Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Szent István-napi rendezvény Alsóvároson – „Őrizve magyar önazonosságunkat, ki kell nyitnunk szívünket a velünk együtt élő nemzetek felé“

Szent István-napi rendezvény Alsóvároson – „Őrizve magyar önazonosságunkat, ki kell nyitnunk szívünket a velünk együtt élő nemzetek felé“trg_fontane

A Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör szervezésében augusztus 19-én és 20-án nagyszabású rendezvényt tartottak az államalapító Szent István király ünnepén, a legősibb magyar ünnepen. Mint minden évben, a szervezők idén is sokszínű művelődési és szórakoztató programmal készültek.

A program pénteken délután a Csongrádi Fúvószenekar vendégváró koncertjével kezdődött az alsóvárosi Páduai Szent Antal templom udvarában, majd sor került a kenyérszenteléssel egybekötött ünnepi szentmisére, amelyet ft. Világos Miklós atya celebrált. A mise után a Köztársaság utcába, a Petőfi kultúrkör előtt felállított színpad elé vonult a közönség, ott kezdődött ugyanis az ünnepi műsor. „Augusztus 20-a az egyik legrégibb magyar ünnepnap: Szent István király napja, a keresztény magyar államalapítás, a magyar állam ezeréves folytonosságának emléknapja. A mi ünnepünk. Minden magyaré. A miénk, mert a mi őseinknek köszönhetjük az országunkat. Mi, az itt lakók, építjük, ápoljuk tesszük szebbé évről évre. És a mi gyerekeinknek, unokáinknak adjuk majd tovább, bízva abban, hogy majd ők is megbecsülik. Ma ünnepelünk, vagyis valamit másképpen teszünk, mint a hétköznapokon. Egy kicsit megállunk, visszanézünk a közösen megtett utunkra. Nyugtázzuk a jó dolgokat, emlékezünk a boldog, a néha szomorúbb időkre és új elhatározásokat teszünk. Ezen az ünnepnapon ki kell nyitni szívünket Szent István felé. És ahogyan azt Imre fiának és nekünk, magyaroknak szentelt intelmeiben meghatározta, ki kell nyitni szívünket egymás felé – nemzettársaink felé, éljenek itt, velünk Óbecsén, az anyaországban vagy bárhol a nagyvilágban. És megtartva, őrizve magyar önazonosságunkat, ki kell nyitnunk szívünket a velünk együtt élő nemzetek felé. Hiszen Szent István műve, a kereszténység, az európaiság és a magyarság, három nem egymással szembenálló, hanem egymásra mutató valóság. És ez a három együtt jelenti a magyar megmaradást. Rendezvényünk célja méltóképpen megemlékezni Szent István értékrendjéről, hagyományainkat őrizve megszentelni az új kenyeret, s olyan népünnepélyt szervezni, amely továbbépíti közösségünket. Mert az ünnep a legjobb alkalom arra, hogy lelkünket, életünket egy pillanatra kiemelje a hétköznapi küzdelmek világából”, mondta köszöntőjében Péter Diana, a műsor vezetője.

„Becsére szinte már hazajárunk”

A fúvószenekar Becse testvérvárosából, Csongrádról érkezett, melynek tagjai szinte már hazajárnak Becsére. Az 1965-ben alakult zenekar negyven főt számlál, most azonban egy kamaracsoporttal érkezett az együttes. A zenekar műsorán találhatók magyar és külföldi indulók, klasszikus művek átiratai, egyházzenei darabok, kortárs zenekari művek, filmzenék és könnyűzenei számok. A fúvószenekar vezetője 1994 óta Kováts Attila, aki elmondta, hogy nincsennek hozzászokva, hogy több ezres tömeg előtt zenéljenek, ez csupán Becsén van így. Elmondása szerint fantasztikus élmény, amikor ennyi ember előtt fújnak.
„Óbecsével a testvérvárosi kapcsolat nagyon fontos, főleg nekünk, a fúvószenekar tagjainak, akik Csongrád kulturális nagykövetei vagyunk. Sokadszor vagyunk itt a Szent István-napi rendezvényen, valamint a Petőfi kultúrkör tagjait is vendégül látjuk évente többször városunkban, ezzel is színesítve a rendezvényeinket”, mondta Szűcs Aladár, a fúvószenekar tagja.

