Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Stari papir se otkupljuje samo za „praznik“: Đaci su sakupljali stari papir

Stari papir se otkupljuje samo za „praznik“: Đaci su sakupljali stari papirtrg_fontane

Protekla sedmica bila je u znaku proslave Dana planete Zemlje (22. april). U Srbiji je Dan planete obeležen različitim manifestacijama u skoro svim gradovima i opštinama, a akcenat je stavljen na čišćenje divljih deponija i sađenje mladica listopadnog drveća.

Političari, ekolozi i ostali stručnjaci zaštite životne sredine su gotovo na svim skupovima govorili o važnosti očuvanja prirode, ali su ovoga puta zaboravili da istaknu značaj reciklaže.  
U zemljama Evropske unije godišnje se preradi između 50 i 60 procenata otpada, dok se u Srbiji reciklira tek 12 do 13 posto otpadnog materijala. Najveći deo reciklaže obavi se u metalskoj industriji, a zatim sledi proizvodnja hartije, pa je zato i sakupljanje starog papira, koji je osnovna sirovina u tom procesu, jedan od važnih poslova.
Čak 30 odsto kućnog smeća svakog domaćinstva čini papir. Reciklažom 1,2 tone otpadnog papira može se uštedeti oko dve tone prirodnog drveta. Preradom papira, a zatim korišćenjem te sirovine za proizvodnju hartije, za 74 posto se manje zagađuje vazduh i za 35 odsto manje voda, nego kada se papir proizvodi od sirovog drveta.
Pored toga što životnu sredinu čini zdravijom i čistijom, reciklaža je i profitabilna industrija, koja, kao i mnoge druge u Srbiji, nije razvijena.
Sistem otkupa i prerade stare hartije lošom privatizacijom je doveden na niske grane, pa su mnoge fabrike koje su proizvodile papir otišle u stečaj. Punim kapacitetom i savremenom tehnologijom radi jedino beogradska fabrika hartije Umka koja proizvodi preko 80.000 tona kartona godišnje.
Ni situacija sa otkupom starog papira u Srbiji nije sjajna. U 16 sabirnih centara za papir koji su registrovani u Agenciji za reciklažu, otkupljuju se minimalne količine papira, a u Bečeju je taj posao prestao pre godinu dana. Na šest otpada koji zvanično rade u gradu, na pitanje da li otkupljuju stari papir, dobićemo negativan odgovor.
Upravo zato raduje činjenica da mladi u Bečeju imaju razvijenu svest o važnosti reciklaže. Naime, Bečejsko udruženje mladih (BUM) je pokrenulo akciju „Reciklaža nije blamaža“. „Takmičenje“ u sakupljanju starog papira realizovano je sa osnovnim i srednjim školama u Bečeju od 14. do 22. aprila. Posle osam dana akcije proglašena je škola koja je prikupila najviše stare hartije. Učenici OŠ „Sever Đurkić“ sakupili su 1.638 kilograma starog papira i od organizatora će dobiti priznanje i simboličnu nagradu. U Tehničkoj školi sakupljeno je 78 kg papira, u OŠ „Zdravko Gložanski“ 139, a u OŠ „Petefi Šandor“ 23 kilograma.
Učenici OŠ „Šamu Mihalj“, ŠOSO „Bratstvo“, Gimnazije i Ekonomsko-trgovinske škole nisu učestvovali u akciji.  
Prikupljen papir otkupila je bečejska firma za recikalažu „Etica-B“ za dinar po kilogramu.
BUM će i u maju nastaviti akciju, ovog puta prikupljaće se PET ambalaža.

S.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *