi koordinacionog tela će takođe svoj posao obavljati bez naknade. Nadam se da ćemo tom uštedom moći da omogućimo i drugu fazu projekta, koja, ukoliko mogućnosti budu dozvoljavale i potrebe koje će biti evoluirane na kraju ovog procesa, treba da uključi prevenciju svih oblika nasilja“, rekao je Tomašević.
Biljana Kikić Grujić je istakla da je učešće medija u projektu od izuzetnog značaja, a da su u koordinacioni tim postavljeni predstavnici „upravo iz institucija koje su nadležne za pravovremeno reagovanje, odnosno za prepoznavanje i korake postupanja kad se desi neki oblik nasilja ili zlostavljanja dece“, i da će krajem meseca Ministarstvo prosvete i Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja u zgradi opštine održati dva četvorodnevna akreditovana seminara za predstavnike Centra za socijalni rad, suda i škola o elektronskom nasilju i njegovim posledicama.
Prve aktivnosti u školama predviđene su već za 28. i 29. novembar, kada će biti održane prve radionice u osnovnim školama na teritoriji opštine Bečej, a u okviru tih radionica će biti sprovedene i anonimne ankete.
Predsednik opštine je rekao da je na konferenciji nedavno održanoj u Skupštini Vojvodine predloženo i podržano ovakvo aktivno delovanje i na nivou pokrajine, odnosno da je predloženo Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje da u saradnji sa školskim upravama organizuje i održi okrugle stolove o bezbednosti dece u ustanovama obrazovanja i vaspitanja na teritoriji svake školske uprave. „Takođe je preporučeno lokalnim samoupravama da obrazuju radno telo, u koje će biti uključeni svi subjekti koji mogu da doprinesu bezbednosti, to su predstavnici lokalne samouprave, policijske uprave, centara za socijalni rad, osnovnih i srednjih škola, nevladinih organizacija u cilju blagovremenog međusobnog obaveštavanja i koordiniranog delovanja radi efikasnijeg i bržeg reagovanja kada se desi nasilje ili eventualno zlostavljanje ili zanemarivanje dece. Još jedan zaključak sa ove konferencije je da se predloži Vladi Vojvodine obrazovanje koordinacionog tela za celu teritoriju Vojvodine, čiji bi zadatak bio praćenje i sprovođenje aktivnosti. Mi smo već i bez te preporuke pristupili aktivnostima i formirali koordinaciono telo. To ukazuje na to da smo prepoznali značaj ovog problema. To govori da ovo što radimo zaista radimo sa željom i namerom da predupredimo probleme, da delujemo preventivno“, rekao je Radojević.
LJ.M.
Pravo na bezbednost
U Narodnoj biblioteci nedavno je organizovana panel diskusija o bezbednosti dece i mladih u Bečeju u okviru projekta „Multiplikovano ka NE-nasilju“ da bi bio „Svaki dan dan deteta“ koji zajednički sprovode Građanski fond „Panonija“ iz Novog Sada, Pestaloci fondacija iz Švajcarske, Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu i Društvo prijatelja dece opštine Bečej.
Ciljevi projekta su ostvarivanje prava na bezbednost dece i mladih prevencijom nasilja u Vojvodini i podizanje stepena svesti građana o važnosti prevencije nasilja i diskriminacije u okviru zaštite bezbednosti dece i mladih.
U diskusiji su učestvovali predstavnici Opštinskog veća, Saveta za bezbednost, projekta „Škola bez nasilja“, Aktiva direktora škola, školskog odbora, saveta roditelja, Dečjeg vrtića, Centra za socijalni rad, Doma zdravlja, Crvenog krsta, grupe „Kosmopolite“, Društva prijatelja dece, opštinski ombudsman, prosvetni inspektor. Predstavljeno je aktuelno stanje i predložene
su preporuke za rešavanja problema bezbednosti dece i mladih u Bečeju.