A rendezvényen megjelent Petykó Csaba, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja, Nyilas Mihály, a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság titkára, Miroslav Ilić, a Tartományi Művelődési és Tájékoztatási Titkárságtól, Kinka Erzsébet, a községi képviselő-testület elnökhelyettese, Szmieskó Karolina, Kiss Igor és Stefaniga Csaba, a Községi Tanács tagjai, illetve az egyházközösségek képviselői.
Ünnepi köszöntőt Nyilas Mihály tartományi titkár mondott, aki kitért az ünnep fontosságára: „Államalapító királyunk, Szent István napján, e kivételes személyiség, jövőbe látó bölcsessége, rendíthetetlen hite és az állam megszilárdítását szolgáló küzdelmes életútja előtt tisztelgünk. Életművével az európai történelem meghatározó személyiségei közé emeltetett, hiszen kiépítette az államszervezetet, megteremtette a belső egységet és megszervezte a magyar keresztény egyházat. Körültekintő uralkodásával, népének javát szolgáló döntéseivel a ma is fennálló államiság alapjait fektette le, megfontolt külpolitikájával pedig beillesztette az országot az európai államok sorába… Ünnep, hogy együtt vagyunk, együtt lehetünk. Emlékezzünk meg nemzetünk nagyjairól, akik mindezeket az értékeket megtartani igyekeztek. Gondoljunk rájuk most mély tisztelettel és hálával…A mi küzdelmünk küldetés. Nem könnyű rohanó világunkkal egyáltalán lépést tartani, és az egzisztenciális gondok mellett, még a kisebbségi létből fakadó nehézségekkel is meg kell küzdeni. A lehetőség azonban mindannyiunk számára megadatott. Éljünk vele úgy, vállaljuk úgy, ahogy eleink tették: munkával, becsülettel, hagyományaink tiszteletével, hitünk nyújtotta reménységgel, tudással, tanulással, tanítással és gondoskodással, összefogással és kitartással, egymásra figyeléssel, a gyermekeink és közösség iránt vállalt felelőséggel. Mert, mint Illyés Gyula mondta: Magyarnak lenni nem származás, hanem vállalás dolga”.

Összefogással sikerült

Idén sokkal kisebb összeget fordítottak a szervezők a rendezvény megszervezésére, mint az előző években. Elmaradtak a külföldi sztárok fellépései, mégis többezres tömeg volt a rendezvény két napján.
„Nem mondok újat, amikor azt mondom, hogy anyagilag nem állunk fényesen, sokkal kevesebb pénzt tudtunk biztosítani az idei rendezvény megszervezésére, mint az előző években. Későn is kezdtük a szervezést, mert a helyhatósági választások miatt nem tudtuk, hogy az önkormányzat miként fog támogatni bennünket. De szerencsére támogatóink nem hagytak cserben bennünket, igazi összefogás volt, ezért is lett a rendezvénynek ekkora sikere. Most látszott meg, hogy szükség van az ilyen népünnepélyekre, családi kimozdulásokra, szórakozásra. A megkérdezettek közül majdnem mindenki támogatta a szervezőmunkákat, de voltak olyanok is, akik maguk jelentkeztek, hogy támogatni szeretnék a rendezvényt. Sokan ajándékokat adtak a főzőcsapatoknak, néhányan munkájukkal támogattak bennünket, de többen pénzt is utaltak számlánkra. Szeretnénk köszönetet mondani nekik, mert nélkülük nem jöhetett volna létre rendezvényünk”, mondta Ricz Róbert, a Petőfi kultúrkör elnöke.

Kinka Erzsébet, a községi képviselő-testület elnökhelyettese, mielőtt felvágta a megszentelt, új búzából készült kenyeret, elmondta: „Jó dolog megtapasztalni és megérezni, hogy ezen a rendezvényen évről-évre sokan veszünk részt, egyre tudatosabban emlékezünk meg szent királyunkról. Ezerszáz esztendős államiságunk, ennek tudata fontos megtartó erő, de talán ennél is fontosabb, hogy higgyünk magunkban, higgyünk a jövőben, higgyünk abban, hogy itt a helyünk a szülőföldünkön. Minden bennünket sújtó nehézség ellenére nemzetünk folyamatosan bizonyítja életképességét, szívósságát, állandó megújuló képességét… Szent István ünnepe szorosan összekapcsolódik az új kenyér ünnepével. Ezért ez a nap a mindennapi kenyér, a kenyeret teremtő ember és termőföld ünnepe is. A magyar ember mindenkor életnek nevezte ezt a búzát, a legfontosabb kenyérnövényünket. És valóban élet, hiszen minden egyes gabonamag magában hordozza az élet csíráját. Az új termést, az új kenyeret évről-évre úgy tekintjük, mint az emberi munka gyümölcsét, egyben Isten ajándékát”.
A beszédeket követően a programot Palcsó Tamás koncertje színesítette, csakúgy mint Maksa Zoltán humorista poénjai, illetve a Petőfi kultúrkör tánccsoportjainak műsora. Az est végén a Fokos zenekar adott koncertet, majd a hagyományokhoz híven, a pénteki napot látványos tűzijáték zárta.

Palcsó: „Оdaadással énekeltem a lelkes közönségnek”

Az ünnepi rendezvényen Palcsó Tamás magyarországi énekes is fellépett, aki 2005-ben 18 évesen a nagydöntőig jutott a Megasztár című tehetségkutató műsorban, ahol már az egész ország megismerte a nevét. „Nagyon köszönöm, hogy rám gondoltak a szervezők, hogy én leszek az alkalmas fellépő, ráadásul ekkora ünnep alkalmával. Mindenképpen nagy szeretettel érkeztem és a legnagyobb odaadással énekeltem a lelkes közönségnek”, mondta Palcsó.

Egy főzőverseny, amelyen mindenki nyertes

Szombaton, augusztus 20-án, nyolcadik alkalommal szervezték meg a Szent István-napi főzőversenyt, amelyen 45 csapat marhapörköltet készített. A főzőverseny ideje alatt a legkisebbek szórakozására is gondoltak a szervezők, a gyermekeket 15 kézműves foglalkozás és 20 játék várta. „Lehetett repülőt, ajándéktáskát, virágtündért, békás- és sárkányos játékot készíteni, fafaragást, origamit kipróbálni, de a kisebbekre gondolva gipszfigurák festése, gyurmázás, színezés is volt, valamint nagy buborékokat is lehetett fújni. A játékok is sokrétűek voltak, hogy mindenki megtalálja a kedvére valót, a különböző ügyességi feladatoktól kezdve a logikai játékokig, miközben Szent Koronás képeket gyűjthettek, amelyeket banános csokira lehetett beváltani. A délutáni programon, amelyet a kultúrkör tagjai a Than Emlékházzal, az Öko-Becse civil szervezettel, valamint Dózsa György fafaragóval együttműködve, mintegy ötven önkéntes segítségével szerveztek meg, több száz gyermek vett részt”, mondta Ricz Kasziba Beáta, a gyermekprogramok koordinátora.
A főzőverseny zsűrijében Ste-faniga Csaba, a Községi Tanács tagja, Vastag Tibor, a tavalyi győztes csapat egyik tagja, Orcsik Erzsébet szakács és Bonifárt László, a Than Fivérek Értelmiségi Kör elnöke kapott helyet. Az első díjat a Buzás Eleonóra-Kocsis Elvira kettős kapta, másodikak Péter Zoltán és Hrabóckai Nándor lettek, míg a harmadik helyre a Rooster csapata került.
„Harmadszor veszünk részt a Szent István-napi főzőversenyen. A hangulat kiváló volt, ehhez biztosan a mulatós zene is hozzájárult. Jó volt látni, hogy a csapatok egymással beszélgetnek, iszogatnak, társalognak, nem volt rivalizálás, inkább családias volt a hangulat. A jó pörkölt titka a vöröshagyma dinsztelésével kezdődik, amit nem olajon hanem zsíron kell csinálni. Mi mangalicazsírt használtunk. Fontos a jó hús, s természetesen a fűszerek, de velük csínján kell bánni. Az igazi marhapörkölt ízletes, kicsit pikáns, szaftos, kevés lével készül. Mi erre törekedtünk”, mondta Buzás Eleonóra, a győztes csapat egyik tagja.
A szervezők és a támogatók jóvoltából mind a 45 csapat kapott valamilyen ajándékot. Az első helyezettek kétszer száz eurós vásárlási utalványt nyertek, a második helyezett csapat két tablettel lett gazdagabb, a harmadik pedig két személyre szóló hosszú hétvégét kapott a kiskunmajsai Jonathermál fürdőbe, de a nyeremények között voltak vacsorák, belépők a mórahalmi fürdőbe, kisebb-nagyobb ajándékok, pólók, festmények és könyvek is.

B.M.

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *