Komitet regiona i Evropska trening fondacija početkom decembra organizovala je u Briselu seminar pod nazivom „Promocija socijalne inkluzije na lokalnom nivou“, čiji je cilj bio upoznavanje zemalja zapadnog Balkana sa socijalnom politikom Evropske unije.
Skupu je pored predstavnika iz Beograda, Obrenovca, Bora i Rume, u ime lokalne samouprave Bečej prisustvovala članica Opštinskog veća zadužena za obrazovanje, kulturu i civilne organizacije Andrea Galgo Ferenci. Ona je novinarima prenela zaključke sa tog skupa, ističući da je rečeno da zemlje, potencijalni kandidati, u toj sferi pokazuju određeni stepen sličnosti i da finansijska ograničenja utiču na sposobnost da se obezbede ili podrže socijalne usluge ugroženim grupama sa specifičnim potrebama (deca, mladi, starije osobe, manjine, osobe sa invaliditetom, žene, žene žrtve nasilja u porodici, siromašni ljudi, interno raseljena lica, izbeglice), te da su u tim zemljama u toku administrativne reforme, odnosno proces decentralizacije, međutim, da finansiranje ne prati u dovoljnoj meri ovaj proces.
„Rečeno je da zakoni u ovoj oblasti nisu u dovoljnoj meri harmonizovani sa zakonima Evropske unije i da nedostaje novca za realizaciju projekata iz ovih oblasti. Na skupu smo dobili opšte informacije o socijalnoj politici Evropske unije u skladu sa strategijom ’Evropa 2020’ i prezentovani su primeri kako se u praksi u Evropskoj uniji odvija socijalna inkluzija i koji su to nivoi vlasti koji su uključeni u realizaciju socijalne inkluzije. Dobili smo praktične primere za sprečavanje i suzbijanje siromaštva, nezaposlenosti, zatim o inkluziji u školama i socijalnim ustanovama, a zaključeno je da je najveći zadatak pred lokalnim samoupravama da naprave socijalne karte koje će biti osnova za dalje akcije svih nas“, navela je Galgo Ferenci. Rekla je i da je Opštinsko veće lokalne samouprave već donelo odluku da se izradi baza podataka nevladinih organizacija u oblastima kulture, socijalne zaštite, sporta i zaštite životne sredine, obrazovanja itd.
„U mnogim zemljama zapadne Evrope nevladine organizacije pomažu u realizaciji socijalne inkluzije, zato je važno da se u bečejskoj opštini napravi baza podataka koja će nam omogućiti da uspostavimo bolju međusobnu saradnju, jer će nam kao učesnicima skupa, Komitet regiona slati pozive na konkurse, a saradnja između opštine i nevladinih organizacija ne treba da se sastoji samo u njihovom finansiranju, nego treba i da ih savetujemo i upućujemo na neke druge moguće izvore finansiranja“, objasnila je Galgo Ferenci.
Ona je saopštila da će bazu podataka raditi zaposleni u Opštinskoj upravi u saradnji sa Odeljenjem za informatiku i pozvala sve civilne organizacije da dostave svoje podatke kako bi se napravila sveobuhvatna baza podataka.
LJ.M.
becej.nvo
Sve nevladine organizacije sa teritorije opštine Bečej svoje podatke (naziv nevladine organizacije, adresu, kontakt osobu, kontakt telefon, i-mejl adresu i delatnost tj. oblast delovanja) treba da pošalju na adresu opštine: [email protected].