Agencija za borbu protiv korupcije do 1. aprila (nakon zaključenja ovog broja novina) trebalo bi da odluči o tome da li će dvadesetak pokrajinskih poslanika imati pravo da obavlja dve funkcije – i izvršnu i zakonodavnu – do isteka mandata.
Među tim funkcionerima su petnaestorica predsednika opština i gradonačelnika koji su i pokrajinski poslanici.
Podsetimo da je Skupština Vojvodine prošle nedelje donela odluku o tome da poslanici koji obavljaju više javnih funkcija mogu to činiti do isteka aktuelnog mandata u Skupštini Vojvodine.
Ipak, poslednja reč trebalo bi da se čuje iz Agencije za borbu protiv korupcije.
„Blic“ je u utorak objavio da je Agenciji za borbu protiv korupcije do sada stiglo oko hiljadu i po zahteva za obavljanje dve funkcije.
O svakom slučaju će se posebno odlučivati i sigurno neće biti dozvoljeno da se obavljaju dve funkcije od kojih je jedna zakonodavna, a druga izvršna, izjavio je član Odbora Agencije profesor Zoran Stojiljković.
Među funkcionerima ko-ji bi mogli ostati bez jedne funkcije je i Milivoj Vrebalov, predsednik opštine Novi
Bečej i jedini pokrajinski
poslanik Liberalno-demokratske partije.
Vrebalov je rekao da se nada da će Agencija, imajući u vidu da su petnaestorica vojvođanskih funkcionera postali pokrajinski poslanici na direktnim izborima, dozvoliti iznimku u njihovom slučaju.
„I dalje se iskreno nadam da će Agencija napraviti kompromis, jer ima mnogo nelogičnosti u vezi sa zakonom koji reguliše ovu oblast, a pre svega je reč o retroaktivnom sprovođenju zakona. Zakon je donesen 23. oktobra 2008. godine i tada smo mogli da budemo na dve funkcije, mada se pre toga šuškalo da to neće moći. Dakle, svima je tada godilo da se stvori demokratska koalicija u pokrajinskom parlamentu… U slučaju da ćemo zbilja morati da se odreknemo jedne od dve funkcije, ja ću zadržati funkciju predsednika opštine, jer su sve moje životne ambicije vezane za opštinu Novi Bečej i nikada ne bih stavio interese stranke ispred interesa Novog Bečeja i mojih sugrađana koji su me izabrali. Od kada se bavim politikom uvek stavljam interese građana ispred stranačkih interesa i ispred svojih ličnih interesa, jer mi je cilj da Novi Bečej učinim lepšim mestom za život“, rekao je Vrebalov.
On je rekao da vojvođanski poslanici koji su istovremeno i predsednici opština, ne primaju poslaničku platu, već dobijaju samo putne troškove i dnevnice kada zaseda parlament Vojvodine. On je istakao da će striktnim sprovođenjem zakona vojvođanska administracija doći u situaciju da zapošljava ljude. „Trenutno bi u Skupštini Vojvodine trebalo bi da se zaposli petnaestoro pokrajinskih poslanika, a u nekim pokrajinskim sekretarijatima još oko sedamdesetoro ljudi. Neka građani sami zaključe šta je bolje i da li je to dupliranje funkcija. To bi, naravno, automatski povećalo troškove pokrajinskog budžeta, a stvorilo bi i parlamentarnu krizu u Vojvodini“, objasnio je predsednik opštine Novi Bečej.
Podsetimo, ukoliko se pokrajinski poslanici koji su i predsednici opština odreknu poslaničke funkcije, trebalo bi da se održe izbori u 15 opština Vojvodine, jer su oni izabrani na direktnim izborima. „Tu smo i pokazali da imamo veći rejting u svojim sredinama nego što imaju naše stranke koje su nas kandidovale. Mi smo pokrajinsku funkciju dobili upravo na direktnim izborima, na ime i prezime, i mislim da to nekome smeta, jer jedino se 60 pokrajinskih poslanika biraju po većinskom sistemu, to jest na ime i prezime, i predsednik države. Voleo bih da se to isto dešava i u republičkom parlamentu i tvrdim da 90 posto republičkih poslanika ne bi moglo da bude ni predsednik kućnog saveta, a kamoli poslanik u republičkom parlamentu“, kazao je Vrebalov.
O tome da li očekuje da će Agencija za borbu protiv korupcije do 1. aprila zabraniti obavljanje dvojnih funkcija vojvođanskim političarima, Vrebalov je rekao: „Mislim da to neće uraditi do 1. aprila, s obzirom na to da trenutno treba da obrade 20.000 dokumenata, a trenutno ih je u Agenciji zaposleno sedmoro. Raspisan je i konkurs za zapošljavanje još 68 ljudi koji će raditi u Agenciji za borbu protiv korupcije, a do kraja godine će ih biti oko 200. Postavio bih pitanje i Agenciji i građanima: da li je to uistinu Agencija koja će se boriti protiv korupcije ili je to samo maska ne bi li se uhlebilo 200 stranačkih poltrona?“.
Po mišljenju Vrebalova, „ostavlja gorak ukus u ustima“ to što se problemi u vezi sa dvojnim funkcijama, sukobom interesa, ali i smanjenjem sredstava iz NIP-a za Vojvodinu pojavljuju nakon toga što je donesen Statut Vojvodine.
K.D.F.