O bečejskom „nevidljivom“ skejt parku govori se već dve godine, a niko ga nije video – dosad. U jesen 2013. godine ta skalamerija je najzad preuzeta– mada nije sasvim jasno ko ju je napravio, bez obzira što je poznato ko je u postupku javne nabavke dobio posao izrade skejt parka u martu 2012. godine – i smeštena je na travnati deo dvorišta u DTV Partizan. Sada tamo stoji i ne koristi se. Podsetimo da je skejt park – tri konstrukcije – koštao poreske obveznike 460.000 dinara, to jest nešto manje od 4.500 evra. Niko od novinara u Bečejskom mozaiku nije stručnjak za skejt parkove, međutim, budi se osnovana sumnja kada se vidi „skejt park“ i pri tom pomisli da to vredi oko 4.500 evra.
Laiku, koji dobro osmotri takozvani skejt park, čini se da te konstrukcije ni uz najbolju volju ne mogu koštati više od nekoliko stotina evra. Kako bi se otklonile nedoumice, bilo bi uputno da se nadležni u opštini izjasne o tome koliko zapravo košta „skejt park“ i ko ga je napravio.
Zasad se zna da je opština postala vlasnik skejt parka tako što je u postupku javne nabavke male vrednosti 2. marta 2012. godine izabrana firma Stanislava Mešter PR, SZR „Eurovar“ iz Bačkog Petrovog Sela za nabavku dečjih igrališta i skejt parka. Ugovorena vrednost posla (s PDV-om) je bila 2.750.000 dinara (prva partija, igrališta) i 460.000 dinara (druga partija, skejt park).
Skejt park je navodno napravljen 2012. godine, međutim, do danas ga niko ne koristi.
U prošlom broju Bečejskog mozaika, u tematskom dodatku „Kuda putuje novac iz kožne torbe?“ napisali smo da je cena iz ugovora u potpunosti plaćena izvođaču (firma „Eurovar“): 21. marta 2012. godine 138.000 dinara, 27. aprila 2012. godine 161.000 dinara i 25. decembra 2012. godine 161.000 dinara.
Ponovimo da je firma „Eurovar“ počela da obavlja delatnost 20. maja 2011. godine, da bi već 19. aprila 2013. godine bila brisana iz registra. Međutim, na osnovu podataka sa sajta Agencije za privredne registre, „Eurovar“ je Agenciji prijavio privremeni prekid (delatnosti) od 6. jula 2012. godine. U vezi sa izradom skejt parka ima nekoliko nejasnoća.
Pošto je u postupku javne nabavke posao izrade skejt parka i dečjih igrališta dobila firma „Eurovar“ pr Stanislava Mešter iz Bačkog Petrovog Sela, iz redakcije Bečejskog mozaika telefonom je pozvana Stanislava Mešter i upitana šta je sa skejt parkom koji je njena firma napravila za potrebe opštine, jer do oktobra 2013. godine nije postavljen i, po informacijama dobijenim od službenika za javne nabavke lokalne samouprave, on se još uvek nalazi u njenoj firmi. Mešter je u telefonskom razgovoru rekla: „Ja nisam pravila ništa. Ne znam ništa o tome. ’Eurovar’ je moja firma, ali ja nisam pravila ništa. Problem je u tome što je firma moja, ja sam dala svoje ime, ali vlasnik koji se bavi time je Tibor Guljaš. On je sređivao sve. Znam da su me jednom zvali iz Bečeja i pitali da li želim to da radim, a ja sam rekla da neću ništa. Ne znam da li je on uradio u moje ime ili ne, jer smo mi zatvorili firmu (’Eurovar’), ova firma ne radi od decembra prošle godine“.
U vezi sa izradom skejt parka pitali smo i pomenutog Tibora Guljaša da li je on pravio skejt park. Guljaš je potvrdno odgovorio, rekao je da je park urađen pre dve godine, a da se u julu ove godine još uvek nalazio u njegovoj radionici. To je plaćeno, a nije odneseno, objasnio je Guljaš.
Po navedenim podacima jasno je da su poslove izrade dečjih igrališta i skejt parka 2011. i 2012. godine dobile firme iste porodice „Europlast“ i „Eurocoop“ (Orlando i Tibor Guljaš, otac i sin), jer je i posao koji je dodeljeno firmi „Eurovar“ Stanislave Mešter, uradio neko drugi – Guljaš – sudeći po izjavi Stanislave Mešter i samog Tibora Guljaša.
R.M.