Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Stavovi za i protiv: Sistem za praćenje fizičkog razvoja đaka „Zdravitas“ – roditelje niko nije pitao

Sistem za praćenje fizičkog razvoja đaka „Zdravitas“ – roditelje niko nije pitao

Sistem za praćenje fizičkog razvoja učenika Ministarstva prosvete „Zdravitas“ nedeljama izaziva podeljene reakcije roditelja i prosvetnih radnika, te sindikata prosvetara širom Srbije.

Navrat-nanos najavljen sistem „praćenja“ fizičkog razvoja đaka je izuzetno „netolerantan“, jer su roditelji dece stavljeni pred svršen čin.

Razredne starešine saopštavale su roditeljima u brojnim slučajevima u viber grupama ili na roditeljskim sastancima da ukoliko daju svoje lične podatke imaće uvid u podatke svoje dece u „Zdravitasu“, a ako ne, njihovo dete će svakako biti praćeno, s tim što roditelji tada neće imati uvid u rezultate svog deteta, koji će se svakako beležiti kao statistički podaci.

U Bečeju je ne mali broj roditelja izričito zabranio korišćenje podataka deteta (veoma je moguće da se to neće uzeti u obzir), a postoje i celi razredi u kojima su roditelji jednoglasno rekli da zabranjuju da se podaci njihove dece koriste.

Društvenim mrežama kruži i formular koji roditelji popunjavaju čime kao staraoci dece zabranjuju prikupljanje podataka.

Za „Zdravitas“ 350.000 evra

Po pisanju Nove ekonomije sistem za praćenje fizičkog razvoja učenika „Zdravitas“ poreske obveznike koštao je 35 miliona dinara bez PDV-a (42 miliona dinara sa PDV-om) odnosno oko 350.000 evra.

„Zdravitas“ pribavlja podatke o zdravlju učenika, od trećeg razreda osnovne škole do završetka srednje škole, a posao izrade softverskog rešenja dobili su Fakultet sporta i fizičkog vas pitanja, Fakultet organizacionih nauka, Saga d.o.o. Beograd i PortalMaster Solutions d.o.o, piše Nova ekonomija.

Tender za taj posao je raspisan u maju, ugovor je dodeljen krajem juna. Naručilac „Zdravitasa“ bila je Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu, a njime upravlja Ministarstvo prosvete.

„Praćenje motornog razvoja dece sa uticajem na kogniciju emocije i ostale komponente ličnosti“

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović „Zdravitas“ je najavila krajem avgusta, objašnjavajući da će preko njega ministarstvo „pravovremeno uočavati i otklanjati eventualne nepravilnosti kod dece“.

Ona je tada objasnila da se radi o projektu sa Ministarstvom zdravlja i da će se kroz ovu platformu pratiti motorni razvoj dece sa „uticajem na kogniciju emocije i ostale komponente ličnosti“ dece uzrasta od trećeg razreda do završetka srednje škole.

Ona je tada u intervjuu rekla da su u projekat uključeni školski pedagozi, psiholozi i lekari i kazala da „rana detekcija u 70 odsto slučajeva kod preduzetih stručnih mera popravlja poteškoću koju dete ima“.

S obzirom na to da su roditeljima koji imaju decu sa telesnim invaliditetom iz pojedinih škola rekli da njihova dece neće učestvovati u tom projektu, redakcija Bečejskog mozaika uputila je pitanja Ministarstvu prosvete o tome da li će „Zdravitas“ pratiti i motorni razvoj dece sa invaliditetom, ako hoće, na koji način, a ako neće, zašto neće, naime, ukoliko se ta deca ne prate, za razliku od zdravorazvojne dece, jedna populacija čini se nevidljivom.

Iz Ministarstva prosvete do trenutka pisanja ovog teksta nije bilo odgovora na pitanja.

Inspekcijski nadzor nad Ministarstvom prosvete

„Zdravitas“ je postao „vidljiv“ nakon što su se pobunili prosvetni sindikati.

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti pokrenuo je postupak vanrednog inspekcijskog nadzora nad Ministarstvom prosvete, zbog sumnje da se ovom platformom krši Zakon o zaštiti podataka o ličnosti.

Građane je o tome obavestio Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS), na čiju inicijativu je i pokrenuta provera potencijala za zloupotrebe prilikom obrade podataka o zdravlju maloletnih lica.

(Ilustracija: pexels.com)

Predstavnici sindikata su istakli da se u bazu podataka „Zdravitasa“ pohranjuju JMBG i učenika i roditelja, jedinstven obrazovni broj đaka, pol, visina i masa deteta, masna komponenta telesnog sastava, trčanje na 20 metara sa progresivnim povećanjem brzine i niz drugih podataka koji se mere na časovima fizičkog vaspitanja.

NSPRS je od Ministarstva prosvete zahtevao i objašnjenja o tome sa koje budžetske pozicije će se isplaćivati dodatni rad nastavnika čije se angažovanje zahteva u sprovođenju „Zdravitasa“, ko će imati pristup podacima pri kupljenim u okviru projekta i koje mere su planirane i do sada preduzete da bi se pojedinačni i zbirni podaci zaštitili od zloupotrebe.

Podaci iz „Zdravitasa“ su samo brojevi, „nisu to nikakvi podaci za CIA, BIA niti Vojsku Srbije“

Po pisanju dnevnog lista Danas, reagovao je i Srpski savez profesora fizičkog vaspitanja i sporta, objašnjenjem da „Zdravitas“ nije ni šta drugo nego softver za praćenje biološkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika koje je uvedeno u program nastave i učenja 2017. godine.

„Podaci koji se unose su ništa drugo nego brojevi (vrednosti) sa motoričkih testova, nisu to nikakvi podaci za CIA, BIA niti Vojsku Srbije. Ko god je revnosan nastavnik i čita programe nastave i učenja zna o čemu se radi. Priče o 40-časovnoj radnoj nedelji ovde ne piju vodu. Ako nastavnik ne bi radio testiranja koja su, napominjemo, prva nastavna tema u programu fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, to bi bilo isto kao kad bi nastavnik recimo geografije rekao: ’Neću da predajem o vasioni’ ili matematičar: ’Geometrija me ne zanima, neću to da radim’“, navodi se u objavi na Fejsbuk stranici Srpskog saveza profesora fizičkog vaspitanja i sporta.

Miroslav Marković, potpredsednik ovog udruženja, za Danas je rekao da „Zdravitas“ nije nikakav nov projekat već samo softver koji će pomoći nastavnicima fizičkog vaspitanja i učiteljima da upišu rezultate testiranja i merenja što je prva nastavna tema u programu nastave i učenja fizičkog vaspitanja. On je istakao da će podatke o detetu moći da vidi samo roditelj i predmetni nastavnik, dok će u centralnoj bazi biti vidljivi Jedinstven obra zovni broj učenika (JOB), njegov uzrast, razred i podaci o motoričkim sposobnostima.

Zakonom o osnovama sistema obrazovanja vaspitanja predviđeno je da u registar učenika preko JOB-a unose i podaci za određivanje telesnog i motoričkog statusa učenika u okviru obrazovno-vaspitnog sistema, dobijenih kroz sistem praćenja telesnog i motoričkog statusa učenika u okviru nastave fizičkog i zdravstvenog vaspitanja.

U tekstu Danasa je navedeno da je Marković, odgovarajući na najave nekih zaposlenih da neće učestvovati u predviđenim aktivnostima jer im ne ulaze u 40-časovnu radnu nedelju, rekao da je realizacija programa nastave i učenja deo radnog vremena nastavnika, i da su pomenuta merenja motoričkih sposobnosti od 2017. u programu nastave fizičkog vaspitanja koju u nižim razredima osnovne škole drže učitelji, a u višim profesori fizičkog.

On je rekao i da će, kada se svi podaci ukrste, učenici svrstavati u tri zone: prosek, iznad i ispod proseka i taj podatak će biti vidljiv roditeljima.

„Za učenike koji su ispod proseka softver će automatski davati savet da se jave nastavniku fizičkog vaspitanja, tako da će svi zainteresovani roditelji moći da dobiju informaciju zašto je dete ispod proseka u odnosu na svoju generaciju i preporuku šta bi trebalo da preduzmu da bi se sprečile eventualne negativne posledice po zdravlje deteta. To je indirektno merenje zdravstvenog statusa kako bi roditelj na vreme bio upućen da se njegovo dete javi lekaru. S druge strane, za učenike koji su iznad proseka nastavnik će dati preporuku kojim sportom bi mogli da se bave, ako već nešto ne treniraju“, rekao je on, a piše Danas.

Šta je smisao „Zdravitasa“?

Pristup obrađenim podacima u „Zdravitasu“ će imati Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. Na osnovu „Zdravitasa“ biće stvorena baza podataka na osnovu Nacionalnog izveštaja za naučno-istraživačka proučavanja različitih problema kod dece i mladih sa aspekta zdravstvenog stanja celokupne nacije.

Prema raspoloživim podacima, u evidenciju je do 25. oktobra već uneto 200.000 đaka.

Poverenik: Ministarstvo prosvete obrađuje podatke u skladu sa članom 12. ZZPL

Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti sproveo je vanredni terenski inspekcijski nadzor nad primenom Zakona o zaštiti podataka o ličnosti povodom obrade podataka maloletnih lica u okviru portala „Zdravitas“ od strane Ministarstva prosvete kao rukovaoca, objavljeno je na sajtu poverenika 28. oktobra.

Smisao podužeg saopštenja je da je „na osnovu činjeničnog stanja utvrđeno je da Ministarstvo prosvete obrađuje podatke u skladu sa članom 12. ZZPL, kao i da za predmetnu obradu nije potreban pristanak lica“.

U postupku inspekcijskog nadzora utvrđeno je da je svrha obrade podataka određena u članu 181. st. 1. i 2. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. U okviru portala „Zdravitas“ obrađuju se sledeći podaci o učenicima: ime, prezime, ime jednog roditelja (zakonskog zastupnika), JMBG, JOB, datum, mesto i opština rođenja, pol, visina tela, masa, indeks telesne mase (masna komponenta telesnog sastava), trčanje na 20 m sa progresivnim povećanjem brzine, pretklon u sedu, ležanje-sed za 30 sekundi, skok udalj, izdržaj u zgibu i čunasto trčanje 4×10 m, shodno navedenim pravilnicima o programu nastave i učenja u okviru predmeta Fizičko i zdravstveno vaspitanje i priručnicima za praćenje fizičkog razvoja i razvoja motoričkih sposobnosti učenika, te da se na Portalu ne obrađuju podaci o zdravstvenom stanju učenika. Na portalu „Zdravitas“ će se unositi podaci iz evidencija koje škole već vode u okviru nastave fizičkog i zdravstvenog vaspitanja.

Priredio: R.M. (Izvor: Beta, Danas, N1, Poverenik)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *